Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Bursa aday listesine son şekli Cumhurbaşkanı verecek!..

7 Aralık 2018
198 kez okundu
Bursa aday listesine son şekli Cumhurbaşkanı verecek!.. için yorumlar kapalı

Hep merak etmişimdir:

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa’yı ne kadar biliyor?  Bursa’da siyasi gelişmelerden haberdar mı? İlçe belediye başkan aday adaylarını tanıyor mu? Mevcut belediye başkanlarının performanslarından ne kadar bilgisi var?”

Elbette tüm bu bilgiler kendisine değişik kanallardan gidiyor. Öncelikle AK Parti İl Başkanından, Büyükşehir Belediye Başkanından ve kamu işlerinde de Valilikten bilgi aldığı malum. Bir de diğer mecralar var.Sürekli bilgi kaynağı olan kamuoyu anketleri gibi. Kendisinin çaprazlama yöntemiyle pek çok anket firmasıyla düzenli olarak çalıştığını, siyasi ve ekonomik durum değerlendirmelerinin nabzını bu anketler yoluyla tuttuğunu memlekette bilmeyen yok.

Yok ama 2002’den beri bu kentteyim AR-GE Deniz Üzülmez dışında daha bir tane AK Parti ile ilgili ne bir aday ismi ne de politik soruları soran bir anketöre denk gelmedim. Bu anlamda hakkını yemeyelim Bursa’nın nabzını tutan tek kamuoyu araştırmacısı.  Ayrıca kendisini düne kadar meczup olarak nitelendirenlerin bugün ismini o anketlerin içine sokması için kapısını nasıl aşındırdıklarını  da iyi biliyorum ve yine…

Hiç abartısız söyleyebilirim ki, Bursa’dan Külliye’nin kapısından içeri sorgusuz sualsiz girebilen tek kişi…

Daha geçen gün bana da “Abla gel seni de Külliye’ye götüreyim” dedi. Ben de kendisine “zaten içeri bir girsem bir daha çıkmam” diyerek takıldım. Ankara’da Meclis’te dahil girip çıkmadığı kapı yok. Eskiden sadece Bursa’yı bilirdi, şimdi Ankara’da çalışma ofisi olduğu için 81 ile hakim. Ondaki bilginin şu anda istihbarat birimlerinde bile olmadığına da eminim!..

Deyim yerindeyse ondan kuş uçmuyor. Doğan, ölen, kırkı, ellisi gelen, listeye giren, çıkan, rüşvet alan, yolsuzluk yapan, suyu, elektriği olmayan, aç  ve açıkta kalan, hastalanan, mağdur olan kim var ise, nerede ise bir şekilde haberdar olup onu  ilgili makamlara ve benim de içinde bulunduğum bilmem kaç bin kişilik gruba iletiyor. Bazen birini övüyor, bazen yerin dibine geçiriyor, bazen övdüğünü dövüyor, dövdüğünü de göklere çıkarıyor.

*******                                     *******                             *******

Velhasıl Ar-GE Deniz Üzülmez üzerine çok şey söylenip, yazılabilir. Ama konum şu anda o değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa’daki haber kaynakları. Samimiyetle belirtecek olursam çoğu zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sadece Bursa için değil, diğer il ve geneldeki sorunlarla ilgili doğru bildiği kaynaklar tarafından yanıltıldığı kanaatindeyim. Etrafını saran dalkavukların gerçekleri perdelediğini düşünüyorum sadece ben değil, toplumdaki genel kanaat bu. Örneğin vatandaş olarak içinde bulunduğumuz hayat pahalılığı. Bu ne enflasyon oranını belirleyen o meşhur kalemlerle, ne de ekonomi bürokratlarınca izah edilebilir. Çarşı pazar etiketleri adeta yanıyor, esnaf kepenk kapatmakla karşı karşıya. Örneğin daha önce de yazdım. FETÖ ile mücadelede de halk onun siyasi ayakta gerçekten mücadele edildiği yönünde yanıltıldığı görüşünde.

Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir başka önemli bilgi kaynağı da var olduğu söylenen Bursa’daki hatırı sayılır dostları. Bunlar da şehir efsanesi haline geldi, kimse ne biliyor, ne de görüyor.

İşte önceki gece böyle birinden, ki kendisi de hatırı sayılır dost olduğunu bilmiyordur(!) Bursa ile ilgili kapsamlı bir rapor istendiğini duydum.

Sonradan gelen bir bilgiye göre de, bu kısmı net olarak doğrulatamamakla beraber aktarılan o ki;

Yurt dışı gezisinden ayağının tozuyla önceki akşam AK Parti Genel Merkezi’ne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan alt komisyondan gelen dosyaları üst komisyonda değerlendirirken önüne konulan Bursa raporunu inceleyip, Bursa dosyasını “kapsamlı şekilde ben inceleyeceğim” diyerek ayrı bir kenara koyduğu yönünde. Sonradan buna benzer değerlendirmeleri başka kaynaklardan da duydum.

Yani sonuçta Bursa’nın 17 ilçesini ilgilendiren belediye başkan adayları listesi tam da netleşeceği anda  birkaç gün daha beklemeye alınmış oldu!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.