Havadis16.com - 26 Eylül 2018, Çarşamba

‘BULGARİSTAN TÜRKLERİ’Nİ SİYASETEN BÖLÜYOR MUSUNUZ?’

1 Mart 2016
‘BULGARİSTAN TÜRKLERİ’Nİ SİYASETEN BÖLÜYOR MUSUNUZ?’ için yorumlar kapalı
‘BULGARİSTAN TÜRKLERİ’Nİ SİYASETEN BÖLÜYOR MUSUNUZ?’
MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, “Diplomatik birimlerimiz yurt dışında yaşayan Türkler ve akraba topluluklarını siyasi temsilde zayıflatacak çalışmalar yaptıkları ve Bulgaristan Türkleri’nin siyaseten bölündüğü doğru mudur?”diye sordu.  TBMM’de başlayan 2016 yılı bütçe görüşmeleri MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir’in yurt dışında yaşayan Türk toplulukları ile ilgili sorusuna sahne oldu. Bulgaristan’daki Türklerin kurduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan ve aynı partinin milletvekili Delyan Peevski’ye Türkiye’ye giriş yasağı konulduğu iddialarını hatırlatan Koçdemir, “Diplomatik birimlerimizin yurt dışı Türkleri ve akraba topluluklarını siyasi temsilde zayıflatacak çalışmlarda bulundukları, bu çerçevede Bulgaristan Türkleri’nin siyaseten bölündüğü, bu yöndeki çalışmaları nedeniyle bazı devlet görevlilerimizin bulundukları ülke nezdinde sıkıntıya sebep oldukları ve Bulgaristan’da faaliyet gösteren bir partinin yöneticilerine Türkiye’ye giriş yasağı konulduğu doğru mudur?” diye sordu.
Bursa’da geçen hafta düzenlenen Eğridereliler Dostluk Gecesi etkinliğinde Bulgaristan’dan gelen Eğridere Belediye Başkanı’nın konuşturulmaması yönünde siyasi baskı uygulandığı iddialarına değinen Koçdemir, “Belediye başkanının konuşturulmaması yönünde Sağlık ve İçişleri Bakanları özel kalem müdürlerince talimat verildiği doğru mudur? Doğruysa burada amaçlanan nedir?” şeklinde konuştu.
Akdoğan: “Sorun Rusya destekçisi eski parti başkanı”
Koçdemir’in sorusunu yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise, Bulgaristan’daki soydaşlarla ve siyasi partilerle iyi ilişkiler içinde olduklarını savundu. “Yalnız orada  Rusya’ya müzahir bir eski parti başkanı var. Eleştirilerimiz de ona karşıdır” diyen Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Rusya’ya müzahir bir eski parti başkanı Türkiye aleyhine bir tutum takınmıştır ve Türkiye’ye açıkça hasmane birtakım söylemler içerisine girmiştir. Bizim eleştirimiz de ona karşıdır. Parti içerisindeki bölünme de o şahsın gerçekleştirdiği bir siyasi operasyon sonucudur. Daha sonra oradan bazı milletvekilleri ayrılarak başka bir parti kurmaktadır. Bu kendi bağlamında işleyen bir süreçtir. Yeni biz bu ülkelere ikili ilişkilerimiz çerçevesinde ve içişlerine karışmayacak şekilde soydaş topluluklara gereken katkıda bulunmaya çalışıyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.