Havadis16.com - 17 Ocak 2018, Çarşamba

BUSKİ’den “dev” proje

25 Kasım 2016
BUSKİ’den “dev” proje için yorumlar kapalı
BUSKİ’den “dev” proje

Büyükşehir Belediyesi’nin “marka kent Bursa” hedefi doğrultusunda, üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmenin gayretiyle çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonuyla gerçekleştirdikleri projelerin ışığında, Bursa’nın geleceğine damgasını vurmaya aday projelere imza attıklarını belirtti. Bursa’nın simge değerlerinden Nilüfer Çayı’nın atık sulardan arındırılarak, eski güzel günlerine kavuşturulmasını içeren çalışmanın da bunlardan birini oluşturduğunu vurgulayan Çetinavcı, Batı Nilüfer Havzası Ana Kolektör Yapım İşi’nin geldiği aşamayı, BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Güngör Gülenç’le birlikte yerinde inceledi.

Batı Nilüfer Havzası Ana Kolektör Hattı ile şehrin batı yakasından Nilüfer Çayı’na deşarj olan bütün atık suların önüne geçileceğini belirten Çetinavcı, “Yaklaşık 60 milyon TL’lik yatırım büyüklüğüne sahip projenin yüzde 65’lik bölümü tamamlanmış durumda. 16 kilometrelik güzergahtan oluşacak hat, Nilüfer Çayı’na kirletici unsurlarını bırakan atık suları, Badırga’da inşa edeceğimiz Nilüfer Atık Su Arıtma Tesisi’ne ulaştıracak. BUSKİ tarihinin önemli yatırımları arasında yer alan proje tamamlandığında, Nilüfer Çayı, eski Bursalıların hafızalarında yer ettiği gibi hayat dolu görünüme kavuşacak” diye konuştu.

Projenin önemli bir çevre sorununa çare oluşturmasının yanında inşaatında kullanılan ekipmanla da özgün bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Çetinavcı, söz konusu projenin 16 kilometrelik güzergahı boyunca döşenecek künk boruların, BUSKİ’nin özel siparişiyle üretildiğini ve her birinin çapının 2200 milimetre (2 metre 20 santimetre) ebatlarında olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.