Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Bursa’nın ilk lojistik Köyü Osmangazi’de kurulacak

17 Mart 2013
Bursa’nın ilk lojistik Köyü Osmangazi’de kurulacak için yorumlar kapalı
Bursa’nın ilk lojistik Köyü Osmangazi’de kurulacak

 

Türkiye’nin 2023 yılı için koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefinden, yaklaşık 75 milyar dolarlık bir pay almayı hedefleyen Bursa’da kurulması düşünülen “Lojistik Köy” için, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’dan 3 farklı yer önerisi geldi. Dündar, “Lojistik köy kurulması için 3 farklı yer belirledik. Bursa iş dünyası ve kamuoyu tarafından da uygun görülürse, çalışmaları hemen başlatabiliriz. Bursa için önemli bir kazanım oluğunu düşündüğümüz bu projeye, her türlü katkıyı koymaya hazırız” dedi.

Türkiye ihracatının en önemli 10 merkezinden ikincisi olan, 13 sanayi bölgesi, 3 büyük otomobil fabrikası ile ülke ihracatının yüzde 60’ının yapıldığı, tarım potansiyeli, tarihi ve termal turizm kaynaklarıyla ülkenin en enönnemli merkezlerinden olan Bursa’da, lojistik köy gereksinimi giderek arttı. Gelişmiş sanayisi ile Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı kentlerin başında gelen Bursa’da, iş dünyasının son günlerde tartıştığı konuların başında gelen lojistik köy kurulması ilgili çalışmalarda sürüyor.

2012 yılında 11.9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Bursa’da kurulması planlanan lojistik köy için çalışma yürüttüklerini ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Lojistik köy meselesi, Bursa’da iş dünyasının son günlerde en sık konuştuğu konuların başında geliyor. Bizde, Osmangazi Belediyesi olarak bu konuda bir yer araştırması yaptık. Yaptığımız çalışma sonunda, lojistik köy kurulabilecek 3 ayrı yer belirledik” dedi.

MÜSİAD Bursa Şubesi üyeleri ile bir araya geldiği toplantıda, konuya ilişkin açıklamalar yapan Başkan Dündar, “Belediye olarak yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, Aksungur, Çağlayan ve Karabalçık’ta, çevre yolunun hemen kenarında, çevre yolu, demir ve deniz yolu bağlantısı açısından son derece uygun yerler belirledik. Her biri 80 hektar civarında büyüklüğe sahip bu yerlerin, Bursa kamuoyu tarafından sahiplenilmesi çok önemli. Başta Bursa iş dünyası olmak üzere, belirlediğimiz bu yerler kamuoyu tarafından sahiplenilirse, bizler belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diye konuştu.

Avrupa’da lojistik köyfikrinin 1960’larda sahiplenildiğini, bugün 50’nin üzerinde lojistik köy bulunduğunu belirten Başkan Mustafa Dündar, “Lojistik Köy Projesinin amacı, taşımacılığın hız ve verimlilik kazanması, ürünlerimizin dünyaya kolay ulaştırılarak rekabet etme avantajı sağlanması. Kara-demiryolu-hava ve deniz taşımacılığıyla dünyanın dört bir yanına ulaşan ürünlerimizin, ülke ekonomimize ve şehrimize önemli artılar kazandıracak olması son derece önemli. Önemli bir istihdam da yaratacak olan Lojistik köy kavramıyla geç tanışan Bursa’da, henüz somut bir adım atılmış değil. Bu gün tartışılan Lojistik köy konusunda, belediye olarak her türlü katkıyı koymaya hazırız” diye konuştu.

LOJİSTİK KÖY NEDİR?

Ulusal veya uluslar arası düzeydeki nakliye, lojistik ve eşya dağılımı ile ilgili tüm faaliyetlerin muhtelif işleticiler tarafından yürütüldüğü belli bir bölgedir. Bu köyler genellikle metropollerin dışında, farklı taşıma türleri bağlantılarına yakın olan bölgelerde yer alır. Lojistik köylerde, taşımacılık, depolama, elleçleme, konsolidasyon, ayrıştırma, gümrükleme ithalat ve ihracat, transit işlemler, alt yapı, sigorta ve bankacılık, danışmanlıkhizmetleri verilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.