Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

“Burada çıta yüksek, işimiz zor!”

28 Aralık 2017
306 kez okundu
“Burada çıta yüksek, işimiz zor!” için yorumlar kapalı

Bursa’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı olan Alinur Aktaş’ın ismi, İnegöl’de Rahmetli Hikmet Şahin gibi efsane bir isim oldu. Hem siyasette hem de belediye yönetiminde “Hocam” diyerek onore ettiği Şahin’in açtığı yoldan giden Aktaş, İnegöl’le bütünleşmiş isimlerden. Kendini 3 dönem belediye başkanlığında sevdiren ve yaptığı hizmetlerle de İnegöl’e yeni ufuklar açan, vizyon katan Aktaş makamın hakkını verdi ve çıtayı yüksek tuttu.

Yerine hangi babayiğit gelirse gelsin, o koltuğu doldurmak kolay değil. Nitekim yerine gelen Başkan Yardımcısı Alper Taban da bunun farkında.

Hayırlı olsun ziyareti sebebiyle geçen gün yaptığımız sohbette tüm içtenliği ile dedi ki:

Alinur Başkan’dan sonra bu koltukta oturmak hem büyük avantaj hem de büyük dezavantaj”

Önce avantajını açıkladı:

“Alinur Başkan’ın Büyükşehir’de çektiği sıkıntılar burada yok. Çünkü burada rayında işleyen bir yönetim mekanizması var. Her ne kadar belediye başkanı olmanın sorumluluğu ve yükü daha fazla ama ben başkan yardımcısı olarak zaten bu işleyişin içindeydim. Sisteme alışığım. Başkan Aktaş giderken bize sıkıntılı bir belediye bırakmadı.

Sonra dezavantajını:

“Şanslıyım. Burada hakikaten çıta yüksek. Bize düşen hem bu çıtayı düşürmemek, hem de bizden sonra gelecek arkadaşımıza devrederken Alinur Başkan gibi, yüksek tutup vermek. Vatandaş elbette kıyaslama yapacak, dolayısıyla o çıtayı yüksekte tutmamız lazım. O yüzden işimiz hiç kolay değil”.

******                            ******                            ******

Sohbetimizde öğreniyorum ki Taban’ı sadece belediye başkanlığına değil, siyasete de genç ve nitelikli isim olarak kazandıran da Başkan Alinur Aktaş. Önce ilçe yönetimine sonra da belediye meclis üyeliğine kadar her yolda desteklemiş. Son 3 yıldır da Belediye Başkan Yardımcısı olarak, belediye yönetiminde görevlendirmiş.

Çevresinde sakin, naif ve beyefendi yapısıyla tanınan, sevilen Taban, görevini en iyi şekilde yapma idealiyle son olarak şöyle dedi:

“Bu görevler gelip geçici. Ben İnegöllü’yüm. Bu görevim esnasında ve sonrasında sokakta başım dik yürüyebiliyorsam ne mutlu bana. ‘Devlette süreklilik esastır’ ilkesinden hareketle, Alinur Başkan’dan devraldığımız noktada hizmetlerimize, yatırımlarımıza hiç ara vermeden sürdürüp, İnşallah alnımızın akıyla, bize verilen bu emaneti emin ellerde muhafaza edeceğiz…”   

                       ******                              ******                     ******

Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın İnegöl’den gelmesinden dolayı özellikle İnegöl halkında “Artık bize hizmetlerde ayrıcalık tanır” yönünde esprili değerlendirmeler yapılıyor. Geçen gün gazete yönetimi olarak kendisine yaptığımız ziyarette bunu dile getirdiğimizde söylediği şu oldu.

“Alper Başkan arkadaşlarla ziyarete geldi. ‘Eee artık Başkanım bize ayrıcalık yaparsınız değil mi?’ diye takıldı. Ben de ‘Kesinlikle hayır. Sizin artık Karacabey’den, İznik’ten, Osmangazi’den farkınız yok. Biz çatıyız. Ama nüfus bakımından elbette ki bir Keles’le veya  Kestel’le bir tutmayız.” dedim. Önce şaşırdılar, sonra güldüler, ‘haklısın’ dediler.”

Başkan bu anlamda CHP’li belediye yönetimindeki Nilüfer ve Mudanya’nın da Büyükşehir çatısı altında, diğer AK Partili belediyelerden hiç farkının olmadığını söyledi:

“Bu makamlarda siyasi parti ayrımı yapmak doğru değil. Adil hizmet götürmek zorundayız. Biz tüm Bursa’nın belediyesiyiz. Kara parçamız yok.”

Nitekim geçen hafta içinde ilçe belediyelerini gezerken Nilüfer’de Başkan Mustafa Bozbey ile Mudanya’da Başkan Hayri Türkyılmaz’ı makamında ziyaret etmesi ve yatırımlar konusunda görüş alışverişinde bulunması kamuoyunda büyük takdir topladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.