Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Bursa İYİ Parti’de son durum ne?

8 Mart 2018
418 kez okundu
Bursa İYİ Parti’de son durum ne? için yorumlar kapalı

Türkiye’nin kurulan en son partisi olan İYİ Parti tüm illerde teşkilatlanmasını tamamlamasına rağmen, olası erken seçim ihtimalini göz önünde bulundurarak atanmış yönetimlerini seçilmişe döndürmek amacıyla kongre sürecine girdi. Bu kapsamda Bursa’da da ilk il kongresini 11 Mart Pazar günü Merinos AKKM’de yapacak.

Dün İl Başkanı Yüksel Yılmaz, Başkan yardımcıları Levent Özeren, Nurettin Bacak, Haluk Hısımcıl, Yahya Bahadır, Üstün Tunalıgil ve Birgül Yıldız Günay’la birlikte gazetemizi ziyaret ederek, ilk kongrelerinin davetiyesini getirdiler. Daha önceden kongreye Kurucu Genel Başkanları Meral Akşener’in katılacağı açıklanmıştı. Ancak o gün Kayseri’de olacağı bilgisi ulaştığından, kongre Akşener olmadan gerçekleşecek.

Geçen hafta içinde de Büyükşehir Belediyesi’nde 6 Belediye Meclis üyesi ile grup oluşturan meclis üyeleri gelmişti.

Doğrusu İYİ Parti’nin Bursa’daki yapılanması hakkında bilgi sahibi değildim, üst üste yapılan bu iki ziyaretin katkı sağladığını belirtmeliyim.

*******                       *******                          ******

Gerek Büyükşehir Belediye Meclisi’nde partilerini temsil eden Ercan Özer, Prof. Dr. Hasan Ertürk başta olmak üzere diğer meclis üyeleri ile gerekse İl Başkanı ve icra kurulu üyelerinin tamamı Bursa kamuoyunun da bildiği isimler… Çünkü siyasi geçmişleri MHP, CHP, ANAP, DP’ye dayanıyor.

Kısaca bilgi vermek gerekirse;

Büyükşehir meclis dağılımı 18 Mart 2014’te 71 AK Parti, 18 CHP, 11 MHP ve 1 DP iken, bugün itibarıyla 71 AK Parti, 13 CHP, 8 MHP, 6 İYİ Parti, 2 Bağımsız ve 1 DP’den oluşuyor.

Süreçte, CHP’den 3 isim ayrılıp bağımsız üye olurken, 2 kişi de vefat etti. Vefat edenlerin yerine MHP’den 2 isim Meclis’e girdi. İYİ Parti’ye de MHP’den 5 sandalye gitti.

İlçelerde İnegöl Belediye Meclisi’nde 5 üye ile ana muhalefet durumunda. MHP en fazla kaybı burada yaşamış, çünkü 8 belediye meclis üyesinden 5’i istifa ederek İYİ Parti’ye geçmiş. Yenişehir, Mustafakemalpaşa ve Orhaneli’nde 1’er meclis üyesi bulunuyor.

İYİ Parti’nin il yönetimi de bir hayli kalabalık. Diğer partilerde il yönetimi 50 ile sınırlı kalırken, İYİ Parti il yönetimi bu pazar günü yapılacak seçimlerde 71 asil, 71 yedek olmak üzere 142 il yöneticisini seçecek.

******                         ******                         ******

İYİ Parti İl Başkanı Yüksel Yılmaz da MHP’den geçenlerden. Partisinin siyasi yelpazedeki yerini “Biz merkezde partiyiz. Bizim yelpazemiz geniş. Ne sağcıyız, ne solcuyuz” diye tanımlarken dedi ki:

“Kısaca Türkiye’nin geleceği noktasında endişe taşıyanların bulunduğu yapı”.

Tabii bu tanımlamayı çok da yerinde bulmadığımı belirtmeliyim. Eğer gerçekten böyle bir endişe duyuyorlarsa adresin AK Parti ve MHP olması gerekirdi.

Zira Türkiye 2011 Gezi olaylarıyla başlayan ve 15 Temmuz darbe girişimi ile ortaya çıkan süreçte gerçek anlamda küresel güçlerin saldırısı ile karşı karşıya bulunuyor. Türkiye’yi iç karışıklıkla bölmek, hemen yanı başında suni bir Kürt devleti kurmak isteyen güçlerle tam anlamıyla savaş halindeyiz. Bu mücadelenin liderliğini de Tayyip Erdoğan üstlenirken, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve partisi de tam destek vererek, dik duruş sergiliyor.

İYİ Parti’nin il başkanı ve yöneticilerine göre Türkiye kötünün ötesinde bir yönetimle karşı karşıya. Öyle bir kara tablo çizildi ki ülkeyi içinde bulunduğu durumdan koparmak isteyen vatanseverler sadece bu partide toplanmış!..

Elbette iktidarda olmakla, muhalefette olmak hele hele yeni kurulan bir partide yeni söylemlerle çıkış yapmak kolay değil.

Tek kolay olanı, hiç bir icraatta bulunmasalar da 16 yıl tek başına iktidarda olan bir parti ile çıkmaz sokakta gidip gelen ana muhalefet partisine alternatif olmaları…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.