Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Bursa’da yaşam kalitesi artıyor

15 Ağustos 2018
Bursa’da yaşam kalitesi artıyor için yorumlar kapalı
Bursa’da yaşam kalitesi artıyor

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hisseden hastalar, pulmoner rehabilitasyon ünitesinden yararlanıyor.

Pulmoner rehabilitasyon ünitesinde tedavi gören hastalara ziyaret gerçekleştiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan,  pulmoner rehabilitasyonu, kronik solunum yolu hastalıklarının tıbbi tedavisinde standart bir bileşen olarak kabul ettiklerini ve birçok hastanın solunum egzersizleriyle sağlıklı bir hayata kavuştuğunu söyledi. Prof. Dr. Türkkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi’nin 2012 yılında hizmete girdiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “Ünitemizde 6 yılda 500 hastaya rehabilitasyon hizmeti verildi. Tam teşekküllü ekipman ve cihazlar ile donatılan ünitemize gelen hastalarımız 2 ay boyunca göğüs hastalıkları uzmanımız, diyetisyen ve hemşirelik hizmeti ile hem aldığı egzersizler hem de hastalığı hakkında aldığı bilgilerle, adeta yaşam koçluğu hizmetini alma fırsatı buluyor” dedi.

Kişiye Özel Tedavi Yaklaşımı

Pulmoner rehabilitasyonun, kronik solunum hastalığı olup sıklıkla günlük yaşam aktiviteleri azalmış olgularda kanıta dayalı ve kişiye özel tedavi yaklaşımı olduğu bilgisini veren Dr. Akan, “Hastanemizde bu prensipler çerçevesinde hastalarımızdaki semptomları ve solunum yetersizliğini azaltmak, yaşam kalitesini, psikososyal motivasyonu artırmak için hizmet verilmektedir. Günlük tedaviler; alanında uzmanlaşmış hemşirelerimiz eşliğinde solunum egzersizleri ile başlar, belirlenen programa göre aynı seansta yürüme, bisiklet egzersizleri ve fiziksel aktiviteler ile tamamlanır. İlerlemiş solunum yetmezliği olan hastalara ise oksijen desteği ile egzersiz hareketleri yaptırılır. Solumayı, öksürmeyi öğrenen hastalarımızın solunum sıkıntısı atakları azalırken moral ve motivasyonları da düzeltilmektedir” şeklinde konuştu.

Yaşam Kalitesi Artıyor

Hastane Başhekimi Dr. Özcan Avcı ise, “Hastalarımızın hastalıklarına karşı daha bilinçli olmalarını, tedavilerini daha bilinçli takip etmelerini, solunum egzersizleri ile yaşam kalitelerini artırmalarını amaçladığımız ünitemiz, hastanemizin seçkin birimlerinden biri olup insanımıza kaliteli hizmet vermekten mutluluk duymaktadır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.