Havadis16.com - 19 Haziran 2018, Salı

Bursa OSB’de eğitimler başladı

13 Ağustos 2016
Bursa OSB’de eğitimler başladı için yorumlar kapalı
Bursa OSB’de eğitimler başladı

Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) bünyesinde kurulan Otomotiv Kümesinin Ekonomi Bakanlığı destekli 2. UR-GE projesinin eğitimleri başladı.

İlki başarıyla tamamlanan ve küme kapsamındaki firmalara önemli faydalar sağlayan ilk proje çalışmasının ardından Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) Otomotiv Kümesi 2. UR-GE projesi ile çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda önceki günlerde Türk Dış Ticaret Vakfı iş birliğiyle Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren önemli firmaların temsilcilerine Hakan Akın tarafından “Masa Başı Pazar ve Müşteri Araştırması Eğitimi” verildi. Eğitimde masa başı ve müşteri araştırmasının nasıl yapılacağı, hangi yolların izlenip hangi kaynaklardan yararlanılacağı ve stratejiler üzerinde duruldu.

Nokta atışı yapmak önemli…

Ülkemizde pazar araştırma ve satış ile ilgili yanlış uygulamalar olduğuna değinen Akın, “Ülkemizde rakip nereye satarsa oraya satmak gibi temel bir satış alışkanlığımız var. Bu en büyük hatalarımızdan biridir. Pazarın türlerini mevcut pazar, potansiyel pazar ve hedef pazarlar olarak ele aldığımızda dolan mevcut pazarların yerine potansiyel ve hedef pazarlar belirleyip nokta atışı yapabiliriz” dedi. İletişime geçilen firmaların faaliyette olduğu ülkelerinde mevcut ekonomik durumunu iyi irdelemek gerektiğini belirten Akın, “Sizinle iletişime geçen ve talep gelen firmaya hemen cevap yazmayın. Önce firmanın faaliyette olduğu mevcut ülkenin bize uygunluğunu irdelemenin çok daha doğru olduğunu düşünüyorum. Eğer veriler o ülkenin bize uygun olduğunu gösterirse o zaman iletişimi sürdürebilirsiniz” diye konuştu. Pazar araştırma sürecinin başarılı olması için bazı aşamalardan geçilmesi gerektiğinin de altını çizen Akın, “Masa başı çalışmasında amaç doğru ülkeleri bulup, oradaki iş birliği yapabileceğimiz firmaların iletişim bilgilerine ulaşmak olmalıdır. Pazarlama çalışmasını ise mutlaka yüz yüze yapmanızı öneririm. Bu iki aşamaya bir de tüketici araştırması eklenirse pazar araştırma sürecinin başarılı tamamlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Mutlaka tüketici araştırması yapın…

Dış ticarette esas olanın tüketicinin memnuniyeti olduğunu ifade eden Akın son olarak şunları söyledi: “Yurt dışına gittiğinizde mutlaka tüketici araştırması yapmanızı öneririm. Bu araştırma sonrası elde ettiğiniz veriler sizin Ar-Ge çalışmalarınızı, pazarınızı ve fiyatlandırmanızı olumlu yönde etkileyecektir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.