Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Burkay’a son destek, tam destek oldu!..

3 Nisan 2018
182 kez okundu
Burkay’a son destek, tam destek oldu!.. için yorumlar kapalı

Gözler bugün Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Organize Sanayi Bölgesi’ndeki hizmet binasında yapılacak olan seçimlerde. Bursa iş dünyası uzun süredir bu seçimlere hazırlanıyor. Bugün yapılacak komite seçimleri ile Meclis resmen şekillenirken, başkan da meclis aritmetiğine göre belli olacak.

Halihazırda liste savaşlarında iki aday yarışıyor. Mavi listenin başkan adayı İbrahim Burkay, Beyaz listenin başkan adayı İlhan Parseker.

Her iki isim de güçlü ve Bursa’nın sevip, saydığı, değer verdiği katkı gördüğü iş adamı. Bugün yapılacak seçimleri kim kazanır noktasında elbette net bir değerlendirme yapmam mümkün değil, sandık bu. Kimin çıkacağını önceden tahmin edebilirsiniz ama kesin bir hükme varamazsınız. Ancak cumartesi günü BTSO’da akşamüstü çok özel bir toplantı yapıldı ki işte bu noktada başkan adayı İbrahim Burkay adına önemli bir gelişme oldu diyebilirim.

Zira Burkay’ı yıpratma anlamında en çok aldığı eleştiri siyasi desteğinin olmaması idi.

Yayılmak istenen algı, “hükümet tarafından istenmeyen adam ilan edilmiş” durumuydu.

Her ne kadar bu algı iş dünyasında pek prim görmese de yine de siyasi anlamda kulislerde özellikle seçim üstü en çok konuşulan konu olduğu için, bir nokta konması gerekiyordu.
İşte bu nokta cumartesi akşamı Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu tarafından konuldu. Hem de net şekilde…

******                             ******                               ******

Haber basına “BTSO iş dünyasını Başbakan Yardımcısı ile buluşturdu” olarak yansıdı.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun başkanlığındaki heyette, Bursa milletvekilleri Zekeriya Birkan, İsmail Aydın, Emine Yavuz Gözgeç, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman vardı. Heyete bakıldığında AK Parti’nin yerelde ve geneldeki üst yönetim kadrosunu görmek mümkün ki bu da doğrudan siyasi desteğin kimin yanında olduğunun en önemli göstergesi olarak yansıması açısından bir hayli önemli.

İstişare toplantısına, un ve unlu mamuller, akaryakıt, turizm, servis taşımacılığı, telekomünikasyon, sigorta, gayrimenkul ve medikal ürünler komitelerinin başkan ve yöneticilerinin davet edilmesi de ayrıca dikkat çekici. Çünkü bu komitelerin bildiğim kadarıyla yerel ve genel iktidardan iş alanlarında bazı önemli sorunları ve beklentileri var.

Üç saat süren toplantıda Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu “Türkiye’nin dinamosu Bursa’mızı omuz omuza büyütmek hepimizin görevi. BTSO’nun liderlik ettiği çalışmalar bu anlamda büyük bir önem taşıyor. Bugünkü gibi güçlü bir birliktelikle elde edemeyeceğimiz başarı yoktur” derken;

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da “İş dünyamızın beklentilerine BTSO ile birlikte çözüm sunmak adına da elimizden geleni yapmaya hazırız. İş dünyasından gelecek her talebi çok önemsiyoruz” diyerek Burkay ve yönetimine tam destek vermiş oldular.

Elbette siz iş dünyasının yerel ve genel iktidarla doğal buluşması olarak haberi düzden okuyabilirsiniz ama perde arkasına bakarak neticede seçim öncesi istişare toplantısından benim çıkardığım sonuç bu…

Sırada esnaf teşkilatının seçimleri var

BTSO seçimlerinin hemen ardından bir seçim heyecanı da Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği yaşayacak. Yaklaşık 72 bin üyesinin bağlı olduğu 104 odada seçim süreci 1 Ocak 31 Mart tarihlerinde tamamlandı. Başkan ve yönetiminin belirleneceği BESOB’un seçimleri 6 Mayıs tarihinde yapılacak. Dün hizmet binasında basınla bir araya gelen Başkan Arif Tak, seçimlerle ilgili genel değerlendirmede bulunurken “Teşkilatımızdan gelen davet üzerine yeniden adayım” diyerek adaylığını açıklarken, seçim startını da verdi.

Başkanlığı yeniden kazanma noktasında kendine olan güvenini de “Arkadaşlarla yaptığımız genel hesap ve nabız yoklamasında büyük farkla yeniden görevi alacağımıza inancımız tam.” diye belirtirken şu kapıyı da açık bıraktı:

“Ancak aday olmak isteyen arkadaşlarımıza kapımız açık, hepsi bizim arkadaşımız, gelsinler aday olsunlar. Ben de kendilerini ziyaret edip, desteklerini isteyeceğim”.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.