Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

BURSA ve TRAFİKTEKİ TUZAKLAR!

17 Mart 2015
1.212 kez okundu
BURSA ve TRAFİKTEKİ TUZAKLAR! için yorumlar kapalı

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yerleşim yerleri içindeki hız limiti saatte 50 kilometre olarak belirlenmiştir. Önceki düzenlemede hız limitini, illerde bulunan Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) veya İl Trafik Komisyonlarına, sadece otomobiller için saatte 20 kilometre artırarak 70 kilometreye kadar çıkarma yetkisi verilmişti.

19 ŞUBAT 2014’te yayınlanan yönetmelik değişikliği ile UKOME veya İl-İlçe Trafik Komisyonlara yasada ifade edilen bölünmüş yollarda araç cinslerine göre şehir içi hız limitini (50 Km) saatte 32 kilometreye kadar artırabilme yetkisi verilerek, hız üst limiti saatte 82 kilometre olarak belirlenmiştir. Ayrıca, belirlenen bu hız limitleri yüzde 10 aşıldığı takdirde sürücülere kanun gereği trafik cezası uygulanabilmektedir.

Bu yönetmelik değişikliği yaklaşık bir yıldır yapılmasına rağmen, trafik sıkışıklığının dayanılmaz bir hal aldığı Bursa’da UKOME veya İl Trafik Komisyonlarınca konunun ele alınarak trafik akışının hızlandırılması,değişen bu hız limitlerine uygun trafik işaret ve levhalarının Bursa Büyükşehir Belediyesi Trafik Daire Başkanlığınca yeniden düzenlenmesi önem arzetmesine karşın yetkililerden ses seda çıkmamaktadır..

Sizlerin de mutlaka dikkatinizi çekmiştir;mevcut durumda karayolunun asfaltı üzerlerinde eski hız sınırı olarak birçok yerde (BEŞYOL VS.)50 km.yazılmakta,bunun hemen yanı başında yol kenarında bulunan levhalarda 70 km.hız sınırı olarak belirtilmekte,yönetmelik ise 82 km.ye kadar müsaade etmektedir.Vatandaş hangi işarete itibar itibar edeceğini,hangi hızla gideceğinin şaşkınlığını yaşamaktadır.

Kamu yöneticiliği halkın yanlış adım atmasını beklemek yerine, halka yardımcı ve yol gösterici olup,halkın yanlış yapmasını önlemeyi gerektirir.Bakanların,valilerin vs.hız limitlerine ve trafik ışıklarına riayet etmeden trafikte eskortlarla seyretmelerine zaten alıştık!Fakat hiç olmazsa her adım başında kurulan tuzaklarla,levha kargaşalarıyla benzin fiyatlarından,vergilerden,hayat pahalılığından dolayı burnundan soluyan halkı, bir de hız limitlerine çeki-düzen vermeden kurulan  tuzaklarla, kesilen ve adeta idarecilerle başarı ve övünç vesilesi haline getirilen trafik cezalarıyla bunaltmaktan vazgeçilmelidir.

Bu tuzak kelimesine özellikle vurgu yapmak istiyorum.Geçenlerde Yargıtay 7. Ceza Dairesinin verdiği  bir kararda dikkat çeken en önemli ifadenin, ‘‘kişilerin mal ve can güvenliğini sağlamak amacıyla yapılması gereken trafik denetimlerini yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapmasını beklemek trafik kurallarının konuluş amacına uygun olmadığı gibi araç sürücülerine tuzak kurulması anlamına gelecektir ki bu durum, çağdaş hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmaz ve kabul edilemez’’ ifadesi olduğunu bilmenizi istiyorum.

Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karar ile asıl anlatılmak istenen, trafik cezalarında özellikle de hız sebebi ile verilen cezalarda yeterli uyarıların sürücünün görebileceği yerlerde bulunması zaruretidir. Sürücünün radardan dolayı ceza düzenlenebileceği ihtimalini bilebilecek konuma getirilmesi gerekmektedir. Trafik polislerinin tuzak kurar gibi, araçları ters döndürerek yol kenarında beklemeleri, hiçbir hız sınırlamasının uyarı levhaları ile belirtilmediği yerlerde bir anda çeviri yaparak sürücülere hız limiti aşımı nedeniyle ceza tesis etmelerinin hukuk devletine yakışır bir yöntem olmadığının altını çizmek istiyorum.

Kent yöneticilerimizin yolu çok sıklıkla Ankara’ya düştüğünden hiç olmazsa Başkentte yeni yönetmelikteki hız limitlerine (ki otomobiller için 82 km.) uyum çalışmalarını ve trafik işaretlerini gözlemlesinler lütfen.Aksi takdirde her fırsatta ilklerin kenti Bursa’dan dem vurmak, içi boş kelimelerden ibaret kalacaktır.

Sevgili kent yöneticilerimiz!Devlet vatandaşına tuzak kurmaz.Devleti her fırsatta kutsayarak baş tacı eden halk, kendisine verilen samimi değerin sıcaklığını hissettiğinde, yedi düvele karşı her daim yanınızda durmasını bilir.

Selam ve dua ile kalınız.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.