Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Cankılıç: cinsiyet eşitliği demokratik gelişime bağlı

19 Mart 2015
Cankılıç: cinsiyet eşitliği demokratik gelişime bağlı için yorumlar kapalı
Cankılıç: cinsiyet eşitliği demokratik gelişime bağlı

Bursa Milletvekili Kadın Aday Adaylarını kahvaltıda bir araya getirdi. KA-DER Bursa Şube Başkanı Fatoş Birinç’in ev sahipliğinde, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler ile Yönetim Kurulu Üyeleri Suzan Kümbi ve Burcu Üzümcüler ‘in de destek verdiği  kadın adayları destekleme ve tanışmak amaçlı yapılan sabah kahvaltısında kadın milletvekili aday adaylarına milletvekili seçilirseniz Meclise gittiğinizde kadınlar adına ne yapacaksınız sorusu soruldu. Kadın Milletvekili Aday Adaylarına sırasıyla söz hakkı verilerek kendilerini tanıtma imkanı bulurken, kadın adına yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Toplantıya AK Parti Milletvekili Aday Adayı Gazeteci Cennet Cankılıç‘da katıldı.  Cankılıç seçildiği taktirde, demokratik hakların kazanımı için çalışacağını belirterek” Çünkü, başta Meclis olmak üzere, çalışma ve sosyal hayatta  kadın ve erkek eşitliği ancak ve ancak demokratik gelişme ile sağlanabilir. Cinsiyet eşitliği o ülkenin medeniyetleşmesi ile doğru orantılıdır”diye konuştu.

11043425_10206219672000690_2082464311265550857_o

Toplantıya tüm siyasi partilerden 14  Kadın aday adayı katıldı. Siyasi mesajların verilmediği toplantı daha çok kadın dayanışmasını öne çıkardı.

Toplantının açılışında konuşan Kader Bursa Şube Başkanı Fatoş Birinç, “Tüm katılan aday adaylarına hoş geldiniz diyorum. Burada hangi siyasi partiden aday olduğunuz önemli değil. Bizler ,sizlerin seçildiğinizde neler yapacağını öğrenmek istiyoruz. 2015 seçimleri Kadınlar için çok önemli.” Dedi. Konuşmasında bazı rakamlar veren Birinç, “TBMM’de 535 Milletvekilinin 77 si , 81 Valinin 2 si, 30 Büyükşehir Belediye Başkanının 3 ü ( Eş başkanlar ile 5), 1 yüksek yargı başkanı ve 174 Rektörün 14 ü kadın. Nüfusun %50 sini kadınlar oluştururken , mecliste temsil oranı %14,9 “ dedi.

Kadın Partisi il Başkanı Esra Esegil’in aday adaylarına başarı dilediği konuşmasından sonra Toplantıda Burcu Üzümcüler’in medaratörlüğünde  Vatan Partisi Adayı Aytaç Durak, MHP Adayı Gül Çiçek Zengin Bintaş, Ak Parti Aday Adayları Şükran Mercan Misci, Nursel Kaleoğlu, Cennet Cankılıç, Nurcan Özdemir, CHP Aday Adayları Cemile Yılgör, Hülya Dink, Fatma Belgin Gökçe, Belgin Asa, Meral Altuntaş ile HDP Aday adayları Rozalin Kalkan, Munise Geçmeli kendilerini tanıttı ve neler yapacaklarını söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.