Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

Bursa Devlet Hastanesi 2. anjiyoya da kavuştu

21 Eylül 2018
88 kez okundu
Bursa Devlet Hastanesi 2. anjiyoya da kavuştu için yorumlar kapalı

Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa çok değil, 16-17 yıl öncesine kadar Bursa’da sadece Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde emar (MR) adı verilen son teknolojik görüntüleme cihazı vardı. Sonra Muradiye Devlet Hastanesi’ne böyle bir cihaz alındığına dair haber yapmıştım. Dönemin Milletvekili Zafer Hıdıroğlu’nun girişimleri ile kazandırılan yüksek maliyetli MR cihazından sonra sağlık alanındaki hızlı büyüme, kentin özel ve kamu sağlık yatırımlarının peş peşe gelmesi ile sıradanlaştı. O son model MR cihazlarının yerini şimdilerde son teknolojik görüntüleme cihazları aldı.

Anjiyografi de bunlardan biri. Kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan bu cihaz diğer teknolojik cihazlarda olduğu gibi yerli üretim değil, yurt dışından getiriliyor ve maliyeti yüksek bir yatırım olarak biliniyor. Tahminen 10 bin dolar ile 160 bin dolar arasında değişkenlik gösteriyor.

Bursa’da kamu ve özel hastaneler bu cihazın hizmetini hastalarına sağlıyorlar. Yani bu cihaza ulaşım artık kolay diyebilirim.

Hatta öyle ki halk arasında çok sık “anjiyo oldum” sözleriyle karşılaşıyoruz.

Özel hastanelerde bu cihaza ulaşımda sorun yok ama kamuda sıkıntılar yaşanmıyor değil!

Özellikle Bursa Devlet Hastanesi’nde bu cihazdan bir tane olduğu için kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde hastalara yoğunluktan dolayı dönem dönem haftalar, aylar sonrasına randevular veriliyordu.

İşte bu sorun dün itibarıyla aşıldı.

Nasıl mı?

*******                           *******                           *******

Konuya girmeden önce bir parantez açmak istiyorum.

Bursa’da sağlık haberleri ve kulisleri denince ilk akla gelen şüphesiz gazetemiz yazarlarından, meslekdaşım Lale Akasoy’dur. Kendisi sağlık camiasına tam hâkim. Artık gazetelerde kalmayan sağlık muhabirliğinden gelmesi, Bursa’nın sağlık alanındaki geçmiş dönem bilgi ve birikimlerine de sahip olmasıyla onun alanındaki tek otoriterliği de ortaya çıkarıyor.

Deyim yerinde ise ondan habersiz kuş uçmaz. Bugün onun alanına girmiş olacağım ama bu bilgi de tamamen benim bir yakınımın anlatımı sonucu ortaya çıkan güzel ve sevindirici bir gelişme olduğu için aktarma gereği duydum.

Bursa Muradiye Devlet Hastanesi’ne 8 ay önce başhekim olarak atanan Opr. Dr. Tarık Kuzhan’ınyoğun girişimleriyle, hastane ikinci bir anjiyografi cihazına nihayet kavuştu.

Öğrendiğim kadarıyla hikâyesi de şöyle:

Biliyorsunuz Bursa Kent Meydanı’nda Özel Bahar Hastanesi adı altında FETÖ’nün güçlü olduğu dönemde açtığı bir hastane vardı. Tam teşekküllü bu hastane 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan kurumların başında geldiği için, bu hastanenin binası sonradan Bursa Devlet Hastanesi’ne devredilerek ek hizmet binasına dönüştürüldü.

Dedim ya, şatafatlı dönemlerden kaldığı için tam teşekküllü olan bu binada atıl durumda bekleyen cihazlardan biri de anjiyografi cihazı idi. Yeni başhekim binayı gezerken bu cihazı fark ediyor ve hemen girişimlere başlıyor.

Cihaz kısa süre önce Bursa Devlet Hastanesi’nin kalp damar hastalıkları servisine getiriliyor ve dün itibarıyla da hastaların kullanımına açılıyor. Dün serviste bulunan arkadaşımın söylediğine göre çalışmaya başlamasıyla beraber birinci cihazdaki yoğunluk buraya kaydırıldığı için şimdiden büyük bir rahatlama söz konusuymuş.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.