Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Çavuşoğlu ilk ziyaretinde tam not aldı

25 Temmuz 2017
308 kez okundu
Çavuşoğlu ilk ziyaretinde tam not aldı için yorumlar kapalı

Başbakan Yardımcısı sıfatıyla yeni kabineye girerek Türkiye’nin gündemine oturan Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, dün ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın hemen sağında 3. sırada oturan Hakan Çavuşoğlu’nun heyecanlı olduğunu söylemek için kâhin olmaya gerek yok. Çünkü yaşadığı o heyecan, hafta sonu Başbakan Yardımcısı olarak ilk defa geldiği seçim bölgesi Bursa’daki resmi ve özel programlarında da belli oluyordu. Ancak bu heyecanına mütevazılığı da eklenince herkesin sempatisini kazandı diyebilirim.

Cumartesi günü ilk olarak Bursa Valiliği’ni, sonra benim de katıldığım ve dar kapsamlı geçen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamını ziyaret etti.

Ardından hep milletvekili olarak gelip gittiği, kendisinden önceki bakanları karşıladığı, uğurladığı ve eşlik ettiği AK Parti il binasına gitti. Buradaki ilginin bir hayli fazla olduğunu da söyleyebilirim.

*****                                        *****                                      *****

Cumartesi günü saat 13.00’te Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret için yeni belediye binasına geldiğinde, yanında İl Başkanı Cemalettin Torun ile Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç vardı. Başkan Altepe, kendisini kapıda başkan yardımcıları, daire müdürleri ile birlikte karşıladı.

Karşılamaya, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile sonradan gelen İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da katıldı. Basın mensuplarının görüntü almasından sonra özel görüşmeye geçildi.

Hakan Çavuşoğlu’nu siyasi camia ile beraber Beşevler Mahallesi’ndeki komşuluğumuzdan tanırım. İstikrarlı çizgisine ilaveten samimi ve mütevazıdır, hatırşinastır.

Mütevazılığını milletvekilliğinde bozmadı, bendeki kanı Başbakan Yardımcılığı görevinde de bozmayacağı yönünde.

Çünkü ilk izlenimimde bunu gördüm.

Önce dedi ki;

“Bu görev sadece bana verilmedi. Benimle birlikte Bursa’ya, Bursa halkına verildi. Şahsımdan ziyade Bursa halkına duyulan güvenin sonucu.”

Ardından da;

Makamlar gelip geçicidir. Önemli olan bu görevi layıkıyla yerine getirmektir, hep birlikte bu onurlu görevi yerine getireceğimize inanıyorum. Arkadaşlar gerçekten sizlerden destek bekliyorum.”

*****                         *****                               *****

Sık sık ellerini ovuşturarak heyecanını bastırmaya çalışan ve içeride bulunanlara tek tek ismiyle hitap edip hal hatırını soran Hakan Çavuşoğlu, samimiyetini ve mütevazılığını şu konuşmada da gösterdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe programının bundan sonraki kısmını sorduğunda “Ulucami, yada Emirsultan’a geçeriz. Ama Emirsultan’a geçelim derim. Sizin eğer programınız varsa siz onu devam ettirin. Bizimle gelmenize gerek yok” dedi.

Başkan Altepe  protokol gereği nezaketen “Keles’teki programa geçeceğiz ama dilerseniz gelebiliriz de” dediğinde o da “Yok, yok, siz programınıza bakın. Biz Emirsultan’a geçeriz, namazımızı orada kılarız. Öyle çok kalabalık olarak gidip insanları, cemaati rahatsız etmeye de gerek yok. Sessizce gider, oradan da ile geçeriz” dedi.

İşte bu kısa cümle benim gibi orada bulunan dostların da dikkatinden kaçmadı. Sonradan öğrendim ki, Ankara’dan Bursa’ya gelirken yolda eskortlu, makam aracının hız sınırı ve durdurulma durumu olmamasına rağmen tüm kavşaklardaki kırmızı ışıklarda durmuş. Devlet adamlarının bu tür incelikleri vatandaş arasında şehir efsanesine dönüşür ve toplumsal algıda sıcaklığı ve samimiyeti, ilgiyi, takdiri beraberinde getirir.

Milletin de istediği bu zaten.

Altlarına makam araçlarını alarak, arabalarının üstüne yanarlı dönerli lambaları takarak, yollarda hız sınırını aşan, geçiş üstünlüğüne sahip milletvekilleri, bakanlar bir süre sonra bu milletten çizik yiyor. Hakan Çavuşoğlu Başbakan Yardımcısı olarak bu sıradan tavırları ve söylemleri ile şimdiden ilgi ve takdir aldı, dileğim “en tepedeki koltuğun” bu yapısını bozmaması. Ama dedim ya, bendeki kanı bozmayacağı yönünde…

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.