Havadis16.com - 21 Temmuz 2018, Cumartesi

Bursa Festivali`nde 56. yıl coşkusu

5 Mayıs 2017
Bursa Festivali`nde 56. yıl coşkusu için yorumlar kapalı
Bursa Festivali`nde 56. yıl coşkusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 56’ncısı düzenlenen ve Türkiye’nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan ‘Uluslararası Bursa Festivali’, bu yıl 28 Haziran – 26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünyaca ünlü sanatçıların katılımıyla farklı kültürlerin harmanlanacağı festival, zengin içeriği ile kentte eşsiz sanat rüzgarı estirecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sanatın dünyanın ortak dili olduğunu belirterek, “Festivalimiz, Bursa’da 56 yıldır coşkuyla yaşatılan ve şehrimizin geleneksel değerleri arasında yer alan örnek bir organizasyondur” dedi.

Kültür ve medeniyet başkenti Bursa’nın en uzun soluklu sanatsal ve kültürel etkinliği olan 56’ncı Uluslararası Bursa Festivali’nin tanıtım toplantısı Hilton Otel’de yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin 1962 yılından bu yana gerçekleştirilen geleneksel bir değer olduğunu söyledi.

Bursa’ya renk katacak
Şehirlerin kültür ve sanatın yaşatılmasıyla geliştiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa, tarihi ve doğasıyla olduğu kadar aynı zamanda bir kültür başkentidir. Kültür ve sanatla da her zaman iç içe olan Bursa’da geleneksel değerler, modern kent kültürüyle geleceğe taşınıyor. Bursa’nın sanatsal birikimini daha da ileriye taşıyan ve sanatseverleri hayranı oldukları sanatçılarla buluşturan önemli organizasyon için bu yıl da heyecanlıyız. Festival, şehrimizin gururu olmaktan öte kültürleri buluşturan Bursa’yı kültür ve sanatla dünya gündemine taşıyan bir gelenektir. Festivalimiz bu yıl da Bursa’ya renk katacak. Türkiye’nin en uzun soluklu festivali olma özelliğiyle örnek olan festival, bu yıl da farklı türlerdeki müziklerin harmanlandığı ve dünyaca ünlü sanatçıların bir araya geldiği özel programıyla Bursalılara keyifli anlar yaşatacak. Dostluğun, kardeşliğin ve barış rüzgarlarının eseceği, toplumların kaynaşmasına destek olacak festivalimiz Bursa’ya güzellikler getirecek” diye konuştu.

Geçen yıl yüzde 100 doluluk
Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ise dünyaca ünlü sevilen sanatçıları ve farklı kültürlerden en güzel örnekleri Bursalılarla buluşturmak amacıyla, 56. yılında yine sanatla dolu çok güzel bir program hazırladıklarını söyledi. Festivale olan ilginin her geçen yıl daha da arttığını ve geçtiğimiz yıl 3 bin 500 kişilik açık hava tiyatrosunda yüzde 100 dolulukla festivali tamamladıklarını vurgulayan Yılbirlik, “Festivalin merak ve özlemle bekleniyor olması bizleri mutlu ediyor. Sanata her zamankinden fazla ihtiyaç olduğu bir dönemdeyiz. Ülkemizin sevilen sanatçılarını ve dünyaca ünlü grupları bu yıl kentimizde ağırlayacağız” dedi.
BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez ise festival programını açıklayarak, dünya müziklerinin en iyi ve en özel örneklerinin Bursa’da sergileneceğini kaydetti. Festivalin özellikle son yıllarda sanat camiasında da ses getirdiğini hatırlatan Erdönmez, “Önceki yıllarda sanatçı bulmakta zorluk çekiyorduk. Sanatçıların birçoğu Bursa’yı bilmiyor veya gelmek istemiyordu. Ama son yıllarda festivalimiz dünyaca ünlü menajerlerin de listesinde önemli bir yer tutuyor. Tüm menajerler liste gönderip, bizi seçin diyor. Bu yılki festival için de 200 sanatçı teklifi geldi ve onlar arasından seçim yaptık” diye konuştu.

Sanatla dolu 1 ay
Festival etkinlikleri Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM), Kent Müzesi önü ve Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek. 28 Haziran Çarşamba günü Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Anjelika Akbar konseri ile başlayıp, 26 Temmuz Çarşamba günü Şebnem Ferah konseri ile sone edecek festivalin bilet fiyatları 18 ile 38 TL arasında değişiyor. Online olarak ‘biletinial.com’ üzerinden alınabilecek olan festivalin biletlerine vatandaşlar ayrıca Zafer Plaza, Kent Meydanı, Korupark BKSTV standı, ÖzdilekPark Nilüfer, Merinos AKKM gişeleri ile etkinlik günlerinde de Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu gişesinden ulaşılabilecekler.

‘Altın Karagöz’de 23 ülke
‘56. Uluslararası Bursa Festivali bünyesinde yıl 31’incisi düzenlenecek ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’ da 23 ülkeden katılacak olan halk dansları ekipleriyle 07-12 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Bursa’da barış ve dostluk rüzgarı estirecek yarışmaya bu yıl Arjantin, Arnavutluk, Bangladeş, Belarus, Bulgaristan, Bosna Hersek, Cezayir, Çin, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Makedonya, Malezya, Moldova, Sri Lanka, Şili ve Tataristan gibi ülkeler katılacak.

Festivali Programı
28 Haziran– Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası & Anjelika Akbar
29 Haziran– Gianni Guarracino
30 Haziran – Fettah Can
02 Temmuz – Ankara Devlet Opera ve Balesi “Frida”
03 Temmuz – ŞİMDİ 90´LAR (Yeşim Salkım, Ferda Anıl Yarkın, Reyhan Karaca, Jale, Uhde Seçil, Erdal, Hazal, Eda Özülkü Ve Metin Özülkü)
16 Temmuz – Mehmet Ali Sanıkol & Whatsnext? Featuring TIGER OKOSHI
17 Temmuz – Ata Demirer ve Orkestrası
19 Temmuz – Kadebostany
20 Temmuz – Madcon
22 Temmuz – Samsun Devlet Opera ve Balesi “Arda Boyları”
24 Temmuz – THM GAZİNOSU (Mustafa Keser, Bedia Akartürk, Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe)
26 Temmuz – Şebnem Ferah
7 – 12 Temmuz – 31. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.