Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Çanakkale kahramanlarına Bursalı torunlarından vefa

26 Eylül 2013
Çanakkale kahramanlarına Bursalı torunlarından vefa için yorumlar kapalı
Çanakkale kahramanlarına Bursalı torunlarından vefa

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı´yla birlikte ´Çanakkale Savaşı esnasında Bursa Seyyar Jandarma Taburu tarafından inşa edilen ve zamanla bakımsız kalan´ Kireçtepe Bursa Jandarma Taburu Şehitliği´ni yeniden düzenliyor. Çanakkale’de savaş devam ederken yapılan ve Atatürk’ün de önünde çekilmiş bir fotoğrafı olan Kireçtepe Şehitliği, 98 yıl aradan sonra ilk kez Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan aşağı yenileniyor.

Bursa’da tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarının yanında Mirzaoba ve Çağlayan Köyü Şehitlikleri başta olmak üzere tüm şehitlikleri ecdada yakışır hale getirme çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Savaşı’nda en fazla şehit veren Bursa’nın adını 98 yıl sonra yeniden tarih sahnesinin ön sıralarına çıkarıyor. Çanakkale Savaşı’nda 6-8 Ağustos 1915’te kahramanca çarpışan ve iki Tugay gücüne ulaşan İngiliz kuvvetlerini Karakol Dağı ve Kireçtepe’de durdurup, Grup Komutanlığı’nı Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Anafartalar Grubu’nun kuzey yanını koruyan Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburlarının üç bölüğündeki şehitlerin yer aldığı bölgeye savaş devam ederken 1915’te bugünkü şehitlik yapılmıştı. Boş mermi kovanlarından yapılan bir anıtın da bulunduğu ve günümüze ulaşan orijinal şehitliklerden biri olan Kireçtepe Şehitliği’ndeki anıt önünde Atatürk’ün çekilen bir fotoğrafı da önemli bir belge olarak tarihe not olarak düşüldü. Çanakkale Savaşı sırasında Bursa Seyyar Jandarma Taburu tarafından inşa edilen anıt ve şehitliğin ecdada yakışır hale getirilmesi için Bursa Büyükşehir Belediyesi devreye girdi ve bölgenin baştan aşağıya yenilenmesini esas alan projeyi hazırladı.

Sismik çalışmalarla mezar yerleri belirlenecek
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanlığı ile yaptıkları protokol gereği, Çanakkale´nin Gelibolu ilçesi Kireçtepe mevkiinde yer alan şehitliğin anıt ve çevre düzenlemesine ilişkin çalışmaların Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirileceğini ifade etti. 1915 yılında Çanakkale Savaşları sürerken inşa edilen şehitliğin yeniden ele alınmasının ve Çanakkale Zaferi´nde büyük pay sahibi olan Bursalıların, günümüzde torunları tarafından bilinmesinin önemine işaret eden Başkan Altepe, “Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda, güzel giriş kapısıyla, duvarlarıyla, tüm mezarlıklarıyla birlikte şehitlik komple elden geçecek. Ecdadımıza layık bir düzenleme yapılacak. Arşivlerden ve sismik çalışmalardan faydalanarak mezar yerleri tek tek yeniden netleştirilecek. Çanakkale Savaşları´ndan yaklaşık 100 yıl sonra burada yeniden bir düzenleme yapmak bizlere nasip oluyor. Bu konuda emek veren herkese, başta Bursa Garnizon Komutanlığı olmak üzere belediyemizin tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kireçtepe Bursa Jandarma Taburu Şehitliği´nin çevre düzenlemesi çalışmaları kapsamında, yapılacak sismik çalışmayla mezar yerleri tek tek yeniden tespit edilecek. Şehitlik, gerektiği takdirde tespit edilecek yeni mezarları da kapsayacak şekilde genişletilecek. Şehitlikte bulunan taş üzerine işli orijinal kitabe ortaya çıkartılacak. Şehitlik aydınlatılarak, ziyaretçiler için donatı elemanları konulacak. Şehitlik yolu, tesviye ve stabilizesi yapılarak araç yoluna açılacak. Atatürk´ün şehitliği ziyareti sırasında çekilen bir fotoğraf, büyütülerek sergilenecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.