Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Bu krizden “Made in Turkey” çıkarabiliriz!

19 Eylül 2018
204 kez okundu
Bu krizden “Made in Turkey” çıkarabiliriz! için yorumlar kapalı

Uzun zaman oldu, kap kacaktan tutun da elektrikli el aletlerine kadar bu damgayı etiket halinde görmeyeli.

En basiti; okullar açıldı çocukların çantalarından silgilerine kadar Çin malı kullanıyoruz. Çocuklar küçükken şimdiki veliler gibi ben de Çin mallarının boyasının kanserojen etki yaptığına dair çıkan haberler üzerine pek çok kırtasiye gezmiş, yerli silgi kalem aramıştım.

Şimdi pek çok kırtasiye ürünü satan mağaza kocaman tabela yaptırmış. “Ürünlerimiz Çin malı değildir” diye. Hele hele plastik ürünlerin genelinde made in Çin damgası var.

Çok değil birkaç yıl önce bir milyoncu dükkânlar türemişti, ne ararsan vardı. Şimdi onlar pazarlarda beş milyoncuya dönüşmüş durumda.

Sadece bu ürünlerde mi?

Çarşı-pazar en ihtiyaç duyduğumuz tüm ürünlerde uydu kablosundan su hortumuna kadar neredeyse Çin’e; gıda, temizlik ve sağlık ürünlerinde de Avrupa ile ABD’ye bağımlıyız.

O yüzden “Made in Turkey” yazısını görünce açıkçası içime hoş bir ferahlık geldi. Basit bir tencerenin altında dahi olsa…

*******                     *******                 ******

Ekonomik kriz başlayınca acı gerçeği de gördük.

Meğer biz hiç yerli ve milli değilmişiz!

Bugüne kadar tüketim toplumu olarak hep hazırdan, yurt dışından yemişiz, içmişiz. Yerli üretimin adı sadece bizim neslimizin okullarında yılın bir haftası kutlanan evimizden meyve ve annelerimizin yaptığı börek çörekleri götürdüğümüz yerli malı haftası olarak kalmış. Bırakın arpa, buğday, pirinç, mercimek ithalatını meyve sebze tohumlarını, ağaç fidelerini bile yurt dışından aldığımız için, kadınların Ebru Şallı estetiği gibi birbirinin yüz benzeri tezgâhlar, reyonlar hep aynı parlak, temiz kocaman hormonlu meyve sebze kaynıyor.

Peki, içinde bulunduğumuz ekonomik kriz yerlileşmemiz için bir fırsat olabilir mi?

Her madalyonun iki yüzü vardır. Arkasını çevirdiğimizde “Evet olabilir, neden biz bu yaşadığımız sıkıntıdan dünya devi bir Türkiye çıkarmayalım?“.

Biliyorum çok çok iyimser bir bakış açısı oldu ama…

Bunu yapabiliriz, en azından basit ve temel ihtiyaç malzemelerimizde. Dışa bağımlılıktan kurtulabiliriz.  Kendi markalarımızı çıkarabiliriz.

Takip ettiğim kadarıyla hükümetin politikası da bu yönde.

Çünkü yerli üretime ağırlık verilmeye başlandı. Yakında bu yönde girişimcilere ve üreticilere teşviklerin geleceği de ifade ediliyor.

Önceki gün de Ticaret Bakanlığı yeni bir karar aldı.

Bundan böyle Türkiye’de üretilen mallar için etiketlerinde yerli olduğunu belirten ayırt edici şekil, logo ve yazılar kullanılacak. Hem de kocaman.

Bu açıdan baktığımızda tünelin ucunda ufak da olsa bir ışık göründü diyebiliriz.

Ayrıca düne dair ne varsa, siyaset yapma şeklimiz, yönetim biçimimiz değişirken, ekonomik modelimiz neden değişmesin ki?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.