Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Bu düzenlemeyi MHP İl Başkanı dile getirmişti!

9 Şubat 2018
270 kez okundu
Bu düzenlemeyi MHP İl Başkanı dile getirmişti! için yorumlar kapalı

Dernek, vakıf, sendika gibi STK’lar, siyasi partiler gibi demokrasimizin olmazsa olmaz unsurlarından. Sivil inisiyatifi temsil eden ve tamamen gönüllülük esasına dayanan bir örgütlenme biçimi. Türkiye’de son dönemde demokrasimizin gelişmesiyle beraber STK’lar da ön plana çıkmaya ve kendi mecralarında etkili olmaya başladılar. Bir de araya sıkışıp kalan meslek odaları var. Adları üzerinde meslek örgütlenmesi, ancak bizdeki yapılanmaları ülkemizin iç ve dış gündemli kritik dönemlerinde birer siyasi parti örgütlenmesi gibi siyasete ayar verme çalışmalarıyla ağırlık kazanıyor.

Öyle ki yeri geldiğinde 28 Şubat dönemi ve Cumhuriyet mitinglerinde olduğu gibi ana muhalefet partisi CHP’nin yerine geçebiliyor, yeri geldiğinde PKK ve YPG’nin siyasi maşalığını yapan HDP çizgisinde çok rahat tavır alabiliyor.

Aynen Türk Tabipler Birliği ile Türk Barolar Birliği’nde olduğu gibi… Ya da diğer, başında Türk ibaresi bulunan diğer meslek odalarında olduğu gibi…

Son örneğini de Afrin Operasyonu’nda yaşadık. Sanki odalarına kayıtlı tüm doktorların altında imzası varmış gibi Türk Tabipler Birliği, operasyona yönelik “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyerek öyle bir açıklama yaptı ki zehir zemberek. Sanırsınız bu açıklamayı başında Türk ibaresi bulunan bir örgüt değil dışarıdan Türkiye’ye düşman bir örgüt, ya da diplomatik düzeyde bir kurum yapıyor.                                        ******                         ******                       ******

Türk Tabipler Birliği’nin kamuoyundan da büyük tepki toplayan açıklaması sonrası hükümet tarafından tüm meslek odalarının adları ve faaliyetleri üzerine çalışma başlatıldığına dair açıklama gündemdeki yerini aldı.

Aslında bunun çok geç kalınmış bir düzenleme olduğunu belirtmeliyim. Yapılan açıklamalara göre öncelikle bu örgütlere üye olma zorunluluğu ile başındaki “Türk” ibaresi kaldırılacak ve kamu kaynaklarından da aktarım yapılmayacak”.
Bunu Bursa’da ilk dillendiren de MHP İl Başkanı Tevfik Topçu olmuştu.

Bursa’nın etkin STK’ları arasında yer alan Dinçer Akyel’in başkanlığını, benim de başkan vekilliğini yaptığım Osmangazi Yörük Türkmen Dernekleri’nin konuğu geçen hafta MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ve ekibi idiBeraberinde yönetiminden Mehmet Yıldız, Yıldırım ilçe Başkanı Serkan Aydemir, Kadın Kolu Başkanı Yasemin Meriç ve birkaç partili ile Tophane’deki tam Osmangazi Türbesi’nin karşısında yer alan dernek binamıza gelen Topçu gündemi değerlendirirken bu konuya dikkat çekmişti:

“Bu ayrılıkçı zihniyete tabi odalara kanuni düzenleme getirilmeli, siyasete ayar vermeye kalkıyorlar. Sadece siyasete olsa iyi, ülkenin çıkarları söz konusu olduğunda bir tanesini bile yanınızda bulamıyorsunuz.”

Devamında da çok sert sözlerle eleştiride bulunmuştu:

Genel Başkanımız Devlet Bey de bu örgütü paravan örgüt olarak nitelendirip ‘Derhal kapısına kilit vurulsun’ demişti. Bazı meslek odaları PKK’lı zihniyeti hissedilir anlamda taraf alıyorlar. Örneğin Ankara’da Jeoloji Mühendisleri Odası ile ilgili de büyük sıkıntı var. Başındaki Türk ismini hak etmediğine inandığım, Tabipler Birliği’ne üye pek çok doktor arkadaşım var, hepsi de milliyetçi, vatansever. Böyle bir açıklamayı asla kabul etmiyorlar. Bunlar şimdi kimin adına yapmış oluyor? İstifa etmek istiyorlar ama kanunen yapamıyorlar. Derhal bu odalara yönelik hukuki düzenleme getirilmeli, getirilemiyorsa da Bakanlar Kurulu kararı ile başındaki Türk ibaresi kaldırılmalı”.

O gün dernek ziyaretinden önce maneviyatı yüksek bir buluşma da gerçekleştirdik. MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ve dernek yönetimi olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osmangazi ve oğlu Orhangazi’nin türbelerini ziyaret ederek, hem onlara, hem şehitlerimize hem de Afrin Operasyonu’nun başarılı olması için askerlerimize ve tabii ki devletimize dua ettik.

Bu arada MHP İl Başkanı Tevfik Topçu beraberindeki 17 ilçe başkanı ile birlikte, MHP Genel Merkezi tarafından Türkiye’deki 81 il ve ilçe başkanlarının tamamının katılacağı teşkilat toplantısı için dün Side’ye gitti. MHP’nin İstişare Toplantısı 3 gün sürecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.