Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Büyükşehir’den sonra ilçeler masada!

27 Kasım 2018
144 kez okundu
Büyükşehir’den sonra ilçeler masada! için yorumlar kapalı

AK Parti Bursa’da;

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumartesi günü görkemli bir törenle “yola devam kararı verdiği 40 ilin içinde yer alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la” beraber birinci ve en önemli eşiği geçmiş oldu.

Şimdi sırada ilçe belediyeleri var. Bunun için de dün Ankara’da  AK Parti Genel Merkezi’nde Aday Belirleme Komisyonu’nun gündeminde Bursa vardı ve  Bursa’nın 17 ilçesi için geniş katılımlı değerlendirme yapıldı.

Aynen milletvekilliğinde olduğu gibi 31 Mart Yerel Seçimler için belediye başkan aday belirleme  sürecinde aday belirleme komisyonları oluşturan AK Parti Genel Yerel Yönetimler Birim Başkanlığı çalışmalarına hafta başı Bursa ile başladı.

Bursa’dan davet edilen Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve 17 ilçe başkanı AK Parti Genel Merkezi’nde Yerel Yönetimler Genel Başkanlığı’nda toplantı yaptı. Saat 11.30’da başlayan ve akşam saatlerine kadar süren görüşmede Bursa’nın AK Parti üst yöneticileriyle ilçeler tek tek masaya yatırıldı.

AK Parti Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcılarından Bilecik Milletvekili Selim Yağcı’nın başkanlığında, Teşkilat Başkan Yardımcılarından Antalya Milletvekili Mustafa Köse ile Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’den oluşan komisyon toplantısında;

Genel Merkezin daha önce yaptırdığı anket sonuçları, kanaat önderlerinden ve parti yetkililerinden  gelen raporlar, AK Parti tarafından hazırlanan mevcut belediye başkanlarının performanslarını içeren çok yönlü ve detaylı raporlar ve temayül sonuçları  ele alındı.

*******                            *******                        *******

Görüştüğüm partililerden aldığım bilgiye göre;

Komisyon Başkanı Selim Yağcı  ve 2 genel başkan yardımcısı ile İl Başkanı Ayhan Salman, 11 milletvekilinin tamamı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın bulunduğu toplantı salonuna her ilçe başkanı alfabetik sıraya göre tek tek içeriye alındı.

Toplantıda ilçe başkanlarına “ilçenizle ilgili ne düşünüyorsunuz? mevcut belediye başkanı hakkındaki düşünceleriniz neler? Aday mısınız? Aday değilseniz kim aday gösterilmeli “ gibi kısa sorular yöneltildi.

İlçe başkanlarıyla yapılan 10 dakikalık görüşmenin ardından içerideki heyetin raporları, anketleri, temayül sonuçlarını ve ilçe başkanının değerlendirmelerini ayrıntılı olarak ele alıp, belediye başkan adayı hakkında devam etmeli, ya da etmemeli etmezse yerine kim aday gösterilmeli noktasında görüş alış-verişinde bulunulduğu ifade ediliyor.

Dün Bursa’nın görüşüldüğü saatlerde AK Parti kulisleri de bir hayli hareketli idi. Tüm dikkatlerin çevrili olduğu Ankara’dan gelecek haberler merakla beklenirken, kimi zaman  siyasetin magazinsel ve dedikodu kısmı da işletilerek bir takım  isimler ilçeler için “aday” diye son dakika gelişmesi şeklinde  yansıtıldı. Zaman zaman heyecanlı anların da yaşanılmasına rağmen, henüz kesinleşen aday listesi yok.

Zira, AK Parti Genel Merkezi ile AK Parti İl Başkanlığı’ndan bu yönde resmi bir açıklama yapılmadan bunları öğrenmemiz mümkün değil.

Çünkü;

Bursa’nın 17 ilçesi ile ilgili adayların nihai kararını, aday belirleme komisyonunun raporlarının teslim edilmesinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.