Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Bu dönemde STK’lara büyük görev düşüyor!..

12 Ekim 2017
447 kez okundu
Bu dönemde STK’lara büyük görev düşüyor!.. için yorumlar kapalı

Bugün benim de içinde bulunduğum bir sosyal çalışmadan bahsetmek istiyorum.

Malum, ülkemizi bölme senaryolarının havada uçuştuğu, ABD’sinden, AB’sinden dört tarafımızdan kıskaca alınmak istendiğimiz, “İslam’ın son kalesi” olarak tabir ettiğimiz ülkemizin anahtarını içeriden vermek isteyen hainlerin sinsi planlarını sergilediği günlerden geçiyoruz.

Bu topraklara ekilmek istenen kin tohumlarına izin vermemek için daha çok bir ve beraber olmalıyız. Ülke çıkarlarımızı iç siyasete, iç çekişmelere alet etmemeliyiz. O yüzden her bir birey, her bir STK bu yönde etkin çalışmalarda bulunmalı.

Bizde hani derler ya, karınca kararınca diye…

1 Kasım seçimlerinde benim gibi AK Parti Milletvekili adayı olan Dinçer Akyel’inkuruculuğunu ve başkanlığını yaptığı Osmangazi Yörük Türkmen Dernekleri olarak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yeni bir misyonla yola çıktık.

Bu dernek bundan böyle benzerlerinde olduğu gibi salt hemşehri örgütlenmesi veya adındaki Yörük Türkmen isminin ayrıştıran milliyetçiliğiyle değil, tıp ki dedemiz Ertuğrulgazi, Osmangazi’nin 700 yıl önce bu topraklarda 7 cihana yayılan cihan devletinin temelini atarken üstlendiği o kurucu mayanın birleştiriciliğiyle hareket edecek.

Kaldı ki, derneğimizde AK Parti’nin yanı sıra MHP ve CHP’de de aktif siyaset yapan arkadaşların bulunması bir siyasi partinin arka bahçesini değil, farklı siyasi görüşlerin ülkenin gelişiminde “tek ses, tek yürek” olabileceğinin en güzel örneğini versin istedik.

*****                   *****                            *****

Nitekim bu amaçla önce Ankara’ya gittik.

15 Temmuz sonrası darbecilerin bombaladığı Gazi Meclis’i ziyaret ederek, o gecenin tüm izlerini görme imkânı bulan ilk dernek biz olduk. AK Parti Grup Toplantısı’na katılıp Başbakan Binali Yıldırım’a Osmanlı armasını ve keyfiyesini hediye ederek “Yörük ve Türkmenlerin her daim bu milletin birleştirici unsuru olarak devletinin ve milletinin yanında olduğu” mesajını verdik.

Ardından Söğüt Şenlikleri’ne katılarak bu topraklardaki dirilişin heyecanını yaşadık. Sonra ülkemizi bölmek için var güçleriyle her yönden saldırıya geçen şer odaklarına karşı birlik ve beraberlik mesajlarını yerelden genele vermek amacıyla tek tek belediye başkanlarını ziyaret etmeye başladık.

Bu kapsamda ilk olarak İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ı, sonra Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yi ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı ziyaret ettik.

*****                      *****                   *****

Ziyaretlerimizde 3 belediye başkanı da aynı konuya değinerek birlik ve beraberlik mesajları verdi. İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, 15 Temmuz gecesi darbeyi Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in telefonuyla öğrendiğini, şaşkınlıkla “Vekilim şaka yapmayın, bu devirde de darbe olur mu?” dediğini söyledi. Sargın, o gece nasıl büyük bir tehlike atlatıldığını sonraki günlerde daha iyi anladıklarını belirterek “Ülkemize yönelik saldırılar o günden sonra daha da arttı. Eskiden gizli yapıyorlardı, şimdi açıktan” demesi de kayda değer.

İznik ziyaretimizde başkan bizi kentin hemen girişinde 4 ay gibi kısa sürede yaptırdığı yeni modern belediye binasında ağırladı. Kapıda karşılayıp uğurlayan başkan “Gelin tabelanın altında bir hatıra fotoğrafı çektirelim” dedi. Biz önce anlamadık, sıradan bir fotoğraf sandık. Başımızı yukarıya kaldırıp baktığımızda ise kocaman “Başkanlık”yazısını gördük.

Güldü.

“Biz bu tabelayı 16 Nisan referandumundan bir ay önce belediye binamıza astık.” dedi ve ekledi:

“Sonradan tabela değiştirmek zorunda kalmayalım dedik.”

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile sohbetimizin çerçevesi de bu yönde idi ve Başkan, kendisini en çok etkileyenin beylikten devlete geçiş sürecindeki o kuruluş felsefesi olduğunu söyleyerek “Çünkü bu felsefe bir devlete 700 yıl hüküm sürdürdü” dedi.

O kuruluş dönemindeki gönül ruhunun bu topraklarda ırk, din, dil ve etnik köken gözetmeksizin sarıp sarmaladığını söyleyen Başkan Edebali “Bizim o gönül ruhunu bugün duygu birliği için oluşturmamız gerekiyor. Şu anda büyük bir kuşatma altındayız. Hemen yanı başımızda 2. bir İsrail devleti kurmaya çalışıyorlar. Buna asla izin veremeyiz. O yüzden her daim gönül birlikteliğimizi diri tutmalı ve birbirimize kenetlenmeliyiz” diye konuştu.

*****                      *****                       *****

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da ABD ile aramızda yaşanan vize sıkıntısına değinerek içimizdeki karşıt seslere tepki gösterdi:

“Bir partinin genel başkanı çıkıp tarafları uzlaşmaya çağırıyor. Ya sen bu ülkenin ferdi değil misin. Sen, ben yok, biz varız. Ülke çıkarları her zaman siyasi çıkarların üzerindedir. Bu yaptırımı asla kabul edemeyiz. Bizi biz yapan değerlerimizi koruduğumuz, birlik ve beraberliğimizi güçlendirdiğimizde kimse bizi yıkamaz, parçalayamaz, yanı başımızda bize rağmen devlet kuramaz.”

Başkan Dündar, Osmangazi Yörük Türkmen Derneği’nin üstlendiği misyonu takdir ettiklerini belirterek, bu tür derneklerin içinde bulunduğumuz sıkıntılı günlerde kaynaştırıcı özelliği ile toplumda çeşitli etkinliklerle daha fazla rol alması gerektiğinin de altını çizdi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.