Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Bursa’da fetih coşkusu yaşanıyor

5 Nisan 2014
Bursa’da fetih coşkusu yaşanıyor için yorumlar kapalı
Bursa’da fetih coşkusu yaşanıyor
Bu yıl 10. düzenlenen Osman Gazi´yi Anma ve Bursa´nın Fethi Şenlikleri, Tophane meydanında düzenlenen törenle başladı. Açılış törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın fethiyle birlikte Beylikten Cihan İmparatorluğu’na giden yolun tohumlarının atıldığını, bu yıl bu coşkunun 688’incisinin yaşandığını söyledi.

Tophane meydanındaki açılış törenine, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanısıra, AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Kaymakamı Necdet Türker, Bursa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Osmangazi Belediyesinin kardeş şehirlerinden Bulgaristan’ın Kırcaali belediyesi ile Saraybosna Staringrad Belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Mehter takımının gösterileri ile başlayan açılış töreninde, Osmangazi Belediyesi Halk Oyunları topluluğu çeşitli gösteriler sergiledi. Açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu yıl 10. düzenledikleri fetih kutlamalarıyla, Beylikten Cihan İmparatorluğu’na giden yolun tohumlarının atıldığı yerde, aynı heyecanı bir kez daha yaşadıklarını söyledi. Dündar, “Sahip olduğumuz tarihi mirası koruyan, manevi mirası yaygınlaştıran bir belediyecilik anlayışı ile 10. Kez Bursa’mızı Fetih Bayramı ile buluşturuyoruz. Osmanlı’nın Bursa’ya giriş coşkusunu temsil eden  Fetih Yürüyüşünde 7’den 70’e hepimiz  bir araya geliyoruz. Bu yıl da 688. Kez aynı gururu, aynı mutluluğu ve aynı birlik beraberliği tüm dünyaya göstermenin gururunu yaşıyoruz. Fetih şenliğimize her yıl farklı yörelerden farklı şehirlerden bir çok ziyaretçimiz katılıyor. Dünyanın dört bir yanından kardeşlerimiz fetih coşkumuza ortak oluyor” dedi.

Fetih coşkusunun, Saltanat kapıdan başlayan yürüyüşle devam edeceğini söyleyen Dündar, “Bu yürüyüş,  tarihimizin, milletimizin gücünün, birlik ve beraberliğimizin, koruduğumuz manevi mirasın ileriye, gelecek nesillere taşınması yürüyüşüdür. Yüzyıllardır aynı coğrafyada, sevgiyi, barışı, kardeşliği ve dayanışmayı tüm dünyaya gösteren bir milletin yürüyüşüdür. Tarihi ve manevi mirasın başkenti Osmangazi’de bize bu coşkuyu yaşatan şanlı ecdadımızı minnet ve rahmetle anıyoruz. Fetih coşkumuz 688. kez kutlu olsun” diye konuştu.

 

Osmangazi Kaymakamı Necdet Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su’nun konuşmalarının ardından,  halk oyunları ekipleri, Bursa Mehter Takımı ve Bursa Kılıç Kalkan ekibinin gösteri yapıldı. Gösterilerin ardından Protokol üyeleri, Tophane meydanında kurulan Yörük çadırına geçerek bir süre oturdu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.