Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Büyükorhan kongresi ertelenir mi?

6 Aralık 2017
257 kez okundu
Büyükorhan kongresi ertelenir mi? için yorumlar kapalı

1 Aralık tarihinde Keles ilçe kongresi ile kongre sürecini başlatan AK Parti Bursa İl Teşkilatı’nda sırasıyla Orhaneli, Gürsu ve Yenişehir kongreleri tamamlandı. Şimdi sırada en sıkıntılı ilçe olan Büyükorhan ilçe kongresi var.

Ancak 9 Aralık Cumartesi günü yapılması planlanan Büyükorhan ilçe kongresinin ertelenme olasılığı söz konusu. Çünkü kongreye teamüllerin aksine 2 adayla gidiliyor.

Adaylardan biri, geçen hafta Ankara’da AK Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş tarafından ilçe başkan adayı olarak görev verilen Avukat Üzeyir Tüfekçi diğeri de Büyükorhan teşkilatından Mustafa Değin.

Biri genel merkezin adayı, diğeri de kendi ifadesiyle delegasyonun.

Eğer 2 adaylı kongre görüntüsü, tek adaya düşmez ise yani Mustafa Değin beklenilenin aksine çekilmezse kongre iptal edilebilir. Çünkü bu çekişmeli görüntü AK Parti’nin teamüllerine aykırı!

Yeni bir örneği hafta sonu Gebze’de yaşandı. Genel merkezin görevlendirdiği ilçe başkan adayı İrfan Ayar’ın karşısına eski İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Kurt çıkınca, kongre son anda iptal edilerek ileri bir tarihe ertelendi.

******                          ******                               ******

Dünkü yazımda da belirttim…

AK Parti kuruluşundan bu yana büyük kongrelerinden tutun da ilçe kongrelerine kadar hep tek adayla gitti. Ve bu adaylar da hep genel merkezin üzerinde uzlaştığı, görev verdiği isimler oldu. Amaç, kongre sürecini ekiplerin yarışı haline getirip olası kırgınlık ve küskünlüklerin önüne geçmek. Ki bu benim de tasvip ettiğim bir yöntem.

AK Parti tarihinde kabul görmese de bu tür çekişmeli kongrelerin tek tük örneklerine rastlamak mümkün. Böyle durumlarda ya kongreler ileri tarihe ertelendi, ya da atama yoluyla yola devam edildi.

*******                            *******                               ******

Aynı durumun Büyükorhan için de geçerli olma ihtimali yüksek. Çünkü Mustafa Değin başkan adaylığında ısrarlı.

Dün kendisiyle uzun uzun görüştüm. Öncelikle adaylığının, asla genel merkezin karşısına bir muhalif çıkış olarak değerlendirilmesini istemiyor:

“Ben Reis’imizin arkasından bu davada yürüyen bir neferim. O’na ve davasına zarar verecek hiçbir söz ve eylemin içinde olmam. Adaylığım genel merkeze karşı bir muhalif çıkış değil, aksine Reis’imizin işaret ettiği yenilenme, tazelenme ve değişim çerçevesinde partimize ve Büyükorhan’ımıza hizmet etme isteğidir.”

Mustafa Değin amacının hizmet etmek olduğunu söyledi:

“Ben Büyükorhan yani Orhankebirliyim. Büyükorhan’ı iyi bilirim. Hangi köyünün suyu akmıyor, hangi köyünün yolu bozuk olduğundan tutun da hangi camisinin kaç şerefeli olduğuna kadar. Amacım belediye başkanı ya da milletvekili olmak değil, sadece ilçeme hizmet etmek. İlçem AK Parti’ye her dönem en büyük desteği çıktığı halde hizmet anlamında hep yoksun kaldı. Çünkü buradaki partili arkadaşlar hizmeti getirmekte zayıf oldular. Tek derdim bu!”

Değin’e genel merkezden çekilmesi konusunda baskı görüp görmediğini de sordum:

“Hayır hiçbir baskı gelmedi” dedi ama ikna edilmesi için il teşkilatının devrede olduğunu biliyorum.

Değin devamında da şunları söyledi:

“Genel merkezden baskı gelmedi ama gelse de çekilmeyeceğim. Çünkü bu benim artık kararımın dışında, tamamen delegasyonun inisiyatifinde. Ben arkadaşlarımı yarı yolda bırakamam. Temayüle girmedim, ama temayüle giren Üzeyir Tüfekçi arkadaşımın da sonlarda çıktığını biliyorum. Burada 416 delegemiz var. Geneli genel merkezimizin belirlediği isimden rahatsız, ‘Bize sorulmadan isim belirlendi!’ diyorlar ve artık bu görev de benim için kaçınılmaz oldu!”

Kendisine AK Parti’nin, çekişmeli kongreler yaşanmasına teamül gereği karşı olduğunu hatırlattığımda da son olarak şunu söyledi:

“Ben çekişmenin içinde olmam. Kongreye gireceğim, divan başkanına listemi vereceğim. İster listemi kabul etsin, ister etmesin. Sonrası onların bileceği iş. Ben, AK Parti’li olarak üzerime düşen hizmet etmek sorumluluğunu önüm kapanana kadar yerine getireceğim.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.