Havadis16.com - 17 Temmuz 2018, Salı

Büyüksün domates!

5 Mayıs 2017
Büyüksün domates! için yorumlar kapalı
Büyüksün domates!

Halk arasında  bir söz vardır, “Sen okyanusları geç, gel derede boğul”.

Öyle ya, Rusya ile aramızda 2015 yılında uçak düşürme krizinden sonra tamamen sonlanan  turizm, tekstil, konfeksiyon, inşaat sektörü, Suriye’de barış, YPG ve DAEŞ,  güvenlik ve siyasi alanlarda  yeniden anlaşmaya varıp tüm kısıtlamaların  kaldıracağı aklıma gelirdi de sadece  bir konuda krizin devam edeceği aklıma gelmezdi.

O’da ne biliyor musunuz?

Domates.

Gülersiniz değil mi?

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘da iki gün önce görüşmelerin sonunda Putin ile düzenlediği ortak basın toplantısında bu konuyu gündeme getirirken bir hayli güldü.

Dedi ki:

Bugün domates dışında bütün konularda konfeksiyon, tekstil mutabık kaldık. Türk domatesinin Rus pazarında olmasını arzu ederiz. Hem lezzetli, hem ucuz olması  bu bakımdan özellikle tavsiyemdir. Ama şu anda bir geçiş süreci var ve ara formül bulmaya çalışıyoruz”.

Çünkü, Türkiye olarak yaş meyve ve sebze ihracatının ki, domates en başta geliyor yüzde 45’ini Rusya’ya yapıyoruz. O yüzden bu konu çok önemli.

Putin’in verdiği cevapta şu oldu:

Türk domatesleri bizim pazara geldiğinde muhtemelen üretimimiz düşecek. Çünkü Türk domatesinin fiyatı daha düşük. Domates üretimi ile ilgili bizim üreticilerimiz büyük miktarda kredi aldı. Dolayısıyla bu süreçtir. Bununla ilgili kısıtlama devam edecektir”

Her engel aşılmış, ama bu kısıtlama kalkmamış. TV’de iki devlet başkanının  basın toplantısında  önemli yer teşkil eden domatesi duyunca  ben de gülerek “Büyüksün canım lezzetim” dedim. Meğer bu büyüklüğü sadece ben dile getirmemişim. Toplantı bittiğinde  Cumhurbaşkanının Danışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’da attığı twitle sosyal medyayı salladı.

Kalın domates fotoğrafı koyarak paylaştığı tiwitine”Büyüksün domates”yazdı.

 

*****               *****                        *****

Durun, domatesin büyüklüğü bu kadarla sınırlı değil. O küçük lezzet canavarı içerde de krize neden oluyor.  Çünkü Nisan ayının zam şampiyonu domates çıktı.

Enflasyonu tetikleyen  gıdaların başında yer aldı.

Nisan ayı enflasyonu  2008’den bu yana ilk defa  yüzde 12’lere dayandı. Ayın zam rekorunu da pazar tezgahlarında 7 liraya fırlayan domates kırdı. Domatesteki artış yüzde 61’lerde. Uzmanların bir bölümü tarladan tüketiciye gelinceye kadar bir çok aracı kurumun bu fiyat artışında etkili olduğunu belirtse de ben ikinci kısımdaki yorumlara katılıyorum. Sorun aracı kurumlarda ve şahıslarda değil, sorun tarlada. Türkiye’nin ancak son bir iki yılda farkına vardığı ve nitelikli tarım için değişim içine girdiği tarım ve hayvancılık politikasının sömürü, yok edici düzeninin getirdiği nokta bu. Dün fasulye, mercimek, nohut, bugün domates ve et. Politika değişimini uygulayamazsak yarın ekecek tohumumuz ve tarlamız olmayacak.

 

KÜÇÜK MUCİTLER İŞ BAŞINDA

Bursa Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı  Rıfat Bakan’ın yoğun çabaları sonucu hayata geçirilen ve alanında Türkiye’de bir ilki teşkil eden Bilim ve Teknoloji Merkezi yine ilklere imza atıyor.  Özellikle ilk ve orta dereceli okullardaki bilimsel faaliyetleri geliştirmeye yönelik deney ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapan, zaman zaman düzenlediği etkinliklerle de büyüklerin ilgisini çeken ve Türkiye gündemine oturan Bilim Teknoloji Merkezi, bu yıl 6. nı düzenlediği  ve dün başlayan Türk Hava Yolları Bilim Şenliği’nin konusunu Türkiye’nin en önemli konularından birini teşkil eden enerji verimliliğine ayırdı.  102 bin TL’lik ödüllü proje yarışmasına 81 ilden bin 120 projenin başvuru yapması  ve 50 projenin  sergileniyor olması bile  bu şenliğin  ülke çapındaki kabulünü  ispatladığı gibi, bünyesindeki atölye çalışmaları ve  deneysel faaliyetlerle  geleceğin mucitlerini, bilim adamlarını çıkarma, özendirme ve teşvik eder nitelikte olması bir anlamda  küçük çaplı ar-ge faaliyeti yerine getirmesi açısından yarınlara dönük büyük bir yatırım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.