Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Bursa ile Balkanlar arasında ticaret köprüsü kurulacak

11 Nisan 2014
Bursa ile Balkanlar arasında ticaret köprüsü kurulacak için yorumlar kapalı
Bursa ile Balkanlar arasında ticaret köprüsü kurulacak

 Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Onur, Balkan coğrafyasıyla olan yakınlığa rağmen, ticari ilişkilerin arzu edilen noktada bulunmadığını belirterek, “Hazırladığımız projelerleBursa’nın Balkanların başkenti olduğunu göstereceğiz” dedi. 

BALKANSİAD Genel Kurul toplantısında göreve yeni seçilen Onur, 2014-2016 dönemine ilişkin projelerini bir otelde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Bursa’da, Balkan ülkelerinden göçle gelen çok sayıda iş adamı bulunduğunu vurgulayan Onur, bu potansiyelin Balkanlarla ticari ilişkilerin geliştirilmesinde büyük rol oynayacağını söyledi.

Onur, Türkiye’nin Balkanlara ihracatının son yıllarda önemli ölçüde arttığını belirterek, “Balkan coğrafyasıyla yakın olmamıza rağmen ticari ilişkilerimiz, arzu ettiğimiz noktada değil. Hazırladığımız projelerle Bursa’nın Balkanların başkenti olduğunu göstereceğiz. Türkiye’nin balkan ülkelerine ihracatı yılda 8,5 milyar dolar seviyelerine geldi. Bursa ise bundan 826 milyon dolar pay alıyor. Ağırlığımızı daha fazla hissettirmek için çalışacağız” diye konuştu.

Bursa ve Balkanlara değer katmak için projeler hazırladıklarına dikkati çeken Onur, 11-17 Mayıs 2015’te “Balkan Haftası” ve 13-16 Mayıs 2015’te de “Balkan Ticaret Fuarı ve Kongresi”ni düzenleyeceklerini, bu etkinliklerle Balkan ülkelerindeki yeni hedef pazarlarda daha aktif olmayı amaçladıklarını kaydetti.

Onur, bu etkinliklerle 100’ün üzerinde alım heyetiniBursa’ya getirmeyi amaçladıklarını belirterek, Balkan coğrafyasına açılma konusunda köprü vazifesi göreceklerini dile getirdi. BALKANSİAD’ın bugüne kadar 7 “Ekonomi Zirvesi”ne ev sahipliği yaptığını hatırlatan Onur, zirvelerin devam edeceğini, Hırvatistan, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Arnavutluk ve Moldova’nın sırada olduğunu bildirdi.

BALKANSİAD’ın hedef kitlesi içinde yer alan kişi, kurum ve kuruluşlar arasında ticaret ve sosyal iş birliğinin geliştirilmesi için bir elektronik platform (web) tasarlanacağını belirten Onur, “Türkçe ve İngilizce dışında Balkan ülkelerinde kullanılan yabancı dillerle de desteklenecek olan “Bal-Net’ sayesinde, Balkan ülkelerindeki üniversiteler, kurumlar ve sivil toplum örgütleriyle bağlar daha da güçlendirilecek” dedi.

Onur, elektrikli toplu ulaşımı şehir vizyonuna yerleştirmek ve Bursa’yı e-mobilite konusunda başkent yapmak için çalışmalara hız vereceklerini kaydederek, “2026 Kış Olimpiyatları”nın Bursa-Uludağ’da yapılması için her türlü lobi faaliyetleri içinde yer alacaklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.