Havadis16.com - 25 Mayıs 2018, Cuma

Çarşının tek rakibi; yine çarşı

18 Ağustos 2016
Çarşının tek rakibi; yine çarşı için yorumlar kapalı
Çarşının tek rakibi; yine çarşı

Aralarında İstanbul, Bursa ve İzmir’in de bulunduğu 7 ilde faaliyet gösteren çarşıların bir araya gelmesiyle kurulan Tarihi Çarşılar Federasyonu, Birinci Olağan Genel Kurulu’nu İstanbul’da yaptı. Kurucu Başkanlığını Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇHB) Başkanı Muhsin Özyıldırım’ın üstlendiği federasyonun genel kuruluna Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı. Başkan Altepe, verilen bir önerge üzerine oy birliği ile federasyonun Onursal Başkanlığı’na seçildi. Çarşıların bulundukları şehirlerin kalbi konumunda olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, çarşı ne kadar düzenli ve hareketli olursa, şehirlerin de o kadar canlı olacağını, şehrin vitrini olan çarşılarda düzenin sağlanması için de örgütlenmenin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Küçük adımlarla büyük sonuçlar alınır
Ecdat emaneti olan tarihi çarşıların gelecek nesle en güzel şekilde miras bırakmanın en önemli görevlerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Çarşılar şehirlerin merkezi. Siyaset de burada konuşuluyor, ticaret canlılık da burada. Burada atılacak adımlar, tertip, düzen hareket tarzı, şehirleri de ülkeyi de etkileyecek. Onun için önemli. Bu değerleri gelecek kuşaklara miras olarak bırakmak bizim görevimiz. Büyük avantajımız var çünkü çarşı her zaman cazibe merkezi. Alışveriş merkezlerinin yaptığının çok azını biz yapsak çarşının rakibi olmaz. AVM’de nasıl bir disiplin varsa, sistem varsa bu çarşılarda da olmalı. Bursa’da biz göreve geldiğimizde 12 çarşı derneği vardı şimdi 42 dernek oldu. Her çarşı kendi kuralını koysun, önce esnaf kendi kuralını koysun kendi çarşısına, mesleğine sahip çıksın, düzen sağlansın. Altyapımız var, ecdat o kadar güzel sistem kurmuş ki kısmen onları takip etsek güzel mesafe alırız. Çarşının rakibi yine çarşı. Biz İşimizi iyi yapalım, onlar istedikleri yere açabiliyorlarsa AVM açsınlar. Tarihi çarşılar medeniyeti köklü şehirlerde var. Küçük adımlarla büyük mesafe alınacağına inanıyoruz” diye konuştu.
Tarihi Çarşılar Federasyonu Başkanı Muhsin Özyıldırım da her ne kadar farklı kentlerde olsalar da tarihi çarşıların ortak sorunları olduğunu belirterek, bu sorunların çözümünde ortak aklı kullanmak için böyle bir birliktelik sağladıklarını kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.