Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Çalışma Grubu Başkan adayı Albayrak’tan önemli açıklamalar

16 Şubat 2018
Çalışma Grubu Başkan adayı Albayrak’tan önemli açıklamalar için yorumlar kapalı
Çalışma Grubu Başkan adayı Albayrak’tan önemli açıklamalar

Yarın yapılacak olan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube yönetime Mehmet Albayrak ve ekibi adaylığını açıkladı. BAOB Yerleşkesinde yapılacak olan 15. Dönem Olağan Genel Kurulu öncesi Çalışma Grubu Başkan adayı Albayrak HAVADİS 16 Medya’nın sorularını yanıtlayan Yük. İnş. Müh. Mehmet Albayrak, Bursa’daki inşaat sektörünü değerlendirdi, meslektaşlarına önemli mesajlar verdi…

Kaçıncı dönem adaysınız?

Mezun olduğum günden itibaren odada çeşitli şekillerde görev alarak mesleğime ve meslektaşıma hizmet etmenin hazzını her dönem tattım. Bunun dışında 2000/2002 ve 2002/2004 yılları arasında yönetim kurulu üyeliği yaptım ve 2016/2018 döneminde de yönetim kurulu adayıydım ancak geçtiğimiz dönem başkan adayımız sayın Maksut Kaya’nın mazbatasını alamamasından dolayı yönetim kurulu kararı ile başkan olarak görev yaptım. Bu dönem ilk defa çalışma grubumuzun destekleriyle odamız yönetim kurulu başkanlığına aday oldum.

 

mehmet albayrak

 

Başkanlık döneminizi değerlendirir misiniz?

İnşaat Mühendisliği Odası Bursa Şubesi gerek şehrimizin tüm sorunlarına, gerekse meslektaşlarımızın iş yaşamlarında karşılaştıkları tüm problemlere çözüm üretme noktasında her zaman örnek olan, yol gösteren bir oda olmuştur. Hiç kuşkusuz bunda dinamik yönetim kurulları ve komisyonları önemli rol sahibidir. Bu dönem de mesleğimizin ve meslektaşlarımızın toplumumuzda hak ettiği değeri bulabilmesi için birçok çalışma içinde yer aldık.

Yeni mezun genç meslektaşlarımızın, şartları her geçen gün daha da zorlaşan meslek yaşamlarına geçişte, odamızın koruyucu varlığını hissetmeleri ve tecrübe aktarımları ile daha bilgili ve özgüvenli olarak başlamalarına yönelik bir dizi çalışmalar yapılmıştır.

Bunun yanında sektörümüzün lokomotif alanlarından birisi olan yapı denetimlerin yaşadığı en büyük sorun olarak karşımıza gelen iş vereni denetleme sorununun çözümüne yönelik e dağıtım sistemi başta olmak üzere, yapı denetim komisyonumuzun aktif görev üstlendiği yerel idareler ile uygulama farklılıkları ve yaşanılan sıkıntılar üzerinde birçok çalışma yapılmıştır.

Şantiyelerde görev alan meslektaşlarımızın tüm riskleri üstlenmesine karşılık şantiyelerde tek sorumlu yapılmayarak çok farklı meslek disiplinlerine şantiye şefliği yetkisi verilmesi uygulanmasının doğru olmadığı yönünde çalışmalar yapılmış ve icra makamlarına iletilmiştir, tarafımızdan konu yakinen takip edilmektedir.

Buna ek olarak 1954 yılında hazırlanmış ve günümüz şartlarının çok gerisinde kalmış TMMOB örgütlenmesinin ülkemize ve tüm meslek disiplinlerine daha faydalı hale getirilebilmesi, rehabilite edilmesi ve il odacılığının teşkil edilebilmesi için yine ilgili icra makamlarına çalışmalarımız iletilmiştir.

Şubemize bağlı Kütahya ve Yalova illerimizin şube olabilmeleri için gerekli başvurular yapılmış olup, önümüzdeki dönem takibine devam edilecektir.  Ayrıca diğer temsilciliklerimizin de daha iyi şartlarda hizmet alabilmeleri ve katılımlarını artırmak adına mekânsal sorunlarını çözmek yolunda çalışmalara başlanmış olup ve önümüzdeki dönem çalışmaların tamamlanması hedeflenmektedir.

Sadece mesleğimiz için değil, bazılarımızın doğduğu, bazılarımızın doyduğu çok sevdiğimiz ve her konusunu çok önemsediğimiz şehrimiz Bursa’mız içinde pek çok çalışma yaptık. Başta; deprem riski altındaki şehrimizde sürdürülen  kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla sonuçların alınabilmesi ve artık kemikleşen ulaşım sorununa çözüm üretebilmek adına ve diğer pek çok konuda önerilerimizle katkı sağlamaya çalıştık.

 

Gelecek dönem için projeleriniz?

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Yukarıda anılan tüm konular çözüme ulaştırmak istediğimiz ve takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceğimiz konulardır. Onun yanında en büyük vaadimiz; her biri kendi dalında uzman yüzlerce meslektaşımızla odayı ortak yönetmek ve her türlü problemimize ilim ve teknik ışığında çözüm üreterek, yol gösterici, sorumlu meslek örgütü olmaya devam etmektir.

 

Bursa’nın inşaat sektörünü değerlendirirsek gerek imar planları, gerek ise yapılaşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben hep söylüyorum şu anda Bursa’mızda kentsel dönüşüm çalışmaları ve yeni imar yönetmeliği değişikliği dolayısıyla her şey toz duman… Bu duman çekilince durumumuz netleşecek.

Burada şunu belirtmekte fayda görüyorum; 2012 yılında yayınlanan 6306 sayılı Afet riski altında yapıların dönüştürülmesi yasası eksiklerine rağmen önümüze gelen önemli bir fırsattır.

Şehrimizin köyden kente göç dolayısı ile ve yanlış politikalar neticesinde yaşanılamaz duruma geldiği günümüz şartlarında, ilim ve teknik önderliğinde bütüncül planlama yapılarak daha sağlıklı ve yaşanılır bir hale getirilebilmesi bizlerin elinde. Yeniden nefes alınabilecek yeşil alanlar, geleceğimiz olan çocuklarımızın çocukluklarını yaşayabileceği sosyal donatı alanları, komşuluk ilişkisi ve birbirini tanıyan mahalle sakinlerinin yaşadığı insana önem veren, çevreye saygılı, gelecek nesillere miras güzellikler bırakabilmek için hepimiz elimizi taşın altına koyalım ve önce insanlarımızın can güvenliğini sonra geleceğimizi kurtaralım.

Bize vermiş olduğunuz fırsat için teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.