Havadis16.com - 21 Haziran 2018, Perşembe

Bursa, Türkçe Yaz Okulu’na ev sahipliği yapıyor

3 Ağustos 2016
Bursa, Türkçe Yaz Okulu’na ev sahipliği yapıyor için yorumlar kapalı
Bursa, Türkçe Yaz Okulu’na ev sahipliği yapıyor

Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUTÖMER), Yunus Emre Enstitüsü tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkçe Yaz Okulu etkinliklerinin Bursa ayağına ev sahipliği yapıyor.
Türk dilini, tarihini ve sanatını tanıtmak amacıyla çeşitli projelere imza atan Yunus Emre Enstitüsü’nün, “Türkçe Yaz Okulu” programına Uludağ Üniversitesi de eklendi. Uludağ Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü’nün Türkiye’de her yıl düzenlediği Türkçe Yaz Okulu’na ilk defa ULUTÖMER ile ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin kültür diplomasisi görevini üstlenen Yunus Emre Enstitüsü, kültür elçisi 18 öğrenciyi bir ay boyunca ULUTÖMER’deağırlamaya başladı. Arnavutluk, Afganistan, Bosna Hersek, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Mısır, Polonya ve Romanya’da faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ya da bu ülkelerdeki üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören misafirler beş haftalık program kapsamında hem Türkçe eğitimi alıyor hem de Bursa’nın tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret ederek Türkçelerini geliştirme ve Türk kültürünü tanıma fırsatını buluyor.
ÖĞRENCİLER BURSA’YI VE TÜRKÇE’Yİ ÖĞRENECEK
Bursa’da yürütülecek program hakkında bilgi veren ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. Salih Pay, Uludağ Üniversitesindeilk kez ULUTÖMER ev sahipliğinde yürütülecek olan Türkçe Yaz Okulu programı sayesinde dünyanın farklı ülkelerinden gelen 18 kültür elçisi öğrenciye Bursa’nın tarihi ve kültürel kimliğini öğretme fırsatını yakaladıklarını söyledi. Programda sadece Türkçe’nin konuşulduğunu açıklayan Salih Pay; “Öğrencilerimizi Bursa’nın tüm turistik noktalarına götüreceğiz. Kentin tarihini Türkçe anlatacağız. Burada yaşadıkları deneyimleri kendi memleketlerinde kendi arkadaşlarına anlatacaklar. Program sayesinde hem kentimizin tanıtımını yapacağız hem de gençlerin Türkçe eğitimine katkıda bulunacağız” diye konuştu.
TÜRKÇE YAZ OKULU NEDİR?
Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2010 yılından bu yana düzenlenmekte olan Türkçe Yaz Okulu programının yedincisi bu yıl 25 Temmuz – 27 Ağustos 2016 tarihleri arasında 46 ülkeden 540 yabancı öğrencinin katılımıyla Türkiye’nin 16 farklı şehrinde bulunan Afyon Kocatepe Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, On sekiz Mart Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, On dokuz Mayıs Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (DİLMER), Uludağ Üniversitesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Samsun Şubesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Bursa Şubesi’nde yürütülüyor. Öğrenciler bu program sayesinde hem Türkçeyi yerinde öğreniyor, hem de Türk kültürünü yakından tanıma fırsatını yakalıyor.
Türkçe Yaz Okulu programının beşinci haftasında İstanbul’da bir araya gelecek olan öğrenciler “1000 Yılın Sesi Türkçe Bayramı” etkinliğinin ardından 27 Ağustos’ta ülkelerine dönecekler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.