Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Bursa’da bu pazar seçim olsa kim Büyükşehir’i kazanır?

21 Aralık 2018
594 kez okundu
Bursa’da bu pazar seçim olsa kim Büyükşehir’i kazanır? için yorumlar kapalı

Siyasal sistemimize baktığımızda Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Konya, Eskişehir gibi büyükkentlerin belediyelerini alan parti bir sonraki seçimde ya iktidarın en güçlü adayıdır, ya da iktidardaki gücünü daha da kuvvetlendirir.

Nitekim bu seçimlerde de belediye başkanlığı yarışı bu büyükşehirler üzerinden götürülüyor.

CHP’nin İstanbul ve Ankara adayları kesinleşti.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Mansur Yavaş.

Muhtemelen bu iki adayın karşısında AK Parti’den;

İstanbul’da Binali Yıldırım, Ankara’da ise Mehmet Özhaseki olacak.

İstanbul’da iki adayı karşılaştırdığımızda Binali Yıldırım’ın tanınırlık oranı daha fazla. Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu için parti teşkilatlarında tanınan ve ağırlığı olan bir isim. Ama İstanbul genelinde tanınırlığı düşük. Geçen akşam Habertürk TV’de tartışma programına katılan Konsensüs Araştırma Şirketi’nin temsilcisi Murat Sarı, İstanbul için en son yaptıkları araştırma sonuçlarını paylaştı.

Hiçbir isim telaffuz edilmeden “Bu pazar bir Yerel Seçim olsa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusunda kararsızların dağıtılmasıyla AK Parti’ye yüzde 49.3, CHP’ye yüzde 41.3, HDP’ye yüzde 5.2 ve MHP’ye yüzde 4.1 oranında oy çıkıyor.

Genelde yerel seçimlerde adayların profili, partisinden daha öndedir diye denir ya, İstanbul ölçeğinde bu durum tam tersine dönüyor. AK Parti ezici üstünlükle ilk sırada çıkıyor.

Murat Sarı, seçim sürecindeki Ekrem İmamoğlu’nun başarılı bir kampanya yürütmesi halinde, aradaki farkı kapatma olasılığının çok yüksek olduğunu söyledi.

Ve İstanbul ölçeğinde üzerinde durulması gereken ilginç bir örnek verdi:

“Bedrettin Dalan’ı aday olduğunda İstanbul biliyor muydu? Hayır. Nurettin Sözen’i tanıyor muydu? Hayır. Ya Kadir Topbaş’ı? Ben aday olduğunda kendisini tanıdım.”

Ankara’da ise tam tersi durum söz konusu. Başkente yönelik bir araştırma sonucu yok ama tanınırlık oranına baktığımızda iki aday tartıda eşit gibi çıkıyor. Tek fark, daha evvelde yazdığım üzere Ankara’nın adayları konusunda öteden beri üstlendiği yerelliği… Mansur Yavaş’ın 5 yıl önce Melih Gökçek’le başa baş yarışıp, oyların 2 defa sayıldığını dikkate aldığımızda bu kentte yine böylesine heyecanı yüksek bir seçim yarışına tanıklık edeceğimiz kesin.

*******                          *******                            ******

Peki ya Bursa’da seçim yarışı nasıl gerçekleşecek?

Heyecan temposu yüksek bir seçim olacağına kuşku yok. CHP ile İYİ Parti yerel seçim için anlaştı. Bursa Büyükşehir’de CHP’nin adayı ile gitme kararı da kesinleşti. Resmi olarak açıklanmasa da CHP’nin Büyükşehir adayı da belli. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey.

Fiiliyatta çalışmalarına çoktan başladı.

Adının açıklanmaması üzerine parti içinde ve dışında pek çok spekülasyon mevcut. Bunların içinde Nilüfer ve Mudanya belediye başkan adaylarının isimlerinin kendi tarafından belirlenme isteğine karşı il başkanlığı ile genel merkez yönetimince gösterilen direnç ağırlıklı olarak yer alıyor. Bir de AK Parti çevresinde yapılan yorumlar var ki onları yazmaya bile gerek görmüyorum, çünkü tamamen yanlı ve doğruluk payı olmayan kulis bilgileri.

Bozbey’in karşısında ise AK Parti’nin adayı Alinur Aktaş. Aktaş MHP destekli seçimlere girecek.

Her iki adayın tanınırlığına gelince;

Tanınırlık oranları eşit gibi. Her ikisi de Bursa’da yıllardır siyasetin içindeler. Biri Nilüfer’de ismiyle marka olmuş ve 3 dönemdir CHP’nin yıkılmaz kalesi yapmış. İsmi her yerel seçimde partinin en az yüzde 20 önünde çıkmış.

Diğeri de İnegöl’de başarılı çalışmalarıyla isim yapmış, bu isim onu bir yıl öncesinden Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna görev adamı olarak oturtmuş. Ayrıca İnegöl’ü de partinin oy deposu haline getirmiş.

Ama partileri açısından durum çok farklı. AK Parti Bursa’da hep birinci çıktı. Hem de açık ara farkla. Tabii son seçimde MHP’nin desteğiyle. Elbette 3 ay sonraki sosyal ve siyasi koşulların durumuna göre sandıktan ne sonuç çıkar bilemeyiz ama eldeki son seçim verileriyle ve şu konjonktürde AK Parti ve adayı Aktaş önde…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.