Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Bu proje “Neden Gemlik’te yaşamıyoruz?”dedirtecek !

29 Aralık 2017
219 kez okundu
Bu proje “Neden Gemlik’te yaşamıyoruz?”dedirtecek ! için yorumlar kapalı

Geçen pazar günü çıkarılan son KHK ile “Gemlik’in, deprem riski altında olduğu gerekçesiyle taşınmasını içeren yeni düzenleme” ilçeyi bir anda ülke gündemine oturttu.

Karar, birinci derecede fay hattı üzerinde bulunması nedeniyle olası depremde büyük can kaybının yaşanacağı gerçeği ile karşı karşıya bulunan Gemlik halkını sevindirirken, belli kesimlerin “zeytin bahçelerini imara açma girişimi” olarak tepkilerine yol açtı.

Aslında zeytin ağaçlarının talan edilecek olması iddiası tamamen yanlış ve maksatlı olarak çıkarılmış toplumsal algı yönetiminden başka bir şey değil. Zira ortada böyle tehlikeli bir durum yok.

Çünkü;

Gemlik’in yeni yerleşim bölgesi olarak belirlenen Cumhuriyet Mahallesi’nin üstü ile Devlet Hastanesi’nin arka tarafını kapsayan, tepede denize nazır 250 hektarlık alanda bırakın zeytin bahçelerini, bir tane bile zeytin ağacı yok. Ne orman hüviyeti ne de tarımsal alan olma özelliği kalmış makilik bir arazi.

******                    ******                    ******

Dün YeniDönem gazetesi yazarları olarak konuğu olduğumuz Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz bize söz konusu bölgeyi gösterdi. Yine tamamen belediye imkânları ile 1,5 yıl önce yapımına başlanan, 4 ay sonra tamamlanıp hak sahiplerine teslim edilecek olan Cihatlı Mahallesi’ndeki bin 400 konutluk yeni yerleşim bölgesini de gezdirdi.

Gemlik Bursa’nın en nadide ilçesi olmasına rağmen burada yapılan hizmetler, yatırımlar çok fazla kent gündeminde yer almıyor.

İşte dün ziyaret etmeseydik, Gemlik’te Harmancık kadar yeni bir mahalle doğduğunu da göremezdik.

Bir kere Cihatlı Mahallesi’nde mera üzerine yapılan ve 7 bin kişinin yaşayacağı okulundan, sağlık ocağına tüm sosyal donatıların yer aldığı bin 400 konutluk yeni yaşam alanı, ilçe için büyük bir yatırım. Başkan Yılmaz sessiz sedasız burada yeni bir cazibe alanı oluşturmuş. Konutlar ayrık nizamda, bahçeli ve 5 katlı. 95 metrekare üzerine denize nazır. Bin 400 konut için Gemlik’ten 17 bin başvuru var. Konutlar kura ile hak sahiplerini bulacak.

Başkan Yılmaz “Burasını özellikle gösteriyorum, çünkü buradaki uygulamanın benzerini KHK ile çıkan yeni yasada Gemlik’in yeni taşınacağı alanda uygulayacağız. Yani örnek modelimiz burası.” derken bir konunun altını da önemle çizdi:

Gemlik kışın 98 bin nüfuslu bir yer. Tamamen alıp taşıma söz konusu değil. 99 depreminden önce yapılan binaların yüzde 98’i hasarlı ve dayanıksız. Ben bu projenin üzerinde 5 yıldır çalışıyorum, burada 3 siyasi parti, STK’lar ve akademik meslek odaları ile yaptığımız ortak çalışma sonucu bu proje talep halinde devletimizin tepesine sunuldu. Yeni alanda yine bu Cihatlı’daki gibi 50 bin kişinin yaşayacağı konutlar üreteceğiz. Bursa’daki Heykel, eski yerleşim yeri olarak nasıl cazibesini koruyorsa, Gemlik’te de eski yerleşim bölgesi kalacak, böylelikle kent içinde birbirine geçmiş binalar da ayıklanıp, rahat bir nefes alacak”.

Söz konusu yerdeki çalışmanın 6 ay içinde başlaması planlanıyor. Hedef en az 2 yıl içinde büyük bölümünü tamamlamak. Bu bölgede kimler hak sahibi olacak derseniz?

Şartları da belli. En az 5 yıl Gemlik’te ikamet etmek ve binanın hasar raporu bulunması. Yani, riskli olarak belirlenen Doktor Ziya Kaya, Hamidiye, Osmaniye ve Eşref Dinçer mahallelerinin öncelikli olarak tamamen buraya taşınması. Ve en güzeli de buraya taşınacak olan vatandaşların dar gelirli olmalarına rağmen üst gelir konumundaki gibi deniz manzaralı, ferah ve güvenli konutlarda yaşayacak olması. Belediye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber yürütülecek bu proje sayesinde Gemlik, 2 yıl sonra göreceksiniz Bursa’nın eskiden olduğu gibi yine cazibe merkezi haline gelecek!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.