Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Burkay’ın derdi seçimlerin çok çok ötesinde!..

23 Mart 2018
Burkay’ın derdi seçimlerin çok çok ötesinde!.. için yorumlar kapalı
Resim bulunamadı

BTSO’nun 3 Nisan’da yapılacak seçimlerine artık geri sayım başladı. Adaylar BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve İlhan Parseker de çalışmalarını hızlandırdı.

Önceki gün, BTSO Başkanı Burkay’ın Organize Sanayi Bölgesi’nde seçim ofisi olarak kullandığı Sarı Cadde’deki 3 katlı ‘İstişare Merkezi’nde idim.

Doğrusu bu kadar hareketli bir yer beklemiyordum. Arı kovanı gibi!..

Gelenler, gidenler…

Sürekli temposu yüksek bir hareketlilik var.

Daha kapıdan girdiğinizde sizi kırmızı renkli büyük bir afiş karşılıyor.

Kocaman harflerle;

“Üreterek Büyüterek, 39.000 Tek Yürek” sloganı yazılı.

Altında da;

“Bursa 2023 Platformu İstişare Merkezi” yazıyor.

Hatta binadan ayrılmadan önce bu afişin önünde BTSO Başkanı Burkay’la birlikte hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedim.

******                      ******                     ******

Adı üstünde burası bir seçim ofisi.

Binanın iki katı da büyüklü, küçüklü çalışma ofislerinden oluşuyor. Her odada elinde telefonlarla koşturanlar olduğu gibi, kalabalık gruplardan oluşan heyetler bulunuyor. Ya Başkan Burkay’la görüşmek için randevu saatini bekliyor ya da komite çalışmaları için istişare yapıyorlar.

Heyetlerin biri geliyor, diğeri gidiyor. Bu kadar insan sirkülasyonunun olduğu yerde açıkçası karşımda  kravatı sağa sola kaymış, yorgunluktan suratı sararmış bir başkan bekliyordum ama Burkay her zamanki zinde görünümü ve o tok sesiyle kapıya çıkıp “Nerelerdesin, gel kardeşim” dedi.

Morali de çalışma azmi de heyecanı da tam yerinde, dinamik bir Başkan.

Hedeflerinde iddialı:

Bursa nüfus bakımından Türkiye’nin dördüncü, ekonomik gelişimde İstanbul’dan sonra ikinci büyük kenti. Bu kentte yaşayan herkesin bu kente dair beklenti ve hedefleri var. Burası her şeyden evvel üreten bir kent ve bizim beklenti ile hayallerimiz bir önceki dönemde yaptıklarımızın çok çok üstünde”.

                                                          ******                                 *******                      ******

Hani klasik söylem vardır ya, “Bugüne kadar yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir” diye. Bir anlamda öyle ve Burkay yaptığı hizmetlerde hiç mütevazı davranmadığı gibi, adeta kendi  çıtasını önüne rakip çıta gibi koyarak, hedefleriyle yarışan bir başkan görünümünde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 Türkiye Vizyonu Projesi’ne katkı sağlayan isimlerden biri olarak BTSO Başkanlığı döneminde kentin önüne 2023 projeksiyonunu koyan Burkay, yeni dönemde de bu projeksiyonu 2053 ve 2071’lere doğru daha da uzatmak niyetinde.

Dedi ki:

Çünkü çok yakın zamanda Çin ve ABD’nin başını çektiği dünya ticaret savaşları başlayacak. Çin şimdiden bu savaşta ABD’ye karşı yenilmeyeceğini duyuruyor. Türkiye’nin de iki kutup arasındaki bu savaşta ayakta kalması ancak tam bağımsız ülke olmasından geçer. Bunun yolu da sadece ve sadece yerli ve milli üretim odaklı ekonomik kalkınma hamlesidir. Bizim de bu dünya ekonomi savaşına hazır olup, yerimizi güçlü şekilde almamız gerekiyor”

Burkay, bunun için Bursa gibi ekonomik çıtanın yüksek olduğu kentlerin daha da güçlenmesi gerektiğini söyledi:

Boşa geçirecek bir anımız bile yok. BTSO bünyesindeki her üyeyi küçük veya büyük ayrımına tabi tutmaksızın üretimini ve işletmesini geliştirmesi için sürekli çabalayacağız. Biz burada her gün 2000 arkadaşımızla gece gündüz saat mefhumu olmadan çalışıyoruz. Her bir arkadaşımız kendi ekibindekine ulaşıyor ve böylelikle ulaşmadığımız üyemiz kalmıyor. Bu kentin nitelikli insan gücü, birikimi, kültürel ve tarihi zenginliği var, ortak aklı var, bize düşen bu kaynağı, zenginliği kentimizin ve ülkemizin gelişiminde doğru olarak kullanmak, bir nevi yol açmak.”

Bir de örnek verdi:

Bakın geçen yıl Türkiye ekonomisi yüzde 3 büyürken, Bursa ekonomisi yüzde 7 büyüdü. Biz eğer Bursa’da, Gaziantep’te, İstanbul’da, Kocaeli’nde, Konya’da bu büyümeyi daha da yukarıya çekersek, Türkiye büyür. Ne diyoruz, Bursa büyürse Türkiye büyür”.

Çok doğru. Benim seçim ofisinde gördüğüm, salt komite seçimi, başkanlık seçiminin çok çok üstünde Burkay’ın ekibiyle beraber Bursa iş dünyasının tamamına ulaşma ve birliktelik sağlama amacıyla yeni bir çalışma perspektifi ortaya koyduğu idi.

Bu arada ne tesadüf ki BTSO başkan adayları, kentin tanınmış, sevilen, katma değer sağlayan iki ismi seçim sürecinde kardeş acısını üst üste yaşadı. Burkay, sohbetimiz sırasında İlhan Parseker’in dün toprağa verilen abisinin ölüm haberini öğrenince bir hayli üzüldü. “Bu acıyı iyi bilirim” diyerek hemen telefona sarıldı. Ben de İlhan Parseker’in ağabeyi Halil Parseker’e Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.