Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Çavuşoğlu son bakanımız, kıymetini bilmeliyiz!..

13 Mart 2018
383 kez okundu
Çavuşoğlu son bakanımız, kıymetini bilmeliyiz!.. için yorumlar kapalı

Son kabine değişikliği 19 Temmuz 2017’de yapıldı. Mini revizyon beklentisinin üstünde gerçekleşen değişimde Bursa, kabinede bir bakanlı temsil yetkisini Mehmet Müezzinoğlu yerine Hakan Çavuşoğlu ile devam ettirdi.

WhatsApp-Image-2017-08-10-at-12.05.52

 

Hakan Çavuşoğlu salt bakan olmakla kalmadı, Başbakan Yardımcılığı gibi en etkin görevi de Bursa’ya kazandırdı.

Aynı zamanda, hani yerli ve milli diyoruz ya Faruk Çelik’ten sonra ilk defa, Bursa’nın çocuğu olarak bakanlık koltuğuna oturdu.

Onun göreve gelmesinin hemen ardından Bursa’da önce il başkanı değişti, ardından Büyükşehir Belediye Başkanı.

Şimdi bu yeni üçlü işbaşında, hem de görülmemiş şekilde birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor. Doğal olarak bu üçlünün birlikteliği de Bursa’ya siyasi ivme kazandırıyor.

Ancak siyaset öyle hızlı bir değişim içinde ki Hakan Çavuşoğlu belki de Bursa’nın göreceği son Başbakan Yardımcısı olarak tarihe geçecek.

Başka da bakanımız olmayacak…

Ve kentin tepesinde ortaya çıkan böyle bir hizmet ivmesi de bir daha kolay kolay yakalanamayacak!

******                                         ******                           ******

Çünkü 16 Nisan referandumu ile kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, eğer genel seçimler öne alınmaz, Kasım 2019’da yapılırsa Türkiye yepyeni bir sisteme de fiilen geçmiş olacak.

Yürütmenin başı şimdiki gibi Cumhurbaşkanı olacak ama yürütme Cumhurbaşkanı’nın takdiri ile TBMM dışından oluşturulacak.

Bu durumda vekillerin kabineye girip, bakan olma şansları da ortadan kalkacak.

Kanun gereği eğer Cumhurbaşkanı, başkan yardımcısı veya bakan olarak Meclis’ten vekil alırsa, meclis üyeliği sona erecek.

Dolayısıyla her seçim döneminde iktidara verdiği büyük oy desteğinden dolayı kabinede en az 2 bakanla temsil edilen ender illerden olan Bursa’nın bakanlı dönemi de sona ermiş olacak.

*******                         ******                                   *****

Dedik ya siyaset büyük bir değişim ve dönüşüm içinde diye…

Bir tarafta AK Parti ve MHP ile başlayan ittifak sürecinde CHP, İYİ Parti, SP ve HDP cephesinde de ittifak arayışları devam ederken, diğer taraftan son dönemde erken seçim iddiaları da gündemden düşmüyor.

Ve yine kabinede bir değişim bekleniyor. AK Parti’nin büyük kongresini sonbahar aylarından ilkbahar aylarına en geç mayıs ayına çekebileceğinin ortaya çıkmasıyla hem erken seçim hem de kabine değişimi beklentileri de güçlendi.

Eğer önümüzdeki birkaç ay içinde bir kabine değişimi olmazsa veya olduğunda Bursa yine Hakan Çavuşoğlu ile temsil hakkını korursa, Çavuşoğlu başta da yazdığım üzere Bursa’nın görüp göreceği son bakan olur.

Çünkü ben yeni sistemde Bursa’nın kabinede temsil edileceğini hiç sanmıyorum.  Zira Cumhurbaşkanı yürütmeyi dışarıdan atayacağı için halen Külliye’de beraber çalıştığı teknik isimlerle yola devam etme kararı alacaktır diye düşünüyorum…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.