Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Bursa Barosu Kadın Komisyonu kadınları uyardı

13 Mart 2013
Bursa Barosu Kadın Komisyonu kadınları uyardı için yorumlar kapalı
Bursa Barosu Kadın Komisyonu kadınları uyardı

Bursa Barosu Kadın Komisyonu üyeleri, İnegöl Kız Meslek Lisesi öğrencilere cinsel istismar konusunda seminer verdi.


‘Ailenin Korunması, Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu ve Cinsel İstismar’ konulu seminerde konuşan Bursa Barosu Kadın Komisyonu üyesi Avukat Yasemin Gülcan Bolatkale, “İzole etme şiddeti, kadının özgürlüğünün kısıtlanması, eve kapatılması, insan içine çıkmasının engellenme olaylarına denir. Tehdit şiddeti ise, telefonla veya sözlü olarak öldürme, kaçırma ve zarar verme gibi tehditlerde bulunmaktır. Cinsel temas ve benzeri şiddetler de vardır. Şiddet sadece fiziki olmayan bir olgudur. Şiddeti gördüğünüzde gözleriniz kapalı olmasın. Bir gün sizin başınıza geleceğini düşünerek, gerekli şikâyetleri yapın. Özellikle 155 ihbar hattına, kolluk kuvvetlerine konuyu bildirin. Geçtiğimiz yıl çıkan ‘Ailenin Korunması Kanunu’ ve ‘Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 Sayılı Kanun’, kadınları ve aileleri korumak için çıkarıldı. Şiddete maruz kaldığınızda ‘155 Alo İhbar’ hattını arayın” dedi.
Kadına yönelik şiddet konusunda ise 183 Nolu ihbar hattını aramaları yönünde öğrencilere tavsiyelerde bulunan Avukat Bolatkale, “Şiddeti Önleme ve İzleme merkezi’nin 183 Nolu hattı, şiddete uğrayan, uğrama riski taşıyan, desteğe ihtiyacı olan kadınlara yönelik ücretsiz hizmet veren telefon hattıdır. Şiddete uğrayan ve uğrama riski olan bayanlarımız bu merkeze başvuruda bulunarak, gerekli koruma kararları aldırabiliyorlar. Koruma kararı alındıktan sonra gerekli hukuki süreç başlıyor. İlgili aile mahkemeleri devreye giriyor. Mağdur olan kadına şiddet uygulayan kişinin kadından uzaklaştırılması sağlanıyor. Hatta telefonla dahi tehdit etmesinin önüne geçiliyor. Aynı zamanda, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi tarafından mağdur olan kadınlara, psikolog desteğin yanında, eğer kendi geçimini sağlayacak bir geliri yoksa mesleki anlamda destek de sağlanıyor. Baro bünyesinde faaliyet gösteren Adli Yardım Kurumu tarafından ise maddi imkanı olmayan kişilere gönüllü avukatlar aracılığı ile hukuki konularda destek verilmektedir” şeklinde konuştu.
‘Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar’ konusunda bilgilendirme yapan Komisyon üyesi Avukat Cemile Yurtsever Kırbaş ise, cinsel istismara maruz kalmış çocuklarla alakalı Çocuk İzleme Merkezi’nin (ÇİM) bulunduğunu belirterek, “Cinsel istismara maruz kalındığı zaman, bu durumu saklamayı seçmeyin. En yakınlarınıza ve gerekli mevkilere bildirin. Bu gibi cinsel istismar konularında yapanların ceza alacağı gibi ensest cinsel istismarlarda cezalar daha ağır oluyor” dedi.
Sosyal paylaşım sitelerinde yaşanan kötü olaylarında taciz olarak nitelendirildiğini aktaran Kırbaş, “Özellikle birçok insanın kullandığı facebook, tiwitter hesaplarında, çocuklardan soyunmalarını istemek, çıplak fotoğraf istekleri de cinsel istismar suçuna giriyor. Bununla alakalı cezai işlemler de var” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.