Havadis16.com - 22 Temmuz 2018, Pazar

Bu dersi unutmayacaklar

31 Mayıs 2014
Bu dersi unutmayacaklar için yorumlar kapalı
Bu dersi unutmayacaklar

Türkiye’yi derinden sarsan ve 301 madencinin şehit olduğu Soma’da Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri meslek hayatları boyunca unutamayacakları iş ve işçi güvenliği dersi aldılar.

Ulusumuzun her bireyi ve kurumu gibi Soma’nın acısını yüreğinde hisseden Bursa Teknik Üniversitesi’ni temsilen Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen, Genel Sekreter Vekili Kenan Menteşe, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Erman ve 25 kişilik öğrenci grubu, maden faciasının yaşandığı Soma’ya gitti.

Soma Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığını da ziyaret eden BTÜ’lüler daha sonra faciada hayatını kaybeden madencilerimizin mezarlarına giderek, yakınlarını kaybeden ailelerin acılarını paylaştı. Babasının mezarına, yaşanan acıları anlatan ve 301 şehidin yakınlarına tercüman olan bir mektup bırakan 10 yaşındaki bir şehit madenci çocuğunun mektubunu okuyan BTÜ’lüler duygu dolu anlar yaşadılar.

BTÜ’ yönetimin ve öğrencilerinin Soma İlçesine yaptıkları taziye ziyareti sonrasında açıklama yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, katılan tüm öğrencilere ve personele teşekkür etti. Kendileri ile birlikte gelemeyen BTÜ personelinin ve öğrencilerinin de yüreklerinin Soma’da olduğunu belirterek hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize sabır ve başsağlığı diledi.

Rektör Prof. Dr. Sürmen açıklaması devamında, Soma’ya yaptıkları ziyaretin aslında tüm BTÜ’lüler için acı bir ders olduğunu belirterek şunları söyledi: “Teknik eğitim veren BTÜ, geleceğin bilim adamları ve mühendislerini yetiştirmektedir. BTÜ’de öğrenim gören geleceğin mühendisleri ile birlikte ulusumuzun kalbinin attığı Soma’ya gerçekleştirdiğimiz ziyarette karşılaştığımız acı hem öğrencilerimiz hem de bizler için onlar için aslında bir ders niteliğinde oldu. BTÜ’den mezun olduklarında sanayi tesislerinde her biri önemli görevler üstlenecek mühendis adaylarının, ülkemizdeki iş ve işçi güvenliğini yeniden sorgulanmasına yol açan bu elim kazanın sonuçlarını yerinde görmeleri, meslek hayatlarında hiç ama hiç görmezden gelmemeleri gereken bir gerçeğin sonuçlarını yaşamalarını sağladı. Oradaki insanların acılarını paylaşmamıza olanak veren bu ziyaretin, Türkiye’nin gelecekteki mühendisleri olan genç BTÜ’lülerin iş ve işçi güvenliğinin arka plana alınarak üretim yapılmasının sonuçlarını maalesef en acı bir şekilde görmelerini sağladı. 301 yurttaşımızın hayatını kaybettiği Soma’daki facianın acısın ruhlarının en derinlerinde hisseden mühendis adayı öğrencilerim meslek hayatları boyunca iş ve işçi güvenliği konusunda ödün vermeden görevlerini ifa edeceklerdir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.