Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Bursa’nın ekonomisine can verecek proje!..

30 Kasım 2017
242 kez okundu
Bursa’nın ekonomisine can verecek proje!.. için yorumlar kapalı

BTSO Başkanı İbrahim Burkay uzun zamandır “Küçük ve orta ölçekli işletmelerin önünü açıp ekonomimize nasıl daha fazla katma değer kazandırılabilir?”sorusu üzerinde kafa yoruyordu. Bunun için yakın ekibiyle Bursa’ya bir KOBİ OSB’si kazandırma projesi oluşturduğunu ve son aşamaya geldiğini biliyordum. Ancak böylesine önemli ve kendisi açısından da heyecan verici olan projeyi Meclis’te açıklamayı uygun gördüğü için değinmedim.

Burkay önceki akşam BTSO Meclis Toplantısı’nda “Bugün tarihi adımlardan birini daha gerçekleştiriyoruz” sözleriyle KOBİ OSB’si kurmak için Bilim ve Sanayi Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri projeyi açıklayarak startını verdi. Dünkü görüşmemizde de İbrahim Burkay bu projeyi hayata geçirecek olmanın heyecanını taşıdığını söyleyerek, “Bilim ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü de bu projeyi hem Bursa hem de Türkiye açısından çok önemsiyor. Proje hayata geçtiğinde hakikaten küçük ve orta ölçekli esnafımız da rahat bir nefes alacak ve bu proje içeriği bakımından Türkiye’de de ilkler arasında yer alıyor” dedi.

Söz konusu proje Bursa’da faaliyet gösteren KOBİ’lerin tek bir bölgede toplanmasını amaçlıyor.

Bursa açısından da bir ilki oluşturacak olan KOBİ OSB’si “Plastik ve Kauçuk, Gıda, Elektrik ve Elektronik, Yapı Elemanları, Otomotiv Yan Sanayi, Kimya, Kaplama Teknolojileri, Geri Dönüşüm, Tekstil, Metal ve Makine”olmak üzere 11 sektörü kapsıyor. Bu sektörlerin kent içindeki dağınıklığını giderip tek bölgede toplanması ile verimlilik artacağı gibi kentin ulaşımından tutun da sosyal, kültürel ve ticari anlamda da geniş çaplı bir kentsel dönüşümün de altyapısının oluşumuna katkı sağlayacak.

Bursa, OSB açısından nitelikli kentlerin en başında geliyor. Çünkü Türkiye’nin ilk OSB’si 1961 yılında Bursa OSB olarak kuruldu.  Geçen sürede İnegöl, Yenişehir, Kestel, Gürsu, Demirtaş, Hasanağa, Nilüfer, Mustafakemalpaşa’da da OSB’ler devreye girerek ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlarken bunlara Orhaneli Maden OSB’si de eklenmek üzere gün sayıyor.

******                        ******                        ******

Bursa’nın ekonomik hayatına can verecek olan bu projede talep toplama çalışmalarına dün itibarıyla başlanırken, Burkay projenin yeri ve süresi hakkında da şu değerlendirmeyi yaptı: “Yeri için birkaç tane alternatifli bölgemiz var. Ortaya çıkacak metrekare ebatına göre bu bölgelerden birini seçeceğiz. Ama şunu söyleyebilirim ki bu bölge küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin, lojistiğini kolaylaştıracak nitelikte olacak. Süresi için de en kısa sürede başlayıp bitirmeyi planlıyoruz. Bunun örneğini TEKNOSAB’da yaşadık. Buradada kaybedecek zamanımız yok. Bursa için çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. ”

 

BURULAŞ’ın eski müdüründen cevap:

Dünkü yazımda Bursa’nın en önemli sorununun kent içi ulaşım olduğunu ve yeni Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın göreve gelir gelmez ilk olarak bu soruna el attığını yazmış ve demiştim ki;

“Kentin en önemli sorunu olan trafik çilesini rahatlatmak amacıyla da BURULAŞ’ta yönetim değişikliğine gitti. Görevde kaldığı süre içinde büyük tepkilere neden olan Genel Müdür Levent Fidansoy’u görevden alarak yerine Mevlüt Kürşat Çapar’ı getirdi. Değişimle beraber yapılan yeni düzenlemeler neticesinde ilk olarak deniz uçağı seferleri iptal edildi, hemen ardından da toplam 100 milyon TL tutarındaki şehir içi teleferik hattının birinci etabı Gökdere-Teferrüç Teleferik Hattı ile ikinci etabını oluşturan Kültürpark-İvazpaşa-Uludağ Yolu hatları iptal edildi.”

Bu değerlendirmelerim üzerine Levent Fidansoy’dan açıklama geldi:

“Yazınızda trafik sıkışıklığının sorumlusu da ben olmuşum. Büyük tepkilerin neden ve kimlerden olduğunu sizin de bildiğinizi sanıyorum (ki bilmediğimi hemen belirtmeliyim). Kimseye avanta sağlamamak ülkemizde kabahat oluyor. Popülizm nedeni ile akılcı yöntemler uygulanamıyor.”

Cevap yazıp da polemiğe girmek istemiyorum. Sadece Yalova Yolu üzerine yapılan ve kenti Berlin Duvarı gibi ikiye bölen o ucube tramvay hattının kent için yanlış uygulama olduğunu söylemek için inşaat mühendisi, makine mühendisi ya da trafik uzmanı olmaya gerek yok! Bu kararların alınmasında kimin oluru varsa işte onlar sokaktaki vatandaşın tepkisini çekiyor. Ve bu tepkilerin Beştepe’ye kadar gittiğini, sonuçta da “Başkan değişikliğine” yol açan ana etkenlerden biri olduğunu da hepimiz biliyoruz.

O yüzden benim kimseyi zan altında bırakacak ya da fatura çıkaracak niyetim olmadığı gibi böyle bir yaptırım gücüm de yok!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.