Havadis16.com - 18 Ağustos 2018, Cumartesi

Bursa Belgeliği yeni eser daha kazandı

27 Ekim 2016
Bursa Belgeliği yeni eser daha kazandı için yorumlar kapalı
Bursa Belgeliği yeni eser daha kazandı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin değerlerinin geleceğe taşıyan adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından hazirelerle ilgili çalışmalar kapsamında hazırlanan ‘Tarihi Bursa Mezar Taşları – Pınarbaşı Mezarlığı’ kitabının tanıtımı Bayezid Paşa Medresesi’nde yapıldı. Konuşmasına evrensel bir değer olan Bursa’da tarihi tüm değerlerin restore edilerek orijinal kimliğine kavuşturulduğunu söyleyerek başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yeşil Külliyesi’nin önemli bir bölümü olan Bayezid Paşa Medresesi’nin 1855 depremiyle yok olup daha sonrasında üzerine yapılan binaların altında kaldığını hatırlattı.
Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla küllerinden doğan mekanda önemli bir eserin tanıtımının yapılmasından mutluluk duyduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Tarihi ve kültürel değerlerimizi yeniden Bursa’ya kazandırmanın yanında, kentin bilgi birikimini de geleceğe taşıyoruz. Bugün Bursa hazireleri ile ilgili başlattığımız çalışmanın 3. adımı olan 2 ciltlik ‘Tarihi Bursa Mezar Taşları – Pınarbaşı Mezarlığı’ kitabı için toplandık. İlk cilt, hazirelerle ilgiliydi, ikinci cilt, Emirsultan Mezarlığı’nın aynasıydı. Bursa’mıza değer katan, kimliğini oluşturan, toplumsal hayata önemli katkılar sağlayan ecdadımızın istirahat ettikleri yerler olan hazirelerin kültürümüzde önemli bir yeri vardır. ‘Tarihi Bursa Mezar Taşları – Pınarbaşı Mezarlığı’ kitabı, başkanlığımız döneminde kent belgeliğine kazandırılan 305. eser oldu” diye konuştu.

“Hazirelerimize de sahip çıkıyoruz”
Başkan Altepe, Bursa’da sayısı 155 civarında olduğu tespit edilen hazirelerden günümüze sadece 92 civarında hazire kaldığı belirterek, “Kayıp olan hazireler, yerleri tespit edilmiş olmakla birlikte günümüze kadar ulaşmamıştır. Büyükşehir Belediyesi olarak başlattığımız tarihi mirası koruma ve geleceğe taşıma projeleri kapsamında değerlendirdiğimiz hazirelerin gün yüzüne çıkarılması, envanter çalışmaları, restorasyon gibi çalışmalarla hazirelerimize de sahip çıkıyoruz. Hedefimiz bütün hazirelerimizi ve mezarlıklarımızı özgün halleri muhafaza edilerek düzenlemek ve geleceğe aktarımlarını sağlamaktır” diye konuştu.
Hazirelerde bulunan şahsiyetlerin çoğunluğunun Bursa’nın gelişimine ve değişimine önemli katkılar sağladığına inandığını ifade eden Başkan Altepe, “Hazirelerde bulunan ve taş işleme sanatının bütün inceliklerini yansıtan mezar taşları aynı zamanda şehrin tapusu olarak değerlendirilmelidir. Bugüne kadar 21 hazire ve türbede çalışma gerçekleştirdik, halihazırda 5 hazirede çalışmalarımız sürüyor. Üftade Camii Hazireleri, Umurbey Camii Haziresi, Namazgah Sofu Mehmed Türbesi ve Haziresi, Mollaarap Haziresi (Kabir), Kiremitçi Sinan Camii Haziresi, Kayhan camii haziresi, akbıyık zayiyesi haziresi, yeşil türbe haziresi ve hasan can kabri, altıparmak camii haziresi
barakfaki hz.’nin kabri selami tekkesi haziresi, bu hazirelerden bazılarıdır. Başçı ibrahim camii haziresi, dar-ul kurra haziresi, gemlik- umurbey beyler kabristanı, veli şemseddin camii haziresi
abdül latif kutsi hazretleri türbesi ve haziresi de çalışmaların devam ettiği hazirelerdir. Bursa’ya kazandırdığımız kentin farklı noktalarından alınan bir mezar taşları ile zenginleşen Muradiye külliyesi mezar taşları da bursa tarihini gözler önüne seren bir açıkhava müzesidir” dedi.

‘Bursa’nın Karacaahmedi’
Pınarbaşı mezarlığının bugüne gelen önemli mezarlıklardan olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bir Araştırmacısı olan Hasan Taib’in ifadesiyle ‘Bursa’nın Karacaahmedi’dir. Pınarbaşı mezarlığı genel bir mezarlık olmasına rağmen özellikle Bursalı Mevlevilerin yoğun olarak medfun olduğu bir mezarlıktır. 894 tarihî taşla, Bursa’da hâlen en fazla tarihî mezar taşına sahip mezarlıktır. Bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Pınarbaşı Mezarlığı çalışması Pınarbaşı Mezarlığı’na tutulan bir ışık mahiyetindedir. Bu eser, Pınarbaşı Mezarlığı’nın, artık aramızda yaşamayanların medfun olduğu bir mezarlık olmadığının önemli bir belgesi sayılacaktır” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Pınarbaşı Mevlevihane ile ilgili çalışmanın da başlayacağını sözlerine ekledi.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Eserin meydana getirilmesinde yoğun emek sarf eden Doç. Dr. Hasan Basri Öcalan, konuşmasında, hazirelerle ilgili çalışmaları ve ‘Tarihi Bursa Mezar Taşları – Pınarbaşı Mezarlığı’ kitabının hazırlık sürecini anlattı. Özalan, tarihi hazirelerden en kapsamlısının Pınarbaşı olduğunu kaydederek, çalışmaların 4 cilde ulaşacağına değindi.
Yrd. Doç. Dr. Bedri Mermutlu da Pınarbaşı mezarlığının Bursa fethedildiğinde gömü de yapılan yer olduğunu ifade ederek, “Pınarbaşı mezarlığı, şu anda içerdiği mezar taşı açısından en yoğun mezarlıktır. 894 yazılı taş nevcuttur ve bu taşlar Osmanlı2nın 14. yüzyılından 20. yüzyılın başlarına kadar olan dönemi içeriyor” dedi.
Öcalan ve Mermutlu, eserlerin hazırlığında kendilerine her zaman destek olan Başkan Altepe’ye ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler. Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile eserlerin hazırlığında destek olan Bursa Araştırmaları Merkezi ve Bursa Kültür AŞ temsilcilerinin de katıldığı tanıtım toplantısının sonunda Başkan Altepe, kitapları imzaladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.