Havadis16.com - 22 Mayıs 2018, Salı

Bursa’nın ve Türkiye’nin gururu oldu

11 Ağustos 2016
Bursa’nın ve Türkiye’nin gururu oldu için yorumlar kapalı
Bursa’nın ve Türkiye’nin gururu oldu

Mart ayında yapmış olduğu bilimsel çalışmasıyla Amerika Birleşik Devletlerinden iki ödül alan Bursa Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde görev yapan Hüseyin Altuğ Çakmak büyük bir başarıya daha imza attı. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Global Klinik Bilimadamı Araştırma ve Eğitim Programı (Global Clinical Scholars Research and Training Program)“ yüksek bir puanla tamamlayarak Türkiye’nin gururu oldu.
1 yıl süren program Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından hem uzaktan öğretim hem de İngiltere (Londra) ve Amerika Birleşik Devletleri (Boston) Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi kampüslerinde tıp alanında büyük ve önemli klinik araştırmaların dizaynı, yöntemleri, temel ve ileri biyoistatistik eğitimi, tıp araştırma etiği, moleküler genetik, moleküler ilaç dizaynı ve sağlık yönetimi ve politikası konularında eğitim veriliyor.
Programa 1000 kişiden 300 kişi kabul ediliyor.
Farklı ülkelerden yılda bin kişinin üzerinde başvurudan sadece 300 kişi kabul edilen programda adayların akademik yayın ve eserleri, İngilizce yazma ve konuşma becerisi, referans mektupları ve niyet mektupları büyük bir titizlikle Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri komitesi tarafından incelenerek karar veriliyor.
Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinin açtığı bu programa yüksek akademik başarılarıyla burslu olarak kabul edilen Dr.Çakmak yaptığı açıklamada “Bu programın hekimlerin kendi araştırmalarını dizayn edip yürütmeleri ve elde ettikleri sonuçların en doğru şekilde analiz edip yorumlayabilmeleri için çok faydalı olacağını” söyledi.
Dr.Çakmak “Bu kazanımlarını ülke içerisinde diğer hekim arkadaşlarıyla paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyacağını, bundan sonraki süreçte amacının büyük çaplı, multidisipliner, çok merkezli ve katma değeri yüksek ürün elde edilebilecek TÜBİTAK-ARGE ve Avrupa Birliği HORIZON-2020 projeleri dizayn edip yönetmek veya bu projelere ortaklık yapmak olduğunu belirterek programa katılma ve başarı ile bitirmemde büyük yardımları olan T.C. Sağlık Bakanlığı’na ve Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Rüstem Aşkın’a sonsuz teşekkür etti.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.