Havadis16.com - 20 Mayıs 2018, Pazar

Bürokrasi Takip Masası

22 Haziran 2016
681 kez okundu
Bürokrasi Takip Masası için yorumlar kapalı

Ülkemizde gün geçmez ki,bürokrasiden dert yanılmasın.Bu yakınmalar Sn.Cumhurbaşkanımızın bile konuşmalarında zaman zaman yer alacak bir hal almıştır.
Kimi, işlerin zamanında ve süratle yapılmamasından,savsaklanmasından,kimi inisiyatif kullanılamamasından,kimi haksız ve kişilere göre değişebilen uygulamalardan,kimi yasaların dışına çıkabilen yorum farklarından vs.yakınmaktadır.
İnsanımız bazen Devletine olan saygısından,bazen de Devletten çekindiğinden, bu yakınmaları direkt olarak dile getiremediğinden, fıkralara konu ederek güldürülerin arasına sıkıştırmayı daha uygun görmektedir.
Günlük hayatta bu yakınmalar sanayi ve ticaret erbabımızca çok daha sık ama sadece dost meclislerinde dile getirilmektedir.Çünkü sorunlarını,karşılaştıkları haksızlıkları kendilerine en yakın olarak gördükleri ve sorunlarını ilettikleri Meslek Örgütlerinin de bunu yeterince ilgili otoriteye bildirdiklerinden emin değillerdir.
Zaman zaman TOBB ve Bağlı Odaların programlarına davet edilen Bakanlar,bürokratlar protokol konuşmaları yapar,ev sahibinin gönlünü alır, ardından zaten hep yoğun olan programları(!) yüzünden ve gerçek sorunlar bir türlü ele alınamadan plaket törenleri ile konu kapanır gider.Hatta dersine çok çalışıp sorunları ile ilgili günlerce uğraşılarak ilgililerce hazırlanan raporlar, Bakanların eline sıkıştırılsa bile,bunlar Bakanlarca ilgililere uzatılır,çoğu kez kapağı dahi açılmadan raflardaki yerini alır.Sistem tıkanıklığı da bu şekilde sürüp gider.
Oysa ortada ciddi sorunlar vardır,bu sorunların çözümü de bazen o kadar basittir ki,iletişim yolları çok açık olmadığından bu ufacık sorunlar devasa bir hal alabilir,devlet-vatandaş ilişkisini çok ciddi anlamda zedeleyebilir.
Peki Devletin zirvesinden, en alttaki vatandaşa kadar herkesin yakındığı, özellikle iş hayatımızın karşılaştığı bu bürokratik engeller aşılamaz mı?30 yılını bürokrasinin çeşitli kademelerinde görev yapan bir birey olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki,bu engelleri gerçekten ortadan kaldırmak istiyorsak bunu başarabiliriz.
Şöyle ki;İş adamlarımızın,sanayicilerimizin kuruluşu olan TOBB ve Bağlı Odaların bünyesinde, adına ister’’BÜROKRASİ TAKİP MASASI’’isterse ‘’BÜROKRASİ İLETİŞİM MASASI’’denilsin, yasal düzenleme ile kurulacak bu birimler karşılaştığımız sorunları çok büyük ölçüde çözebilir.
Belki bazıları ‘’zaten BİMER(Başbakanlık İletişim Merkezi)var ve sorunlarımızı oraya bildirebiliyoruz’’diyebilir Ancak BİMER, tüm vatandaşların her türlü sorunu ile ilgilenen ve sadece talepleri ilgili Bakanlığa bildirme misyonunu üstlenmiş,ancak işin sonuç kısmıyla da pek ilgilenemeyen bir birimdir.
Önerdiğim Teşkilat ise;kendisine bildirilen iş dünyamızın sorunlarını,karşılaşılan haksız uygulamaları,aksaklıkları,çifte standartları,savsaklanan işleri,muhatapların tutum ve davranışlarını,bazı konular için çözüm önerilerini,kendilerinden haksızca alındığına inandığı belge-vize ücretlerini vs.raporlar halinde devletin üst organlarına bildirecek ve bunların ilgililerce takibi yapılarak, iş aleminin birçok sorunu rahatlıkla ve kısa zamanda çözümlenebilecektir.Hatta bu raporlar Ekonomi Koordinasyon Kurumunun çalışmalarına bile ışık tutabilir.
Sn.Cumhurbaşkanım!Yatırımların önünü açmada,İş hayatımızın sorunlarını gidermede rahmetli Turgut ÖZAL ve sizin kadar samimi ve içten bir insan tanımadım.Lütfedip bu önerimin yasal alt yapısını oluşturarak böyle bir birimin kurulmasını sağlarsanız, inanınız yakındığınız bürokrasi çarkları çok daha hızlı işleyecek,devlet-vatandaş arasındaki mesafe azalacak,devlete olan güven artacak,yatırım iklimi çok olumlu etkilenecek ve kazanan da ülkemiz olacaktır.
Selam ve dua ile…

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.