Havadis16.com - 21 Kasım 2018, Çarşamba

‘Çanakkale ruhu Türk milletinin ruhudur’

18 Mart 2015
‘Çanakkale ruhu Türk milletinin ruhudur’ için yorumlar kapalı
‘Çanakkale ruhu Türk milletinin ruhudur’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Çanakkale ruhu Türk milletinin ruhudur. Çanakkale ruhunun ne olduğunu kavrayan biri ne anlama geldiğini bilir ve Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu toprakları terk etmez” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Vural, TBMM’de yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şehitleri minnetle andıklarını belirten Vural, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve Türk milletinin bağımsızlığını sağlayan ecdatlarına şükran ve minnet sunduklarını kaydederek, “Dün ‘Çanakkale geçilmez’ dediler, geçit vermediler. İnşallah Türkiye geçilmeyecek. Dün vatan toprağını savunmaktan dönmediler. Herkes bunun kıymetini bilerek nefes almalı, şükretmelidir. Milletimizin, kimliğimizin, Cumhuriyetimizin kıymetini bilmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘Çanakkale geçilmez’ sözünün öneminin arttığına işaret eden Vural, şunları dedi:
“Vatan, millet, Cumhuriyet ve kimlik borçlu olduğumuz ecdadımızın bu değerlerini masa başında, komitelerde, adalarda kesip bilenlere inat, Türkiye geçilmez, vatan geçilmez, Türk milleti geçilmez’ diyoruz. Bugün ‘Çanakkale geçilmez’ diyen iradenin temsilcileri ve mirasçıları olarak aynı inançla hareket etmek durumda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bugün yaşadıklarımızı dikkate aldığımızda Sayın Başbakan’ın grup toplantısında ‘AKP’nin Çanakkale ruhuna sahip çıktığını’ ifade etmesi aslında bugün yaşadıklarımızı dikkate aldığımızda maalesef bu ruhun hilafına hareket edildiğini maalesef ortaya koymaktadır. Çanakkale ruhu bize vatan miras bıraktı, Türk milleti miras bıraktı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni miras bıraktı, vatanımızı, devletimizi, Cumhuriyetimizi teröristlerle müzakere edin diye size bırakmadı. Bugün yaptığınız yanlışlar bizati Çanakkale ruhunu öldürmektedir ve bu yönüyle bakıldığında Çanakkale ruhunu anlayan biri, Sevr’i yeniden hortlamak isteyenlerle Dolmabahçe’de mutabakat imzalamaz, teröristlerle vatan, devlet, kimlik pazarlığı yapmaz.”

Çanakkale ruhuna sahip olanların Türk vatanında Kürdistan inşa etmeyeceğini kaydeden Vural, “Çanakkale ruhu Türk milletinin ruhudur. Çanakkale ruhunun ne olduğunu kavrayan biri ne anlama geldiğini bilir ve Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu toprakları terk etmez, dönmediler onlar. Bugün yaşadıklarımızı dikkate aldığımızda Çanakkale ruhunun bize miras bıraktıkları tuz ruhu döken bir zihniyetle karşı karşıyayız. Maalesef fiili işgalcilerin yapamadığını, zihni işgal edenlerin bu ruhu ortadan kaldırmaya yönelik kirli ve pis pazarlıklar içinde olduğu açık ve nettir. Türk milletinin egemenliğini yıkmak isteyenler, devletini yıkmak isteyenlere karşı Çanakkale’de Türk milleti ‘geçilmez’ dedi, siz kalkıp Türk milletini etnik kimliklere bölmek istiyorsunuz” diye konuştu.

ÖSYM Başkanı’nı eleştiren Vural, “Geleceklerinin çalınmasına karşılık görmezden mi gelsinler? Usulsüz, haksız, VIP sınavlar, üniversitelerde, KPSS’de yeter artık. Gençliğimizi bu şekilde kurban etmek, torpillere kurban etmek, bunun Çanakkale Zaferi’nin yüzüncü yılında dile getirilmesini yadırgamak gençliği anlayamamış, Çanakkale ruhunu anlayamamış. Bununla bunun ne alakası var” ifadelerini kullandı.
Başbakan Davutoğlu’nun sözlerini de eleştiren Vural, “Kobani olayında üç günde kontrolü kaybedip, İmralı’ya giden zehir bir şekilde namertlerin taarruzlarına sığınan kimdir? İmralı’nın önünde diz çöküp, onun yol haritasına sarılan, on emrini tebliğ eden kim? Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırırken PKK, PYD’den yardım dilenen kim” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.