Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Bursa tek yürek

16 Temmuz 2018
Bursa tek yürek için yorumlar kapalı
Bursa tek yürek

15 Temmuz 2016’da ‘FETÖ Terör Örgütü’ne bağlı askerlerce’ yapılan hain işgal girişiminde şehit düşen vatandaşlar, dil-din-ırk-renk ayrımı olmaksızın yüzbinlerce vatandaşın katıldığı yürüyüşle Bursa’da yad edildi. Gündüz şehitlik ziyareti yapan ve ardından Ulucami bahçesinde vatandaşlara lokma dağıtan, akşam da Bursalıları bu anlamlı etkinlikte yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 15 Temmuz’un bir festival ya da kültürel etkinlik olmadığını belirterek, bu olayın unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini kaydetti.

‘Demokrasi ve Bayrak Yürüyüşü’

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında Bursa’da yüzbinlerce kişinin katıldığı yürüyüş gerçekleştirildi. Valiliğe ait Heykel’deki bina önünden başlayan Demokrasi ve Bayrak Yürüyüşü, Fomara’daki Demokrasi Meydanı’nda son buldu. Ellerinde Türk bayraklarıyla protokol üyelerine eşlik eden vatandaşlar, 15 Temmuz şehitlerini hayırla yad ederek, 2016 yılında kamuflajlı teröristler tarafından gerçekleştirilen darbe girişimini lanetledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Valisi İzzettin Küçük’le birlikte hemşerilerini bu anlamlı etkinlikte yalnız bırakmadı.

Başkan Aktaş’tan ‘15 Temmuz’ mesaisi

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yürüyüş öncesinde gün içinde şehitlik ziyareti gerçekleştirdi. Vali İzzettin Küçük, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, İl Müftüsü İzani Turan ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ile birlikte öğle saatlerinde Hamitler Şehitliği’ne gelen Başkan Aktaş, burada şehit kabirlerine karanfil bıraktı. Başkan Aktaş ve protokol üyeleri, okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, dua ederek sevabını şehit ruhlarına bağışladı.

Başkan Aktaş ve protokol üyelerinin şehitlik ziyaretinden sonraki adresi ise Heykel Emirhan’daki toplu sünnet şöleni oldu. Ardından Kapalıçarşı’da dolaşarak esnafla sohbet eden Başkan Aktaş ve beraberindekiler, Ulucami’de kılınan öğle namazını müteakip okunan hatim duasıyla cami avlusunda vatandaşlara lokma ikram etti.

Şehitler dua, teröristlere lanet

Akşam saatlerinde ise Fomara’daki Demokrasi Meydanı’nda yüzbinlerce kişinin katılımıyla Demokrasi ve Bayrak Yürüyüşü gerçekleştirildi. Valiliğe ait Heykel’deki bina önünde toplanan Bursalılar, ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Caddesi güzergahını izleyerek, Fomara’daki Demokrasi Meydanı’na ulaştı. Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Bursa milletvekilleri, ellerinde ’15 Temmuz’u unutmuyoruz’ yazılı dövizler olduğu halde oluşturulan kortejde yer aldı. Fomara Demokrasi Meydanı’nda yapılan programlarda şehitleri dualarla yad eden vatandaşlar, kendi vatandaşına karşı hain işgal girişiminde bulunan FETÖ Terör Örgütü üyesi kamuflajlı teröristleri lanetledi. Demokrasi Meydanı’ndaki etkinlikler, AK Parti Bursa eski milletvekillerinden Ali Kul’un Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı.

‘Bursa seninle gurur duyuyor’ sloganları altında sahneye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un ikinci sene-i devriyesinde vatanına sahip çıkmak adına Demokrasi Meydanı’na gelen Bursalıları selamladı. Bundan 2 yıl önce inanamadıkları, şoke oldukları hain işgal girişimiyle karşı karşıya kaldıklarını hatırlatan Başkan Aktaş, bu milletin okullarında okumuş, bu devletten rütbe-makam almış birilerinin maalesef bu milletin temiz evlatlarına silah doğrulttuğunu-tanklarla ateş ettiğini söyledi. Yaşanan ihanet girişimi neticesinde 252 vatan evladının şehit düştüğünü belirten Başkan Aktaş, “Rabbim mekanlarını cennet eylesin. Bizleri şefaatlerine nail eylesin” dedi.

Yaşanan ihanet girişimine tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da müthiş bir tepkinin doğduğunu, yüzbinlerce Bursalının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı doğrultusunda meydanları doldurduğunu ve günler süren demokrasi nöbetleri tuttuğunu kaydeden Başkan Aktaş, “30-40 yıldan beri bu milletin kanını emmiş bir örgüt, Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe kalkışmasını gerçekleştirdi. Allah’a hamdolsun, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu milletin basiretli ve ferasetli evlatları Çanakkale, Kurtuluş Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve terörle mücadelede olduğu gibi yine devletine, milletine, bayrağına sahip çıktı. Hainlere geçit vermedi” diye konuştu.

“15 Temmuz, festival ya da kültürel etkinlik değildir”

15 Temmuz’un bir festival-kültürel etkinlik olmadığını, bu olayı unutmamak ve unutturmamak gerektiğini kaydeden Başkan Aktaş, “Din kisvesi altında bu milleti yıllarca sömüren hain terör örgütü, gelecekte bu millet için yine tehlike oluşturabilir. 15 Temmuz’da olduğu gibi hangi görüşten olursak olalım, ne olur birbirimize sahip çıkalım. Her şeyi sorgulayalım ama birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi sorgulamayalım. Biz asla Suriye, Irak, Filistin, Mısır olmayacağız. 81 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’nin vatan evlatları, Çanakkale-Kurtuluş Savaşı-15 Temmuz’da olduğu gibi bundan sonra da vatanına sahip çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Başkan Aktaş’ın ardından kürsüye çıkan Bursa Valisi İzzettin Küçük ise bundan 2 yıl önce Türk Milleti’nin tarihe altın notlarla düşülecek bir destan yazdığını ifade etti. 15 Temmuz’un 2500 yıllık Türk tarihinin önemli olaylarından biri olduğunu kaydeden Küçük, milletin 40 yılda hazırlanan, devletin-iş dünyasının-STK’ların sinir uçlarına yerleştirilen bir terör örgütünü elinin tersiyle tarihin çöplüğüne attığını söyledi. 15 Temmuz’un önce Allah’ın takdiri sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cesareti sayesinde kazanıldığını vurgulayan Küçük, Türk Milleti’nin köylüsünden cumhurbaşkanına asil bir kan taşıdığını vurguladı. “Eğer o kan asil olmasa, o gece bu refleks gösterilemezdi” diyen Vali Küçük, “İnsanımız ‘korkusuzca’ tankın altına yattı, uçağa taş attı. Bu öyle karar verip de uygulanacak bir şey değil. 1000 yılda ecdattan toruna geçen, destansı bir olgu. 40 yılda bu milletin her şeyini çaldılar. Önce zeki evlatlarını çaldılar. Sonra ‘Kurbanlık’ diye koyunlarını çaldılar. İnsanlara kumpas kurarak, şeref ve haysiyetini çaldılar. En son 15 Temmuz’da Türkiye’nin tamamını çalmak istediler fakat yakalandılar. O gece korku nedir bilmeksizin meydanlara çıkan bu milletin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Törende, Başbakan eski Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ile Bursa milletvekilleri de sahneye çıkarak halka hitap etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.