Havadis16.com - 25 Haziran 2018, Pazartesi

Bursa’nın ilçelerinde İnegöl ve Yıldırım farkı

20 Nisan 2017
358 kez okundu
Bursa’nın ilçelerinde İnegöl ve Yıldırım farkı için yorumlar kapalı

Milletvekilliği seçimlerinde genelde Türkiye ortalamasının en az 2-3 puan üzerinde, referandum seçimlerinde de ortalamanın en az 2 puan altında olan Bursa bu sefer şaşırttı. Anayasa Değişikliğine ortalamanın üzerine 2 puan çıkarak, yüzde 53.2 ile evet diyen  Büyükşehirler içinde en büyük  il Bursa oldu.

İlçelerde de sıralamada Büyükorhan başı çekti.

Bir önceki seçimlerde de rekoru elinde bulunduran Büyükorhan ilçesi sistem değişikliğine yüzde  78.2 evet ile yine  birinciliği bırakmadı. Büyükorhan’ı dağ ilçelerinden

Keles yüzde 70.4 evet  ile ikinci olarak, nüfus yoğunluğuna rağmen İnegöl ‘de yüzde  70  evet ile üçüncü olarak  takip etti. İnegöl ilçesi yerel ve genel seçimlerin 20 puan gibi üstüne çıkarak  büyük bir başarı gösterdi.Bu ilçe Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yüzde 71 gibi rekor oyla  Tayyip Erdoğan’a destek çıkmıştı.

Büyükorhan ile Keles’in yanı sıra dağ ilçeleri Harmancık yüzde 63.9, Orhaneli yüzde  63.5  gibi yüksek oy oranları ile  AK Parti Bursa’nın yüzde 53.2’sine katkı sağlayan ilçeler oldular.

Gürsu ‘da aynı şekilde yüzde 67.9 gibi rekor düzeyde evet ile ortalamayı yükseltirken, Yıldırım’ın da hakkını vermek lazım.

*****                    *****                   *****

Yıldırım İlçesi Bursa ortalamasının 7 puan üzerine çıkarak yüzde 59.2  evet ile İnegöl’den sonra  AK Parti  teşkilatları içinde göz dolduran ilçe oldu. 2014 yerel seçimlerinden itibaren Yıldırım ilçesinin aldığı sonuçlara baktığımızda oy oranlarında AK Parti cephesinde istikrarlı bir artışı da görüyoruz. 2014 yerel seçimlerinde yüzde 50.4  oyla İsmail Hakkı Edebali’yi  belediye başkanlığı koltuğuna oturtan Yıldırım halkı,  güvenini bundan sonra da sürdürdü.

Aynı yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a  yüzde 59.9 ‘la destek çıkan Yıldırım halkı,  7 Haziran seçimlerinde Türkiye’deki  partinin genel düşüşünden etkilendi, yüzde 48.47e düştü ama  1 Kasım seçimlerinde  10 puan artışla oyunu yüzde 58.9’a çıkardı. Ve bu istikrarlı çıkışını son sistem değişikliğinde de gösterdi.

Elbette bu başarının ardında azimli ve çok çalışma var. Başarı İmzasını da Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile İlçe Başkanı  Hüdayi Yazıcı birlikte attı.İkili partinin diğer ilçelerinde yaşanan belediye başkanı, ilçe başkanı çekişmesi,uyuşmazlığının aksine, İnegöl ‘de aynı bir ve beraber olarak  gece gündüz demeden  ev ev çalıştı. Gençlik ve kadın kolları da bu çalışmada yerini aldı.

Başarının ardındaki isim Başkan Edebali ile seçimlere 10 gün kala bir değerlendirmede bulunmuştum. Yıldırım’ı  mahalle mahalle, sokak sokak  taramanın ötesinde ev ev dolaşarak  sistem değişikliğini anlatan Başkan Edebali, “Gece gündüz demeden  sahada hep çalışıyoruz. Hem yerel çalışmalarla ilgili öneri ve beklentileri alıyor hem de  sistem değişikliğini anlatıyoruz. Sahada gördüğümüz kadarıyla Yıldırım bu siste değişikliğine evet diyor. Bursa ve Türkiye ortalamasının üzerinde oy alacağımıza inanıyoruz” dedi.

Dediği gibi de oldu. Yıldırım yanıltmadı ve sadece Bursa’da değil, Türkiye çapında da  kendi nüfus ortalaması içindeki ilçelerde en büyük  oy oranıyla ilk sıralarda yer aldı.

*****                           *****                        *****

Dünkü yazımda “MHP verdiği sözü tuttu ve referandumda milliyetçi kesim ile ülkücü camia büyük oranda sistem değişikliğine evet dedi”  diyerek görüşümü belirtmiştim. Yine,  çıkan yüzde 51’lik sonucun içinde MHP tabanının yüzde 80’i oy vermedi diyerek MHP’ye  fatura çıkarmanın bedelinin hem AK Parti açısından hem de Türk siyaseti açısından  yanlış sonuçlar doğuracağını da ifade etmiştim. Çünkü MHP’yi ele geçirmek isteyen güçler hem bu partiyi hem de MHP üzerinden Türk siyasetini dizayn etmek istiyorlar diye de not düşmüştüm.

Dün, MHP İl Başkanı Tevfik Topçu aradı.

Yazımı okuduğunu  söyledi ve doğru saptamalarda bulunduğum için teşekkür etti.

Dedi ki:” Gerçekten sağlıklı ve güzel bir değerlendirmede bulunmuşsunuz. MHP verdiği sözü tuttu. MHP üzerinden siyasi rant kavgası yapmak ülkemizin geleceği açısından da  sağlıklı değil”.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.