Havadis16.com - 21 Eylül 2018, Cuma

Bursa’da kadınlar için mesleki eğitim atağı

31 Ocak 2014
Bursa’da kadınlar için mesleki eğitim atağı için yorumlar kapalı
Bursa’da kadınlar için mesleki eğitim atağı

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yürütülen, valilikler ve il müdürlükleri tarafından desteklenen “Gönül Elçileri Projesi” nin Bursa tanıtım  toplantısı  Plaza16 Kongre ve Etkinlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Gönül Elçileri Projesi”  toplantısının ilk konuşmasını yapan Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı projede önceliğin kadınlar, yaşlılar ve engelliler olduğunu bildirdi. Projenin 5 ana bölümden oluştuğuna ve koruyucu ailelerle birtakım çalışmalar yapıldığına değinen Avcı, şöyle devam etti: “Bu çalışmalar kapsamında bakıma muhtaç çocukları devlet himayesinden koruyucu ailelere verdik. Kadın ve güçlenme başlıklı burada konuşacağımız proje 2’nci ayağı oluşturmaktadır. Ailenin güçlü olup bütünlüğünün sağlanması gereklidir. Bu projeyle hem kadınımızı sosyal hayata hazırlayacağız hem de bunu yaparken okula dair içlerinde kalan uhdeleri gidererek onları motive edip gönül elçileri olarak onların meslek sahibi ve toplumda üretici olmalarını sağlayacağız.”

GELECEĞE YÖNELİK EMİN ADIMLAR

Bursa’nın ilk özel kongre ve etkinlik merkezi Plaza 16 bünyesindeki Yakut Salon’da gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak katılan, Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Proje Sorumlusu Erkan Kılıç, Gönül Elçileri projesinin Vali eşleri himayesinde gerçekleştirildiğini ifade etti. Toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin yapılan pek çok hukuksal düzenleme ve uygulamalara karşın; kadınların eğitim ve istihdama katılım oranları henüz erkeklerin düzeyine ulaşamamış olduğunu belirten Kılıç ” Bu bağlamda kadınlarla erkekler arasında fırsat eşitliğinin sağlanması açısından eğitim en önemli dinamiklerden biridir. Özellikle eğitim düzeyi düşük ve ekonomik açıdan yetersiz koşullara sahip genç kız ve kadınların Mesleki Açık Öğretim Liselerine yönlendirilerek mesleki beceri kazanmaları ve istihdam edilmeleri kendi gelecekleri ve yetiştirecekleri nesiller açısından önemlidir” dedi.

KADINLAR İKİNCİ BİR ŞANSI  HAK EDİYOR!

Kılıç’ın konuşması  “Bu proje ile genç kız ve kadınların işgücüne katılım oranlarının artırılması, bireysel ve toplumsal anlamda güçlenmesi, mesleki, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişmesi için fırsatların artırılması hedeflenmektedir. Kadınlar İkinci Bir Şansı Hak Ediyor! diyoruz .  14 Şubat’a kadar  en yakın  meslek lisesi Müdürlüğüne veya  Halk Eğitim  Merkezi Müdürlüğü’ne başvurun ve kaydınızı yaptırın ” şeklinde sona erdi.

Toplantıya Bursa Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç, Nilüfer İlçe Milli-Eğitim Müdürü Mehmet Kaya ve ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.