Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

Çavuşoğlu yeni dönemde bakan olacak mı?

24 Mayıs 2018
190 kez okundu
Çavuşoğlu yeni dönemde bakan olacak mı? için yorumlar kapalı

Listeler açıklandı, şimdi kamuoyunda en çok merak edilen konu bakanların akıbeti.

Soru şu:

 “AK Parti illerde liste başına koyduğu 22 bakandan vaz mı geçti?”

Öyle ya…

25 Haziran sabahından itibaren yeni bir sistemle yönetilmeye başlanacağız.Bu sistemde yürütme ve yasama organları birbirinden ayrı.

Yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yürütmede görev alan bakan, TBMM’de milletvekili olamıyor. Yeni sistemde bakanlar dışarıdan atanacak.

Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı istediği taktirde Meclis’ten bakan alabiliyor ancak o zaman da milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor.

Bu durumda yeni hükümet nasıl şekillenecek?

*****                       ******                      ******

Çünkü;

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti listelerini yaparken 27 kişilik kabinede Başbakan Binali Yıldırım dahil olmak üzere  en başarılı bakanlarının da bulunduğu 22 ismi listelerin başına koydu.

Başbakan Binali Yıldırım İzmir1. bölgeden 1. sıraya,Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Yozgat 1. sıraya,Başbakan Yardımcısı Fikri Işık Kocaeli 1. Sıraya, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ Erzurum 1. Sıraya ve Bursa Milletvekili Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Bursa 1. Bölge 1. Sıraya, İç işleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul 2. Bölge 1. Sıraya,Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Gaziantep 1. Sıraya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak İstanbul 1.bölge 1. Sıraya ve Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya 1. Sıraya yerleştirildi.

Diğerleri de aynı şekilde, illerin ilk sıralarına kondu.

Kabinede olup liste dışı kalan 5 bakan var ki, bunlar ekonomiden sorumlu bakanlar.

Şimdi kamuoyundaki genel algı doğal olarak, bakanların liste başı olmasıylao bölgelerdeki oyları sürükleyeceği için yerinde karar. Ama bu başarılı bakanların liste başlarına konarak yeni dönemde görevlerine devam etmeyecekleri büyük bir handikap. Daha çok Meclis, Parti Grubu ve Ak Parti Başkanlık Divanlarında değerlendirilecekleri yönünde…

Bursa açısından da bakıldığında Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun yeni dönemde kabinede görev almayacak olması büyük bir kayıp!

******                    ******                     ******

Ancak şahsi kanaatim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devletin hafızasını taşıyan bu isimlerden böyle kolay kolay vazgeçmeyeceği yönünde.

İki ihtimal söz konusu.

Birisi daha iyimser .

Eğer Ak Parti TBMM’de 300’ün üzerinde milletvekili sayısına erişirse  Cumhurbaşkanı Erdoğan bu 22 bakanın içinden yarıya yakınını  istifa ettirip Yürütmede görevlendirebilir.

Dedim ya en iyimser haliyle en iyi ihtimal diye. Lakin anketler bu sefer AK Parti’nin Meclis’te 7 Haziran  tablosuna benzer bir durumla karşılaşabileceği olasılıkları üzerinde  rakamlar içeriyor.

Böyle bir tablo karşısında ikinci bir ihtimal var ki,  siyaseten bugüne kadar hiç denenmemiş diyebiliriz. Ve en riskli yöntem.Henüz konuşulmaya başlanmayan büyük bir iddia söz konusu.

İddia şu:

“liste başlarındaki milletvekili adayları  seçim günü oy verme işleminin bitiş saati olan 17.00’a bir saat kalaya kadar adaylıktan istifa edebiliyorlar. Bu durumda  yerlerine alttan bir yenisi gelerek liste bir sıraya yukarıya kayıyor. Böyle bir istifa şeklinde o partinin o bölgedeki seçim oranı ve çıkaracağı vekil sayısı da etkilenmiyor.”

Evet bu en uçuk iddia diyebiliriz.Ve bir çok siyasi otoritenin de bilmediği, daha doğrusu aklına getirmediği  yöntem. Ama olmaz olmaz demeyin.

Çünkü dün Ankara’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yeni sistemin bir çok sürprizlere gebe olduğunu söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.