Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Bursa’nın FETÖ’cüleri yandı: “Uzmanı işbaşında”

6 Ekim 2017
389 kez okundu
Bursa’nın FETÖ’cüleri yandı: “Uzmanı işbaşında” için yorumlar kapalı

İçişleri Bakanlığı tarafından ağustos ayının son haftası Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız Adana’ya, Adana Emniyet Müdürü Osman Ak da Bursa’ya atanmıştı.

Dün, gazetemiz YeniDönem İmtiyaz Sahibi Oğuzhan Kutlucan ve Genel Müdür İbrahim Öge’nin başkanlığında ekip olarak Bursa’nın yeni emniyet müdürünü ziyaret ettik.

Kendisi daha göreve başlamadan haberleri çıkmıştı. Türkiye’de 90’lı yıllarda FETÖ gerçeğini ortaya ilk çıkaran isim olarak tanınmasının ve bunun bedelini de kızağa çekilmesiyle ödemesinin çok ötesinde, Adana’da terörle ve uyuşturucu mücadelesindeki başarısıyla da biliniyordu.

Karşımızda mesleki yaşantısı başarılarla dolu bir emniyet müdürü vardı.

Dünkü ziyaretimizde öncelik elbette FETÖ ve uyuşturucu ile mücadele idi.

Malum, hepimizi canından bezdiren Bursa’nın trafiği de 3. konu olarak gündeme geldi.

*****                         *****                      *****

Müdür Osman Ak öyle çok konuşan biri değil. Sohbetimizde biz sorularımızı uzun uzun sorarken o cevaplarını kısa ama öz cümlelerle vermeyi tercih etti. İlk sorumuz “Bursa’da FETÖ ile mücadele” idi.

Bıyık altı gülümsemesi ile verdiği ilk cevap:

“Ben ‘FETÖŞOLOJİ’ uzmanıyım. 20 senem bu musibetle uğraşmayla geçti” oldu.

Tabii biz bu Fetöşoloji kelimesini ilk duymanın verdiği şaşkınlıkla, kısa konuşmasını açmaya çalışırken o küçük bir aradan sonra yine kısa cümle ile” Bu kelimeyi ilk olarak dillendiren benim. Meclis’te söylediğimde de şaşırmışlardı. Bu musibeti iyi bilirim. Konu FETÖ ile mücadele ise en iyisini yaparım.” dedi.

Yani ‘Ayinesi iştir kişinin, lafına bakılmaz’ sözünü ima etti.

Ve biz de Bursa olarak bu mücadeledeki azmini, çabasını bildiğimiz için kendisinden ülkemiz adına umutluyuz. Bu FETÖ öyle büyük bir terör örgütü ki devletimizin, milletimizin en ince kılcal damarlarına kadar girmiş. En kuvvetli olduğu Bursa’da toplumdaki algı mücadelenin yetersiz ve göstermelik olduğu yönünde.

Dileğimiz toplumsal algıyı değiştirip, bu illetin kökünü kurutması.

*****                           *****                              *****

Bursa’dan kökünü kazımasını istediğimiz diğer bir illet ise uyuşturucu.

Hem geçiş güzergâhını kapatması, hem satıcıları yok etmesi, hem alıcıları caydırması, hem ürünleri bu kente değil, ülkeye sokturmaması. Tabii elinde böyle bir sihirli değnek yok.

Bu halkın da içinde olacağı topyekûn bir mücadele. O yüzden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son 6 aydır bu illetle kıyasıya bir mücadele için tüm emniyet birimlerini teyakkuzda tutuyor.

Uyuşturucu ile mücadelenin terörle mücadeleden farkı olmadığını söylüyor ki, çok doğru.

Gençlerimizi ağına alıp, yiyip bitiren bu uyuşturucu ticareti sonuçta uluslararası büyük bir şebeke. Buradan kazanılan para terör örgütlerine silah ve bomba olarak geri dönüyor.

Emniyet Müdürü Osman Ak da uyuşturucuyu soğuk savaşın bir başka unsuru olarak yorumladı ve Bursa’da geçen günlerde Meydancık’la başlatılan operasyon için de “Daha yolun başındayız” ibaresini kullandı.

*****                          *****                        *****

Ve ziyaretimizde öncelikli olarak ele aldığımız üçüncü konu Bursa’nın baş belası trafik oldu.

Göreve başlar başlamaz bu konuya el attığını söyleyen Ak, “Trafik polislerini sokağa indirdik, biraz rahatlama oldu” dedi. Masasının üstündeki kalın dosyayı kaldırıp bizlere gösteren Ak “Ayrıntılı bir çalışma raporu var, onları gözden geçiriyorum. Biz ancak rahatlama sağlayabiliriz, çözümü bizden beklemeyin” dedi.

Mesleğe adımı stajyer olarak Bursa’da attığını, o yıllardan bu yana Bursa’nın geliştiğini ama ulaşım konusunda aynı gelişmişliği gösteremediğini, ana arterlere dokunulmadığını söyledi ve yine tek cümle ile sorunu ve çözümü gösterdi:

“Dünyanın hiçbir yerinde raylı taşıma sisteminin olduğu yerde lastikle taşıma olmaz.” Bursa trafiğinin rahatlaması noktasında alınacak tedbirlerin geçici olacağını, ancak birkaç yıl idare edebileceğini ve sorunun daha da büyüyeceğini belirterek, topu ustalıkla yerel yöneticilere attı!

Elbette; biz de çözümde karar mercilerin yerel yöneticiler olduğunu gayet iyi biliyoruz ama çaresiz olunca onların bıraktığı boşluğu da polisin doldurmasını istiyoruz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.