Havadis16.com - 19 Haziran 2018, Salı

Bursalılar dikkat ! 32 saatlik enerji kesintisi

1 Temmuz 2016
Bursalılar dikkat ! 32 saatlik enerji kesintisi için yorumlar kapalı
Bursalılar dikkat ! 32 saatlik enerji kesintisi

Teiaş 2.Bölge Müdürlüğü, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesinin (NOSAB) tamamının enerji ihtiyacını karşılayan elektrik direğinin yenilenmesi nedeniyle bölgede 32 saatlik elektrik kesintisi yapılacağını açıkladı. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, ” Müdürlüğümüz sorumluluk alanı içerisinde yer alan 154 kV Beşevler Trafo Merkezi; Bursa ili Nilüfer ilçesinin büyük bir kesimi ile Nilüfer Organize Sanayi Bölgesinin (NOSAB) tamamının enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Beşevler Trafo Merkezi 154 kV’lık ana enterkonnekte iletim sistemine 154 kV Sanayi-Beşevler, Orhaneli-Beşevler ve Sanayi-Orhaneli Enerji İletim Hatları ile bağlıdır. Bu üç hattı üzerinde taşıyan 79 nolu direğe, 11.01.2016 tarihinde Nilüfer Belediyesine ait 16 GY 721 plakalı aracın kaza ile çarpması sonucu direk onarılmayacak şekilde hasar gördüğünden direğin değiştirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Ekiplerimiz marifetiyle direğe bazı güçlendirmeler yapılarak geçici önlemler alınmıştır. Ancak direğin bulunduğu yerin okul, park ve meskun mahallerin içinde olması nedeniyle yıkılması halinde onarılmaz can ve mal kayıplarına yol açacağından direğin mutlak suretle değiştirilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle Bölge Müdürlüğümüzce direğin değiştirilmesine yönelik ihale işlemleri başlatılmıştır. Bu kapsamda direk malzemeleri Bölge Müdürlüğümüzce temin edilmiş, işin aciliyetide göz önüne alınarak direğin tesisin ve tellerin aktarılması doğrudan temin yöntemi ile ihale edilmiş ve müteahhit firmayla 13.05.2016 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Hemen akabinde enerji kesintisi gerektirmeden yapılacak işler (direk temeli için hafriyat yapılması, alt montajların yapılması..) gerçekleştirilmiştir.

Yeni tesis edilecek direğin üst montajının yapılması ve enerji nakil iletkenlerinin yeni direğe aktarılması işleri için 32 saatlik enerji kesintisi öngörülmüş olup; kesintiden etkilenecek olan UEDAŞ ve nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) yetkilileriyle Bölge müdürlüğümüzde toplantı yapılmıştır. Yapılan toplantılar neticesinde söz konusu kesintinin etkilerinin en az olacağı tarih; 02.07.2016 (Cumartesi) saat: 16.00 başlangıç, 03.07.2016 Pazar günü saat:24.00 bitiş olarak kararlaştırılmıştır.

Devre harici edilecek güç 150MW’dır. Bu gücün 100 MW’ı UEDAŞ dağıtım müşterilerine ait olup; UEDAŞ, 34,5 kV alternatif hatlarla bu müşterilerini besleyecektir. Geri kalan 50 MW güç Nilüfer Organize Sanayi Bölgesine (NOSAB) aittir. Bu yüklerin aktarılma alternatifi bulunmadığından 32 saat süresince kesinti uygulanacaktır. Resmi yazışmalar yapılarak UEDAŞ ve NOSAB bilgilendirilmiştir.” denildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.