Havadis16.com - 18 Temmuz 2018, Çarşamba

Bursa bağışta lider oldu

2 Kasım 2016
Bursa bağışta lider oldu için yorumlar kapalı
Bursa bağışta lider oldu

Bursa Bölgesi’nin organ bağışında 19,5 pmp  ile Türkiye’de zirvede yer aldığını dile getiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, 2017 hedeflerinin 25 pmp olduğunu belirtti.

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Dr. Akan,“Organ bağışı ile ilgili ilk çalışmalara 2009 yılı itibariyle başladık. Tabi bu dönemde bölgemiz 1,8 pmp ile Türkiye ortalamasının altındaydı. Yürütülen eğitim ve farkındalık çalışmalarıyla bölgemiz her yıl milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısını arttırmayı başardı” dedi.

Bursa Bölgesi’nin organ bağışında ekim ayı itibariyle 19,5 pmp (milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısı) ile zirvede yer aldığı bilgisini veren Dr. Akan, “Bölgemiz, 2014 yılında 10,35 pmp oranla Türkiye rekoru kırdı. 2015 yılında bu sayı 15 pmp’ye çıktı ve Avrupa ortalamasına yaklaştı. Bu yıl 103 donör sayısı ile yakaladığımız 19,5 pmp oranla da birçok Avrupa ülkesini geride bıraktık. Son 4 yıllık döneme baktığımızda milyon nüfus başına ulaşılan bu yüksek oranlar, organ nakli bekleyen hastalar için önemli bir umut oldu. Vatandaşlarımızın göstermiş olduğu duyarlılık sayesinde, organ nakli olan birçok hasta nakil olarak sağlığına kavuştu” şeklinde konuştu.

2017 Hedefi 25 Pmp

2016 yılı sonunda 20 pmp oranını aşacaklarını vurgulayan Dr. Akan, “20 pmp sınırını aşmak bizler için, çok önemli çünkü biz 20 sınırını aştığımızda İngiltere gibi gelişmiş bir ülkeyi geçeceğiz. Önümüzde Fransa, Kanada, İspanya gibi bu konuda söz sahibi olan ülkeler var. 2017’deki hedefimiz 25 pmp oranını yakalamak. Bu rakamı yakaladığımızda Bursa bölgesi dünyanın en önde gelen ülkelerinin yakaladığı başarıyı yakalamış olacak” ifadelerini kullandı.

Nitelikli Sağlık Hizmetlerinde Marka Şehir Olacak

Bursa’yı nitelikli sağlık hizmetleri sunumunda öne çıkarmak istediklerinin altını çizen Dr. Akan, “Bursa bundan sonra nitelikli sağlık hizmetlerini konuşmalıdır. Şehrimizde devam eden 20 civarında bir sağlık yatırımı var ve bu yatırımlar 2018 yılında tamamlanmış olacak. Bundan sonra reimplantasyon, palyatif tedavi, inme merkezleri, yanık merkezleri ve kanser tedavisi gibi nitelikli hizmetlerde Bursa’yı marka yapmak istiyoruz. Organ bağışı faaliyetleri de bu nitelikli hizmetlerden birisi ve bu konuda yakaladığımız başarıyı diğer alanlarda da göstereceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.