Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Bu yöntemle hayata tutundular

30 Eylül 2017
Bu yöntemle hayata tutundular için yorumlar kapalı
Bu yöntemle hayata tutundular

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde felç tedavisinde Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanan “mekanik trombektomi” ile inme geçiren iki hasta sağlığına kavuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Op.Dr. Nurhan Çelik yaptığı açıklamada, “Geçen yıl Genel Sekreterliğimizin  destekleriyle hastanemizde kurduğumuz inme ünitesinde mekanik trombektomi yöntemi ile müdahale edilerek beyinde felce neden olan pıhtı katater yolu ile çıkarılarak iki günde iki hastanın sağlığına kavuştuğunu” söyledi.

Akut iskemik inme geçiren hastaya zamanında müdahale için acil servis, radyoloji, nöroloji, inme ve 112 ekiplerinin organize olarak hareket etmelerinin önemine dikkat çeken Çelik sözlerine şöyle devam etti:

İnmenin insanoğlunu çaresiz bırakan, sosyal yaşantısından koparan, yatağa ve başkalarına mahkum eden bir hastalık. İnme ünitemizde bu güne  kadar hastanemiz acil servisinde değerlendirilen 1200 inme hastasından tedavi için uygun 115 hastaya  toplardamar yolu ile damar açıcı tedavi  Uz.Dr. Cemile Haki ve  Uz.Dr. Aygün Güneş tarafından uygulandı.

Çok şükür artık hastalarımıza mekanik trombektomi yöntemi de uygulanmaya başlandı. Bu işlem Uludağ Üniversitesi Radyoloji Ana Bilim Dalından  Prof.Dr. Bahattin Hakyemez  katkılarıyla hastanemiz girişimsel radyoloğu Uz.Dr.Yavuz Durmuş tarafından gerçekleştirildi. Mekanik trombektomi adı verilen bu teknikle anjiyografiyle beyinde tıkalı damardaki pıhtıyı çekip damarın tekrar çalışması ve beyin hücrelerinin ölmeden tekrar işlemesi sağlanıyor. Her iki hastamızda gayet iyi bir şekilde ameliyat sonrası tutmayan bacağını ve kolunu oynatmaya başladı. İnme geçiren hastalara ve hasta yakınlarına önerim, zaman çok önemli. Burada önemli olan inme yani felç bulguları olan hastanın en kısa zamanda hastaneye getirilmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.