Havadis16.com - 16 Temmuz 2018, Pazartesi

Bursa’da “Kırmızılı kadın” yürüyüşü

30 Mayıs 2014
Bursa’da “Kırmızılı kadın” yürüyüşü için yorumlar kapalı
Bursa’da “Kırmızılı kadın” yürüyüşü

Nilüfer ilçesinde, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Bursa Kadın Platformu tarafından “Kırmızılı Kadın” yürüyüşü yapıldı.

Nilüfer Kent Konseyi önünden başlayan yürüyüşe bir grup kadın katıldı. Genellikle kırmızı elbise giyen ve kırmızı baret takan kadınlar, slogan atarak 3 Fidan Parkı’na kadar yürüdü.

Nilüfer Gençlik Meclisi’nden bazı gençlerin de tiyatral gösteri yaptığı yürüyüş sonunda gazetecilere açıklamada bulunan Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay, Gezi olaylarının yıl dönümü nedeniyle bazı etkinlikler planladıklarını, bu etkinliklerin tümüne “Nilüfer’de Özgürlük ve Demokrasi Günleri” adını verdiklerini söyledi.

3 Fidan Parkı’nda düzenlenecek forumda direnişin kadın yönünü tartışacaklarını ifade eden Atay, “Kırmızılı kadın Gezi olaylarının simgelerinden biri. Biz de ‘direniş kadın mıdır?’ diye sorarken bu simgeden yola çıktık. Gençlik Meclisi de bununla ilgili yürüyüş esnasında bir mizansen sergiledi. Yürüyüşe kadınları davet ederken kırmızı elbiselerle gelmelerini söyledik. Soma faciasını da unutmadık. Onun için kırmızı şapkalarımızı baretlere dönüştürdük” dedi.

Etkinlik, 3 Fidan Parkı’nda “Direniş kadın mıdır?” adındaki forum ve film gösterimiyle devam etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.