Havadis16.com - 24 Eylül 2018, Pazartesi

BURSA RAYLI ÜRETİMDE TÜRKİYE’NİN GURURU

1 Mart 2016
BURSA RAYLI ÜRETİMDE TÜRKİYE’NİN GURURU için yorumlar kapalı
BURSA RAYLI ÜRETİMDE TÜRKİYE’NİN GURURU

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üç yıl önce raylı sistem araçları üretimine başlayan Durmazlar firması, Türkiye’yi raylı sistem araçları üreten 6 ülkeden biri haline getirirken, tramvay ve metro vagonlarının yanı sıra hızlı tren ekipmanları üretimiyle de Türkiye’nin gururu oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kullanılacak tramvay ve metro vagonları üretiminin devam ettiği Durmazlar Fabrikası’nı ziyaret ederek, yerli üretim metro vagonlarını yerinde inceledi. Başkan Altepe, Durmazlar’ın raylı sistem araçları üretiminde kısa sürede Avrupa’nın en modern ve donanımlı fabrikalarından biri haline geldiğini belirterek, burada üretilen araçların yakın zamanda Avrupa caddelerinde de boy göstereceğini söyledi.

Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent haline getirmek amacıyla alt yapıdan ulaşıma, tarihi mirastan çevreye kadar her alanda örnek yatırımları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, teknoloji ve tasarıma dayalı sanayinin gelişimine yönelik attığı adımların meyvesini de toplamaya başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında 3 yıl önce Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreten Durmazlar fabrikası, yine Büyükşehir Belediyesi’nin metro vagonlarının üretimi ve hızlı trenlerin bazı ekipmanlarının üretimiyle bu alanda Avrupa’nın en donanımlı ve modern fabrikalarından biri haline geldi.

Avrupa’da boy gösterecek
Bursa’nın raylı sistem ağında kullanılacak metro vagonlarının üretimi hızlı devam ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Bakanı Hüseyin Durmaz ile birlikte fabrikayı gezdi. Metro vagonlarının üretimini yerinde inceleyen Başkan Altepe, yeni vagonların içini gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Bir yandan Bursa’yı raylı sistem ağıyla örerken, bir yandan da tramvay ve metro vagonu üretiminin hızla devam ettiğini ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’da yerli imalatın yapıldığı Durmazlar fabrikası Avrupa’nın en modern, en donanımlı fabrikalarından biri oldu. Dünya kalite ortalamasının üzerinde araçlar üretiliyor. Maliyetlerdeki avantajlar kaliteye yansıtılarak, dünyanın en kaliteli araçlarını Bursa’da üretiliyor. Bir yandan tramvay vagonları yapılırken, bir yandan metro kabinleri de burada yapılıyor. Burası çok yönlü imalat ve montaj ile birlikte 4- 4’lük son sistem fabrikaya dönüşmüş oldu. Burası hem Bursa’nın hem Türkiye’nin gururu oldu. Burada üretilen araçlar yakında Kocaeli ve Samsun başta olmak üzere Türkiye’nin değişik şehirlerinde ve inşallah da Avrupa caddelerinde boy gösterecek. Ben Bursa’yı bu alanda da bir adım öne çıkaran tüm yetkilileri kutluyorum” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.