Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

BUGİAD’lı tekstilcilerden Fas’a ticari sefer

13 Mart 2013
BUGİAD’lı tekstilcilerden Fas’a ticari sefer için yorumlar kapalı
BUGİAD’lı tekstilcilerden Fas’a ticari sefer

BURSA-BUGİAD’lı tekstil ve hazır giyim sektör üyeleri, çatı kuruluş TUSKON’un, Fas’a yaptığı iş gezisine katıldı. 18 BUGİAD’lı işadamı ticaret forumunda, Fas’ta faaliyet gösteren Türkiye Fas İşadamları Derneği’ne (TUFİAD) üye Türk işadamları ve Fas’lı işadamlarıyla, yüzlerce görüşme gerçekleştirdi.

Fas gezisini değerlendiren BUGİAD Tekstil Komitesi Başkanı Erol Gürses, ‘‘Ticarette ağırlıklı olarak şunu görüyoruz. Türk işadamları diğer ülkelere göre çok daha az geziyor. BUGİAD ailesi, çatı kuruluş TUSKON ile 45 bin kişilik bir aile. Bu aileyle dünyanın her yerine açılıyoruz. Amacımız tekstilci üyelerimizin yurtdışına daha çok mal satışını sağlamak. Fas gezisinde de güzel bağlantılar umuyoruz.
Başka ülkelere de gezilerimiz olacak’’ dedi. TUFİAD Genel Sekreteri Gökmen Ertaş da TUFİAD olarak her zaman Türk işadamlarının yanında olduklarını ve Türk işadamlarını Fas’a yatırıma beklediklerini belirtti.

İkili görüşmelerinin ardından Fas’ın pazar imkânları için ülkede araştırmalar yapan üyeler, fabrikaları da ziyaret etti. Tarihi Marekeş Pazarı’nda da gezi yapan heyet, Fas’ta eğitim veren Türk okulunda da incelemelerde bulundu. Fas’ta bulunan Türk Okulları Koordinatörü İbrahim Aktaş “Neredeyse 20 senedir Türk işadamlarının sponsorluğu ile Türk okullarımız Fas’ta mevcut. Bizim amacınız ortak değerlerimiz doğrultusunda Fas ve Türkiye arasındaki sevgi ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek” dedi.

TÜRK OLDUĞUMUZU ÖĞRENİNCE PARA ALMADI
Geziye katılan Fatih Güler (Gülerler Tekstil) Afrika’ya ilk ziyareti olduğunu ve 5-6 firmayla görüşme yaptığını ve Fas’ta ilk algının ticaret için önemli olduğunu söyledi. Efendioğlu Tekstil’den Murat Çolak ise Çin mallarının Fas’a hâkim olduğunu, ilk ziyarette ticaretin temelleri atılmakla beraber, yüzlerce Faslı işadamı ile Türk işadamlarının bir araya getirilmesinin çok önemli bir başarı olduğunu
belirtti. Özkan Berberoğlu da (Berberoğlu Tekstil) Afrika’nın en büyük alışveriş merkezi Morocco AVM’de telefon kontörü almak için girdikleri mağazada görevli bayanın önce ne dolar ne de euro kabul ettiğini; ancak Türk olduklarını konuşmalardan anlayınca kontörü uzatıp ‘‘Sizler güvenilir insanlarsınız. Daha sonra getirirsiniz’’ dediğini aktararak, Türk insanının Fas’ta sevildiğini vurguladı. Sinan Gümrükçü (Sheyma Tekstil) ise Fas’ta yatırıma başladığını belirtti. Yusuf Ziya Özenç (Polen Tekstil) da düşüncelerini dile getirirken, ”Fas’ta Türk halkına teveccüh var. 21.yüzyılın akıncıları olan gönüllü arkadaşlar ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyor ve bağlantılarımızı sağlıyor. Bu gezilerde TUSKON’un diğer dernek üyeleri ile ilişkiler geliştirme hatta ticaret yapma fırsatı buluyoruz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.