Havadis16.com - 15 Kasım 2018, Perşembe

Bursa, Türkiye geneline göre yine başarılı ama!

27 Haziran 2018
120 kez okundu
Bursa, Türkiye geneline göre yine başarılı ama! için yorumlar kapalı

AK Parti cephesinden baktığımızda;

Dünkü yazımda da belirttim. AK Parti 2002’den bu yana girdiği üst üste tüm genel ve yerel seçimlerden her defasında birinci çıkmayı başardı. Sandıkta muhalefet partileri ile değil her seferinde kendi oyu ile yarıştı ve kendi rekorunu kırdı.

Tablo bu seçimlerde de değişmedi, AK Parti yine sandıktan, en yakın rakibi CHP’ye yüzde 20 gibi yüksek oranda fark atarak çıktı.

Ama durum bu sefer farklı… Hiç kendimizi Kafdağı’nda görüp de yanılgıya düşüp rehavete kapılmayalım!

24 Haziran erken genel seçimleri AK Parti’ye yaramadı. Oyları bir önceki genel seçimlere oranla yüzde 7 puan erirken, milletvekili sayısı da 316’dan 293’e düştü.

AK Parti tarihinde ilk defa 7 Haziran seçimlerinde büyük bir yenilgiye imza atmıştı, onu da 1 Kasım erken genel seçimleri ile telafi ederek milletvekili sayısını 257’den 317’ye yükseltmişti. Oy oranını da yüzde 40,9’dan yüzde 49,5’e çıkarmıştı.

16 Nisan referandumunda da Türkiye genelinde yüzde 51,4’le “evet” oyuna imza atmıştı.

Şimdi ise sandıktan birinci çıkmasına rağmen Meclis’te artan 50 milletvekilinin yarısını dahi kazanma hedefine yaklaşamadığı gibi, 316 milletvekilinin de altına gerileyerek Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’ye her yönüyle bağlı iktidar partisi durumuna geldi.

Peki, bu sonucu doğuran etken ne idi?

Teşkilatlar yeterince çalışmadı mı? Aday listeleri mi? İktidar yıpranmışlığı mı? Yoksa ekonomik ve sosyal baskı mı? Ya da diğer faktörler…

17 yıl iktidarda kalınca hepsinden azar azar oluyor. Ama seçmen bu sefer çalışmaya, teşkilatlara pek aldırış etmedi. İktidar partisine temkinli yaklaştı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayrı kefeye koyarak tam güçle desteğini verdi, partisine de ince ayar!..

******               ******                 ******

Bursa’ya gelince;

Bursa’da 2002 yılından bu yana yapılan tüm genel, yerel ve referandum seçimlerinde Türkiye ortalamasının üstünde, yüzde 3 ila 5 oy alarak başarılı iller içinde ilk sıraya yerleşti.

24 Haziran seçimlerinde de aynı başarılı grafiğini korudu.

Türkiye genelinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 53,65’le sandıktan birinci çıkarken, Bursa’da  yüzde 55,55 oranında oy aldı.

Milletvekilliği seçimlerinde de durum değişmedi.

Türkiye genelinde AK Parti yüzde 42,56 oy alırken, Bursa’da yüzde 45,62 oranında oy aldı.

Her iki seçimde de Bursa, Türkiye ortalamasının yüzde 3 oranında fazla oy almış durumda.

Milletvekilliği sayısında da fazladan 2 koltuğu alamadı ama mevcut konjonktürde 11’i koruması bile büyük başarı olarak kabul edilmeli.

Bu durumda;

Bursa 10 ay önce yaşadığı il başkanlığı, 7 ay önce yaşadığı Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve 3 ay önce yaşadığı teşkilat değişimlerinden öyle kamuoyunda dillendirildiği gibi etkilenmemiş gözüküyor.

Bu seçimleri baz aldığımızda;

Bursa’yı Türkiye ortalaması ile kıyasladığımızda da ortada belli bir oy artışı var. Mimarı da başta bir yıl önce teşkilatlarda değişimin başlangıç noktasını oluşturan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olarak ortaya çıkıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.