Havadis16.com - 20 Eylül 2018, Perşembe

BU SENDROMA DİKKAT

18 Mart 2016
BU SENDROMA DİKKAT için yorumlar kapalı
BU SENDROMA DİKKAT

Bursa Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli Çocuk Gelişimi Uzmanı Nurinisa Karasaraçoğlu, “ 2 Yaş Sendromu veya Özerklik Dönemi diye adlandırılan bu dönem, çocuklarda yaklaşık 1,5 yaşından başlayarak 3,5-4 yaşına kadar devam eden zorlu bir süreçtir. Çocuklar bu dönemde kendilerinin de bir birey olduğunu fark ederler. Kişilikleri belirlenmeye ve en önemlisi istediklerini nasıl yaptıracaklarını öğrenmeye başlarlar. Ancak bu dönem, ebeveynler açısından anlaşılması ve dayanılması zor olan en önemli dönemlerinden biri olduğunu” söyledi.

Uzman Karasaraçoğlu “Çünkü o zamana kadar 18 aylığa kadar sakin uslu olan çocuklar birden hırçınlaşmaya başlıyor. İstekleri yapılmayınca kendini yerlere atıyor, tepiniyor, basına duvarlara vuruyor karşısındakini tekmeliyor. Ama anne babalar şunu bilmeliler ki 2 yaş sendromunun özelliklerinden. Çünkü bu dönemde çocuk artık kendisinin bir birey olduğunu fark ediyor. Kişiliği yerleşmeye başlıyor. En önemlisi de eğer istekleri eğer yerine getirilmezse bunu nasıl elde edeceğini öğrenmeye başlıyor. Tepinecek, bağıracak, ağlayacak, anneye babaya bazı olumsuz şiddet gösterilerinde bulunacak. Bir de bu dönemin bir özelliği hep olumsuz ifadeler kullanır. Yemeyeceğim, içmeyeceğim, giymeyeceğim,  hayır yapmayacağım.Anneler genellikle hep şunu ifade ederler. Çocuğumuz artık isteklerini eskisi gibi sözel olarak ifade etmiyor. Mızmızlanarak yüksek sesle ağlayarak isteklerini söylediklerini” belirtti.

BU DÖNEMDE ANNE BABA OLARAK NELER YAPMALI

Anne ilk önce kendi içinde tutarlı olacak diyen Karasaraçoğlu bu dönemde yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı: “Çocuklar en yakın ilişkiyi anneleri ile yaşıyorlar. Anne bir şeye hayır dediyse, artık bu hayırdır. Bir başka gün bu hayır evet olmayacak. Yani anne kendi içinde kararlı ve tutarlı olacak. Tabi babada ebeveyn olarak aynı tavır tutum içinde olacak. Sonrada anne ve baba kendi aralarında da tutarlı olmaya devam edecek. Annenin hayır dediği bir şeye baba ya hanım bugünlük yapıversin izin verelim demeyecek. Annenin hayır dediği baba tarafından da hayır olacak. Çocuk eğer anne baba arasında tutarsızlık hissederse şöyle bir mesaj alıyor. Eğer ben inatçılık yaparsam, ağlarsam ya annemden ya babamdan istediğim şeyi koparabilirim. Buda onun şantajlarının sürmesine neden oluyor. Tabi burada sadece anne baba faktörü değil, çocukta yakın ilişkileri olan bakıcısı aile büyükleri yakın çevredeki kişiler olabilir onlarında kararlı ve tutarlı olması gerekir. Özellikle büyük anne ve babalar, annenin babanın koyduğu kurallar doğrultusunda torunlarına yaklaşımda bulunmaları gerekir.

 

Çocuğunuzun kendisini engellenmiş hissetmesini önlemek ve özerkliğini desteklemek adına ona sıklıkla ‘hayır, yapamazsın, onu giyemezsin, oraya gidemezsin’ demek yerine seçenekler sunun. Örneğin, ‘ Sana üç kıyafet çıkardım. Bugün bunlardan hangisini giymek istersin?’ diye sorun.

Anne baba olarak çocuğunuzun kendi kendine yetebilen, bağımsız bir kişilik geliştirmesini destekleyin. Ancak bu demek değil ki her istediğini yapın. Sizin kısıtladığınız, izin vermediğiniz davranışlar muhakkak ki olacaktır. Anne ve babaların önemli görevlerinden biri çocuklarına kural koymak, sınır çizmektir. Anne-babaların kural koyması ne kadar doğalsa 2 yaş çocuğunun da hoşuna gitmeyen bu kurallardan hoşlanmadığını kendince ifade etmesi o kadar doğaldır.”

2 yaş sendromundaki çocuklar isteklerini elde etmek için tekmeler, ısırır, vurabilir. Burada yapacağımız olay ya dikkatini başka yöne çekecek ya da yanından uzaklaşmak gerekir.  “Çok acıdı, bir daha böyle yapma” gibi uyarılar çocuğun direncini arttırır. Gülerek cevap vermede oyun olarak algılamasına sebep olacaktır. Buna da dikkat edersek ileride 17 yaşına gelince isteklerini elde etmek için camları yumruklayan, bir sorun olduğu zaman şiddet göstererek çözmeye çalışan bir çocuğumuz olmayacağını söyledi.

ANNE-BABA DANIŞMANLIĞI

Yaklaşık iki yıldır Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Anne-Baba Danışmalığı alan anne Seher Örs, “İlk tanıştığımızda oğlum 6 aylıktı. aslında bir sorun olarak başlamadık doğru anne baba nasıl olunur oradan yola çıktık çünkü eşimle birlikte oğlumu doğru yetişmemiz gerekiyordu.Bizim onunla tanıştığımızda aile olarak nasıl davranmamız gerektiğini öğrendik. Özellikle aile büyüklerimizin de bize destek olması konusunda nasıl davranması gerektiği konusunda bilgiler aldık. Onlarda bu konuda bize çok yardımcı oldular nur hanımın destekleriyle birlikte aile büyüklerimizi de yönlendirdiğimiz için oğlum şu anda büyüklerinden alacağı cevabı biliyor. Birimizin evet dediğine diğerimiz hayır demiyoruz. Hepimiz ortak dili konuştuğumuz içinde oğlumla iletişimiz çok sağlıklı bir şekilde devam ediyor.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.